Turecko zakázalo ruským ozbrojeným silám využívať vzdušný priestor k tomu, aby sa dostali do Sýrie. Cieľom je zvýšiť tlak na Vladimira Putina, keďže Ankara sa snaží oživiť mierové rokovania s Ukrajinou.
Podľa analytikov tento krok Rusku ďalej skomplikuje logistiku v Sýrii, pretože Turecko už obmedzilo prechod zahraničných vojenských plavidiel z Čierneho mora do Stredozemia krátko po tom, čo začala vojna na Ukrajine, píše Financial Times.
Pre komerčné lety to neplatí
Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čavošuglu povedal, že ruské vojenské lietadlá už nebudú schopné uskutočniť tranzit cez Turecko do Sýrie, kde Moskva hrala kľúčovú úlohu pri podpore režimu prezidenta Baššára al-Assada.
„Uzavreli sme náš vzdušný priestor pre ruské vojenské lety a dokonca aj pre civilné lety, na palube ktorých je vojenský personál na ceste do Sýrie,“ povedal novinárom počas návštevy Uruguaja, informovala štátna televízia TRT.
Pre komerčné lety z a do Ruska ostane Turecko otvorené, čím krajina odmietla nasledovať EÚ, pokiaľ ide o uzatvorenie vzdušného priestoru pre ruské lety, keďže ruskí turisti sú pre hospodárstvo krajiny dôležití.
S rozhodnutím otáľalo
Čavošoglu sa vyjadril, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o rozhodnutí Putina informoval a dodal, že títo dvaja lídri pokračujú v zapojení sa do dialógu.
Aaron Stein, riaditeľ programu pre Blízky Východ vo výskumnom inštitúte vo Filadelfii, povedal, že USA a ďalšie národy žiadali Turecko o to, aby voči Moskve použilo svoju sýrsku páku a zvýšilo tlak na Putina.
„Ankare trochu trvalo, kým súhlasila, no po takmer dvoch mesiacoch urobila Ankara ďalší krok s cieľom pritlačiť Moskvu v Sýrii pre vojnu na Ukrajine,“ dodal.
Masakre sťažili dialóg
Rozhodnutie Ankary vyvinúť tlak na Rusko v Sýrii, kde má Turecko pod kontrolou niekoľko rozsiahlych území a rozsiahlu vojenskú prítomnosť, podčiarkuje zložitý vzťah medzi Erdoganom a Putinom.
Títo dvaja lídri si v priebehu posledných rokov vybudovali osobný vzťah, no takisto opakovane stáli na opačných stranách bojového poľa v Sýrii, Líbyi a spornom kaukazskom regióne Náhorný Karabach.
Ankara sa snažila sprostredkovať mierové rokovanie medzi Ukrajinou a Ruskom. Vyjednávači oboch krajín sa v marci a apríli zúčastnili dvoch stretnutí na vysokej úrovni v Turecku, no dôkazy o zverstvách páchaných ruskými vojakmi na civilnom obyvateľstve Ukrajiny podkopalo tieto snahy.