Turecká vláda predstavila úsporný plán, ktorý má obmedziť štátne výdavky, zvýšiť efektivitu verejného sektora a pomôcť zabezpečiť pokles inflácie. Úsporné opatrenia prichádzajú v čase, keď sa Turecko vracia k tradičnejšej hospodárskej politike a snaží sa posilniť rozpočtovú disciplínu a cenovú stabilitu, informovala agentúra Reuters.
Turecko v poslednom období zápasí s vysokou infláciou, ktorá sa v apríli vyšplhala na 69,8 percenta. Prognózy tureckej centrálnej banky predpokladajú, že v máji inflácia dosiahne 75 až 76 percent. Následne by sa mala začať znižovať a do konca roka klesnúť na 38 percent. Turecká centrálna banka vlani v júni začala rázne zvyšovať úrokové sadzby v snahe dostať infláciu pod kontrolu. Jej základná sadzba tak vzrástla z 8,50 percenta na súčasných 50 percent. Na svojom aprílovom zasadnutí však centrálna banka ponechala úroky nezmenené.
Centrálna banka začala sprísňovať menovú politiku, keď prezident Recep Tayyip Erdogan zmenil postoj a zanechal svoju nekonvenčnú politiku boja proti vysokým sadzbám. Jeho niekdajší prístup je podľa väčšiny ekonómov zodpovedný za to, že sa do Turecka vrátila menová kríza, ktorá prudko zvýšila životné náklady.
Úsporný plán v pondelok predstavili turecký viceprezident Cevdet Yilmaz a minister financií Mehmet Şimşek. Plán okrem iného na tri roky pozastavuje nákupy nových vozidiel a budov štátnymi inštitúciami. „Chceme posilniť základy ekonomiky našej krajiny zabezpečením rozpočtovej disciplíny,“ uviedol Şimşek. „Presmerovanie investícií do efektívnejších oblastí bude kľúčovou súčasťou tohto balíka opatrení. Urýchlime štrukturálne reformy a vykonáme viaceré reformy vo verejných financiách,“ dodal.
Minister uviedol, že úspory sa budú týkať aj zamestnanosti vo verejnom sektore a ďalej energetiky či nakladania s odpadom. „Kroky v oblasti rozpočtovej politiky prispejú k zníženiu inflácie,“ vyhlásil. „Chceme ušetriť peniaze zvýšením efektivity verejného sektora,“ uviedol tiež.