Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump plánuje zásadne obmedziť federálnu byrokraciu, pričom zvažuje aj zrušenie aspoň jedného federálneho ministerstva. Podporu by pritom mala zabezpečiť nová agentúra s názvom Department of Government Efficiency (DOGE).
„Trump navrhuje výrazné škrty vo vládnych výdavkoch v hodnote dvoch biliónov dolárov s cieľom zoštíhliť štátnu správu. Tento plán však naráža na odpor v politickom spektre,“ uvádza agentúra Bloomberg.
Lídrami iniciatívy na zásadné zefektívnenie vlády sú Elon Musk a Vivek Ramaswamy, známy svojou kandidatúrou proti Trumpovi na republikánsku nomináciu. Ich vízia spočíva v aplikácii podnikateľských a inovatívnych princípov do štátnej správy.
Historické pokusy o znižovanie výdavkov
Myšlienka redukcie vládnych výdavkov rezonuje v USA už dlhšie. V roku 2010 navrhla Simpson-Bowlesova komisia plán na zníženie deficitu o štyri bilióny dolárov počas desiatich rokov. Jeho súčasťou boli nepopulárne opatrenia, ako zvýšenie veku odchodu do dôchodku, obmedzenie nákladov na zdravotnú starostlivosť a rušenie daňových úľav. Kongres však nikdy neschválil jeho realizáciu.
Podobný neúspech zaznamenala aj superkomisia z roku 2011, ktorá mala sprostredkovať takzvanú veľkú dohodu medzi administratívou Baracka Obamu a republikánmi. Nasledujúce roky sa niesli v znamení krátkodobých kompromisov, častého pozastavenia činnosti vlády a politických sporov o zvyšovanie dlhového stropu.
„Radikálne znižovanie deficitu by si vyžiadalo dramatické škrty v programoch, ktoré sú pre mnohých Američanov kľúčové. Takéto opatrenia by nepochybne narazili na odpor verejnosti a znamenali by zásadný odklon od súčasného sociálneho modelu,“ uzatvára Bloomberg.