„Keď si prezident vymýšľa, je z toho zvyčajne nehorázne klamstvo. Keď ale hovorí pravdu, vyjde z toho dychberúca bizarnosť,“ napísal denník Miami Herald. Zároveň poznamenal, že D. Trump nemá žiadnu úctu k ľuďom tmavej pleti.

Denník sa tiež domnieva, že Trumpovo rozhorčenie nad tým, že do USA sa sťahujú ľudia z „dier sveta“, ako je možné výraz „shithole country“ preložiť, či z nejakého zapadákova možno znamená, že podobne prezident uvažuje aj o južnej Floride. V tejto časti USA totiž žije viacero obyvateľov karibských štátov, ktorí sa do USA uchýlili kvôli politickej či hospodárskej situácii vo vlasti.

„Ľudia sem prichádzajú, pretože veria, že s nimi bude zaobchádzané spravodlivo, pretože ich vlasti sú skôr než zapadákovom utopené v zúfalstve. Prichádzajú, pretože až do 19. januára 2017 boli Spojené štáty krajinou s otvorenou náručou,“ vysvetlil Miami Herald s poukázaním na Trumpov nástup do funkcie vlani 20. januára.

Denník rovnako uviedol, že už v podstate chápe Trumpove myšlienkové pochody a to, že verí, že medzi belošskými rasistami sú aj milí ľudia, ako v minulosti vyhlásil.

Bývalý mexický prezident Vicente Fox na Twitteri spustil anketu, v ktorej sa používateľov pýta, či by sa zmenil výsledok volieb, keby rasistické a barbarské komentáre D. Trump prezentoval aj počas kampane. V ďalšom tweete prirovnal Trumpove ústa k najšpinavšej žumpe sveta. „Akým právom vyhlasujete, kto je v Amerike vítaný a kto nie. Americká veľkosť spočíva v rozmanitosti, alebo ste zabudli na svoj pôvod, Donald?“ napísal Fox.

.@realDonaldTrump, your mouth is the foulest shithole in the world. With what authority do you proclaim who’s welcome in America and who’s not. America’s greatness is built on diversity, or have you forgotten your immigrant background, Donald?

— Vicente Fox Quesada (@VicenteFoxQue) 11. januára 2018

Prisťahovalci z Haiti, ktorých médiá oslovili, sú najnovším Trumpovým vyhlásením šokovaní. „Je to za hranicou politiky. Ten človek nemá úctu k nikomu. Snažím sa nevybuchnúť plačom,“ citovala AP Farah Larrieuxovú, ktorá sa do USA uchýlila po prírodných katastrofách, ktoré jej krajinu postihli. Dodala, že Trumpove poznámky sú rasovou kampaňou proti imigrantom.

„Nemyslím si, že sa to dá nejako ospravedlniť,“ povedal o prezidentových slovách člen Senátu amerického štátu Illinois Kwame Raoul, ktorého rodičia v 50. rokoch prišli do USA z Haiti. „Sám ukazuje, že je nespôsobilý a neznalý histórie tejto krajiny a tiež toho, čo prisťahovalci, najmä tí z Haiti, tejto krajine priniesli,“ uviedol.

D. Trump v diskusii so senátormi vyhlásil, že by sa do USA mali sťahovať skôr ľudia z Nórska. V reakcii na to istý švédsky pracovník v sociálnych službách Ulf Fogelström na Twitteri poznamenal, či D. Trump vie, že Nórsko susedí so Švédskom. Narážal tak na jeho vlaňajší prejav o terorizme, kedy sa zhrozil nad tým, čo sa „uplynulej noci stalo vo Švédsku“. „Švédsko. Kto by to bol povedal? Švédsko,“ dodal vtedy. Vo Švédsku sa však nič nestalo, čo potvrdilo aj švédske ministerstvo zahraničia.