Ministerstvá spravodlivosti a školstva zaslali školám list, v ktorom sa uvádza, že predchádzajúca smernica spôsobila zmätok, viedla k žalobám, a vláda ju preto zrušila, ale opatrenia ohľadne ochrany proti šikanovaniu to nepostihlo.
Podľa agentúry AP je tak teraz na jednotlivých štátoch a školách, ako si budú vysvetľovať antidiskriminačný zákon. Ministerka školstva Betsy DeVosová uviedla, že táto „otázka sa najlepšie rieši na štátnej a miestnej úrovni“. „Školy, komunity a rodiny môžu nájsť, a v mnohých prípadoch aj našli, riešenia, ktoré chránia všetkých študentov,“ vysvetlila B. DeVosová.
Spravodajská stanica BBC pripomenula, že smernicu vydala vlani v máji vláda vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu. Smernica nebola právne záväzná, ale jasne školy varovala, že ak sa ňou nebudú riadiť, môžu prísť o príspevky z federálneho rozpočtu.
Sprisahanie a mohutný sociálny experiment
B. Obama tvrdil, že smernica je v súlade so zákonom a v najlepšom záujme detí. „Na školách sú transrodové deti. Sú šikanované. A sú ostrakizované. Je to pre nich ťažké... Môj najlepší výklad toho, čo sú naše zákony a povinnosti, je, že by sme sa mali snažiť vyhovieť týmto deťom tak, aby neboli v neistej situácii,“ povedal B. Obama.
Smernica však vyvolala v Spojených štátoch silný odpor. Žalobu proti nej podalo 13 štátov a texaský federálny sudca ju zablokoval.
Štáty v spoločnej žalobe proti nariadeniu obvinili Obamovu administratívu zo „sprisahania s cieľom premeniť pracoviská a vzdelávacie zariadenia v celej krajine na laboratóriá pre mohutný sociálny pokus, opovrhujúc demokratickým procesom a nedbajúc na politiku zdravého rozumu, ktorá chráni deti a základné práva na súkromie“.
Uvedená žaloba podľa agentúry AP predstavovala jeden z „najkoordinovanejších a najviditeľnejších“ právnych postupov, ktorými jednotlivé štáty vzdorujú priznaniu „toaletových práv“ transrodovým osobám. Ide totiž o záležitosť rozdeľujúcu americkú spoločnosť, pričom konzervatívne štáty označujú pokyn z Washingtonu za bezpečnostnú hrozbu.
Texaský viceguvernér Dan Patrick dokonca vyhlásil, že jeho štát sa radšej vzdá desiatich miliárd dolárov z federálnych dotácií na školstvo, než aby sa podriadil požiadavke umožniť transrodovým študentom výber toaliet.