Turecko hľadá spôsob, ako vyriešiť problémy okolo dohody o vývoze poľnohospodárskych komodít z ukrajinských prístavov cez Čierne more. V telefonáte to dnes povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi. Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode dojednanej s OSN a Tureckom kvôli útokom na ruské námorníctvo, z ktorých Moskva viní Ukrajinu. Recep Tayyip Erdogan má o záležitosti hovoriť aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informujú turecké médiá.
Ankara sa snaží vyriešiť nezhody
„Prezident R. T. Erdogan uviedol, že aj naďalej vyvíja nevyhnutnú iniciatívu medzi všetkými dotknutými stranami, aby sa podarilo vyriešiť problémy súvisiace so zavádzaním Istanbulského memoranda o dodávkach obilia,“ stojí vo vyhlásení kancelárie tureckého prezidenta. Recep Tayyip Erdogan sa domnieva, že obnovenie dohody o preprave obilia by mohlo otvoriť cestu k rozhovorom medzi Ruskom a Ukrajinou aj v ďalších oblastiach.
Dočasné pozastavenie dohody o vývoze obilia
Vladimir Putin v pondelok uviedol, že Rusko pozastavuje svoju účasť na dohodách s Ukrajinou, Tureckom a OSN o bezpečných koridoroch na prepravu obilia cez Čierne more. Ukrajina podľa Putina využila tieto koridory na víkendové útoky na ruskú čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Moskva sa tiež sťažovala, že nebola dostatočne napĺňaná tá časť dohody, ktorá mala umožniť väčší vývoz ruského obilia a hnojív.
Recep Tayyip Erdogan bude ohľadom dohody rokovať aj s ukrajinským prezidentom V. Zelenským, uviedol dnes šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavusoglu. Nepovedal ale, kedy sa tak stane.
Vyhlásenie medzinárodného koordinačného centra
Medzinárodné koordinačné centrum (JCC) v Istanbule aj naďalej vykonáva inšpekcie lodí s ukrajinským obilím, aktivít sa ale nezúčastňujú ukrajinskí ani ruskí inšpektori. Ďalšie tri lode s nákladom poľnohospodárskej produkcie dnes vyplávali z ukrajinských prístavov.
Podľa údajov JCC bolo v rámci dohody vyvezených z Ukrajiny takmer desať miliónov ton poľnohospodárskych komodít. Takmer pätina ich putovala do Španielska, ďalšie významné destinácie vývozu boli Turecko, Taliansko, Holandsko alebo Čína. Podľa skoršieho vyhlásenia JCC sa však cieľ lodí môže počas plavby zmeniť.