Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu by mohol mať zásadný vplyv na globálnu ekonomiku a utlmiť obchod a investície na celom svete. Znovu zvolený prezident sľúbil „zlatý vek pre Ameriku“ prostredníctvom dramatických zmien vrátane vysokých ciel, zníženia daní, deregulácie a odstúpenia od kľúčových medzinárodných dohôd. Analytici portálu CNBC sa zhodujú, že hoci nie je jasné, ktoré z týchto opatrení D. Trump v druhom funkčnom období skutočne pripraví, celý svet to pocíti.

V minulosti už naznačil, že by mohol zaviesť 20-percentné clo na všetky importované tovary, pričom v prípade čínskych výrobkov by mohlo stúpnuť až na 60 percent. Stihol sa aj vyjadriť, že európsky 27-členný blok zaplatí „veľkú cenu“ za obmedzovanie amerického exportu na európsky trh.

Analytici varovali, že Trumpov plán pristúpiť k clám s vysokou pravdepodobnosťou zvýši ceny pre spotrebiteľov a spomalí výdavky. Jeho druhé prezidentské obdobie by mohlo byť nevýhodné najmä pre Európsku úniu. Podľa Signum Global Advisors môže byť Európa „najväčším porazeným Trumpovej éry“, a to kvôli obchodným napätiam a Trumpovej snahe presadzovať americké záujmy na úkor európskych.

AZ1 Miami - Na snímke republikánsky prezidentský kandidát a bývalý americký prezident Donald Trump ochádza z podujatia k príležitosti prvého výročia od útoku Hamasu na Izrael v americkom meste Miami v štáte Florida v pondelok 7. októbra 2024. Trump, ktorý je kandidátom Republikánskej strany do nadchádzajúcich volieb v pondelok vyhlásil, že medzi imigrantmi v USA je
Neprehliadnite

Trumpovi žehná Izrael, pre Rusov je užitočný, Orbán oslavuje. Prvé reakcie na výsledky volieb

Riaditeľ globálneho makroekonomického výskumu v Oxford Economics Ben May uviedol, že Trumpova politika by mohla zásadne ovplyvniť obchod a globálne finančné trhy. „Ak Trump presadí extrémnejšie opatrenia, ako sú plošné clá, dôsledky na svetovú ekonomiku budú veľmi výrazné,“ povedal.

Analytici z Macquarie Group uviedli, že Trumpovo víťazstvo je „zlá správa aj pre Áziu“, najmä pre Čínu, hoci región je lepšie pripravený ako v roku 2016. „Kľúčovým princípom Trumpovej kampane boli vyššie clá. Protivetry, ktoré sa pravdepodobne preženú Áziou, najmä Čínou, by mali zvýšiť volatilitu a stlačiť výnosy, pretože prevláda neistota,“ uviedli analytici. Protiváhou k tomu by podľa nich bolo zrýchlenie stimulačných opatrení v Číne. Čínska vláda už načrtla ambície podporiť ekonomický rast na úrovni päť percent a riešiť problémy na trhu s nehnuteľnosťami, aby podporila dôveru domácich spotrebiteľov.

Ďalšie dôležité správy

Donald Trump, Kamala Harrisová
Neprehliadnite

Súboj o Biely dom vrcholí. Desať kľúčových momentov dramatickej kampane pred voľbami v USA