Turecká centrálna banka vo štvrtok ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú. Upozornila však, že ju môže opäť zvýšiť, keďže prudko rastúca inflácia v krajine stále trápi vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Výbor pre menovú politiku tureckej centrálnej banky na aprílovom zasadnutí ponechal základnú úrokovú sadzbu na úrovni 50 percent. Nechal si však otvorené dvere na jej zvýšenie v budúcnosti po tom, ako sa rast spotrebiteľských cien v marci zrýchlil na 68,5 percenta a dosiahol najväčšie tempo od novembra 2022.
Výbor vo vyhlásení dodal, že prísna menová politika zostane zachovaná, kým nebude pozorovať výrazný a trvalý pokles základného trendu inflácie. Minulý mesiac, len desať dní pred komunálnymi voľbami 31. marca, centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu zo 45 percent na 50 percent.
Prezident Erdogan dlho označoval vysokú infláciu za dôsledok vysokých úrokov a zastával názor, že zníženie úrokových sadzieb spomalí rast spotrebiteľských cien. Táto neortodoxná politika je pritom v rozpore so všeobecne akceptovanou ekonomickou teóriou. Séria znížení úrokov centrálnej banky nakoniec priniesla Turecku dvojcifernú infláciu a menovú krízu, až kým Erdogan vlani po májovom znovuzvolení nezmenil kurz a nevymenoval nový ekonomický tím.
Erdogan povolil tureckej centrálnej banke zvýšiť hlavnú úrokovú sadzbu z iba 8,5 percenta pred jeho vlaňajším znovuzvolením na súčasných 50 percent. Menový výbor vo vyhlásení poukázal na viaceré faktory, ktoré stále podporujú infláciu, vrátane oslabenia tureckej líry, masívneho skoku minimálnej mzdy v januári a prudkého nárastu nákladov na potraviny a palivo.
Minister financií Mehmet Simsek tento mesiac poprel tvrdenia o kríze medzi ním a Erdoganom v súvislosti s hospodárskou politikou po tom, čo prezidentova strana v marcových komunálnych voľbách utrpela porážku, ktorú niektorí analytici pripisujú prudkému zvýšeniu životných nákladov v krajine.