Turecká inflácia sa v októbri zrýchlila na 85,51 percenta z 83,45 percenta v septembri a dostala sa na najvyššiu úroveň od roku 1997.
Rozdielna politika centrálnej banky
Jedným z dôvodov prudkého rastu spotrebiteľských cien je aj politika tureckej centrálnej banky, ktorá na rozdiel od ostatných centrálnych bánk po celom svete aj napriek vysokej inflácii uvoľňuje menovú politiku.
Menový výbor tureckej centrálnej banky v októbri opäť prekvapil trhy, keď znížila kľúčovú úrokovú sadzbu viac, než sa očakávalo. Základná 1-týždňová repo sadzba klesla o 150 bázických bodov z 12 percent na 10,5 percenta. Menový výbor tiež avizoval, že bude pokračovať v cykle uvoľňovania menovej politiky.
Turecká centrálna banka zaskočila trhy už v auguste rovnako ako v septembri, keď znížila kľúčový úrok vždy o 100 bázických bodov aj napriek prepadu líry a vysokej inflácii.
Erdoganovo slovo
Postup tureckej centrálnej banky ostro kontrastuje s prístupom väčšiny ostatných bánk, ktoré sa snažia s vysokou infláciou bojovať sprísňovaním menovej politiky. Hlavným dôvodom je tlak tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý je dlhodobým kritikom vysokých úrokových sadzieb a v rozpore s tradičnou ekonomickou teóriou tvrdí, že vysoké úroky sú príčinou, a nie brzdou vysokej inflácie. Erdogan od roku 2019 odvolal troch guvernérov centrálnej banky, ktorí sa pokúsili o konvenčnejší ekonomický kurz.
Turecko čakajú na budúci rok voľby a Erdogan v stredu ocenil stav ekonomiky. „Náš ekonomický model, ktorý sme zhrnuli ako rast prostredníctvom investícií, zamestnanosti, produkcie, exportu a prebytku platobnej bilancie, prináša ovocie," povedal Erdogan.
Mnohí Turci pochybujú o dôveryhodnosti oficiálnych štatistík. Podľa štúdie nezávislých ekonómov výskumného inštitútu ENAG spotrebiteľské ceny v Turecku v októbri medziročne vyskočili o 185,34 percenta.