Väčšina turistov aj po pandémií preferuje skôr všeobecne známe destinácie, akými sú Akropola v Aténach či pláže na thajskom ostrove Phuket. Iniciatíva Svetovej organizácie cestovného ruchu OSN (UNWTO) môže pomôcť vyriešiť problém s preplnenými mestami a nasmerovať peniaze turistov aj do menej známych, no rovnako atraktívnych oblastí.
UNWTO tento rok vydala tretiu edíciu zoznamu „Najlepších turistických dedín“, kde opisuje krásy 54 menej známych vidieckych destinácií z celého sveta, ktoré návštevníkov ohúria svojím prírodným a kultúrnym bohatstvom.
Každá dedina na zozname ma pod 15-tisíc obyvateľov a rybolov či poľnohospodárstvo tu majú dlhotrvajúcu tradíciu. Okrem toho sa im podarilo nájsť inovatívne spôsoby, ako prilákať turistov, no zachovať a chrániť pritom miestne komunity i životné prostredie.
Medzi tohtoročnými víťazmi sa ocitla vysokohorská dedinka v Indonézii, švajčiarske banské mesto, z ktorého je dnes lyžiarske stredisko, a poľnohospodárska osada v Číne. Agentúra Bloomberg zo zoznamu vybrala päť dediniek, ktoré sú ľahko prístupné z neďalekých veľkých miest a ponúkajú neobyčajné zážitky.
Biei, Japonsko
Dve hodiny severne od mesta Sapporo v japonskej prefektúre Hokkaidó leží dedinka Biei, ktorá návštevníkov očarí farebnými poľami plných levandule, maku, nechtíka či slnečníc. Dedina je ako stvorená pre ľudí, ktorí milujú prechádzky a nádherné výhľady. Turisti si krásy dedinky môžu vychutnať na bicykloch alebo si môžu prenajať elektrické autá. Za zmienku stojí levanduľová zmrzlina na farme Tomita, ktorú lemujú rozsiahle kvetinové polia a tradičné domy s kvetinovou výzdobou.
Dedinka sa na zoznam dostala najmä vďaka inovatívnemu prístupu, ktorého podstatou sú udržateľné poľnohospodárske techniky. Miestni obyvatelia používajú systém rotácie plodín, ktorý zachováva biodiverzitu oblasti a úrodnosť pôdy.
Manteigas, Portugalsko
Zhruba 3,5 hodiny cesty na sever od Lisabonu sa nachádza idylická horská dedinka Manteigas plná farebných domčekov a úchvatných turistických trás. Manteigas je známa pre svoje kvalitné výrobky z vlny. Turisti si tu môžu kúpiť jedinečné prikrývky či topánky vyrobené pomocou miestnej tradičnej techniky, vďaka ktorej sú ultramäkké, odolné a vodovzdorné.
Paucartambo, Peru
Väčšina turistov z mesta Cusco odchádza hneď po návšteve Machu Picchu. Iba dve hodiny severne od Svätého údolia Inkov sa nachádza andská dedinka Paucartambo, kde sa v júli koná festival na oslavu la Virgen del Carmen, ktorú v španielsku považujú za patrónku rybárov, no v Paucartambe spája katolícku Pannu Máriu s Pachamamou, t. j. Matkou Zemou.
Počas festivalu sa viac ako desať folklórnych skupín oblečie do rôznych kostýmov a masiek a štyri dni pochodujú ulicami dedinky. V rámci návštevy Paucartamba môžu turisti stretnúť ľudí z národa Q'erosov, ktorých niektorí antropológovia považujú za priamych potomkov Inkov, a pozorovať ich pri tradičnom ručnom tkaní svetrov, šálov či ponč z alpaky.
Tân Hoá, Vietnam
Iba 1,5 hodiny lietadlom z Hanoja sa nachádza najväčší jaskynný systém svojho druhu s názvom Tú Làn, ktorý je plný vysokých vápencových formácií a nadpozemsky krásnych jazier žiariacich neónovými farbami. Na povrchu sa zas nachádzajú krasové hory, vápencové útesy a dedinka Tân Hoá s tritisíc obyvateľmi, kde môžu turisti navštíviť miestne domčeky a vyskúšať večeru pripravenú z lokálne vypestovaných surovín.
Caleta Tortel, Čile
Caleta Torter je pobrežná rybárska dedina v južnom regióne Aysén v čilskej Patagónii. Turisti ju môžu preskúmavať výhradne pešo prechádzkami po drevených chodníkoch a schodoch, ktoré sa tiahnu pozdĺž rieky Rio Baker a farebných drevených domov na koloch.
Cestovný ruch tu pomáha zachovať miestnu drevársku výrobu. Dedina každoročne počas prvého februárového týždňa organizuje festival drevárstva, ktorého hlavnými hviezdami sú miestni remeselníci. Turisti si počas festivalu môžu pozrieť výstavy, ochutnať skvelé grilované jedlá a užiť si folkloristické hudobné vystúpenia, ktoré vyvrcholia spoločným tancom.