Za „zaujatú" a „protiprávnu" označilo Turecko v piatok prípravu rozširovania sankcií Európskej únie voči tamojšej vláde v súvislosti so sporom okolo ložísk zemného plynu a ropy vo východnom Stredozemí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Lídri krajín EÚ v piatok nadránom počas summitu v Bruseli vyzvali ministrov zahraničných vecí členských štátov na zostavenie zoznamu ďalších tureckých mien v súvislosti so zavedením „reštriktívnych opatrení". „Turecko sa, bohužiaľ, zapája do jednostranných krokov a provokácií a stupňuje svoju rétoriku voči EÚ, jej členským štátom a európskym lídrom," uviedlo 27 lídrov EÚ v spoločnom vyhlásení zo summitu.

KK21 Brusel - Holandský premiér Mark Rutte (uprostred), francúzsky prezident Emmanuel Macron a český premiér Andrej Babiš (vpravp) počas zasdanutia okrúhleho stola v druhý deň summitu EÚ v Bruseli 18. júla 2020. Prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, ktorého cieľom je nájsť kompromisnú dohodu hláv vlád a štátov Únie o sedemročnom rozpočte a o pláne obnovy po koronakríze, sa skončil neúspechom.  Hlavnou témou summitu sú rokovania o pláne obnovy v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochoreni
Neprehliadnite

Mimoriadny summit EÚ sa má venovať najmä vzťahom s Čínou a Tureckom

Na prijatie ráznejších krokov voči Turecku apelujú najmä Cyprus, Grécko a Francúzsko, približuje AFP. Naopak, najmä Nemecko, Taliansko a Poľsko sú proti rozširovaniu sankcií alebo uvaleniu obchodného embarga na Turecko, ktoré je členským štátom NATO. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež v piatok povedal, že sankcie Spojených štátov voči Ankare pre nákup ruských obranných systémov sú prejavom „neúcty" ku „dôležitému spojencovi NATO," píše agentúra Reuters s odvolaním sa na tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu.