Globálny trh s produktmi, ktoré súvisia s umelou inteligenciou (AI), zažíva silný rast. V roku 2027 by mohla jeho hodnota dosiahnuť až 990 miliárd dolárov, uviedla vo svojom výhľade spoločnosť Bain & Co. Vlani hodnota trhu s AI predstavovala 185 miliárd dolárov.
Rast odvetvia AI
Analytici Bain & Co sa domnievajú, že trh porastie tempom 40 až 55 percent ročne. Pomôžu mu väčšie systémy AI a väčšie dátové centrá pre ich tréning a prevádzku, pretože firmy a vlády budú chcieť túto technológiu využívať na zvýšenie efektivity.
Dopyt porastie tak rýchlo, že to zaťaží dodávateľské reťazce komponentov, vrátane čipov potrebných na prevádzku služieb. V kombinácii s geopolitickým napätím by rast predaja mohol vyvolať nedostatok polovodičov, osobných počítačov a smartfónov, domnieva sa Bain.
Dopyt po súčiastkach a materiáloch využívaných v počiatočnej fáze výroby čipov by sa do roku 2026 mohol zvýšiť najmenej o 30 percent, čo by vytvorilo tlak na výrobcov. Náklady na väčšie dátové centrá by sa mohli do piatich rokov zvýšiť na desať až 25 miliárd dolárov zo súčasnej jednej miliardy až štyroch miliárd dolárov, pretože ich spotreba energie sa zvýši na viac ako jeden gigawatt zo súčasných 50 až 200 megawattov.
Vládne dotácie na AI
Firmy sa už dostávajú za experimentálnu fázu a začínajú vo svojej prevádzke rozširovať generatívne AI, uvádza Bain. Podniky a štáty by ale pre obavy z vyšších nákladov a ochranu súkromia mohli naďalej uprednostňovať malé jazykové modely. Tie sú podobné veľkým jazykovým modelom, ktoré viedli k vytvoreniu chatovacieho robota ChatGPT firmy OpenAI, sú ale jednoduchšie.
Viaceré vlády, vrátane Kanady, Francúzska, Indie, Japonska a Spojených arabských emirátov, vynakladajú miliardy dolárov na dotovanie suverénnej AI, investujú do domácej počítačovej infraštruktúry a modelov AI vytvorených na ich území a vyškolených na domácich dátach. Vytvorenie úspešných ekosystémov AI zameraných na národnú suverenitu bude ale časovo náročné a nákladné, dodáva Bain & Co.