Globálny trh s platinou vykáže v tomto roku deficit viac ako jeden milión uncí, čo je najviac za posledných najmenej desať rokov. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok zverejnila Svetová rada pre investície do platiny (WPIC).
Vlani deficit predstavoval 731-tisíc uncí. Pôvodne WPIC na tento rok počítala so znížením deficitu na 476-tisíc uncí.
Ceny platiny ale na správy o deficite príliš nereagujú. Zo svojho vrcholu na začiatku roka 2021 cena platiny klesla zhruba o 30 percent. Ešte väčší pokles zaznamenali ceny sesterských kovov – paládia ródia. Príčinou je neistota týkajúca sa dopytu v automobilovom priemysle, ktorý tieto kovy používa v katalyzátoroch na zníženie škodlivých emisií výfukových plynov.
Celkový dopyt po platine mal v tomto roku podľa pôvodných predpokladov vykázať nárast o tri percentá na 8,12 milióna uncí. Investičný dopyt by sa potom mal zvýšiť o 15 percent, najmä vďaka dopytu fondov obchodovaných na burze (ETF). Záujem je tiež o platinové zliatky v Číne. Dopyt po platinových zliatkoch s hmotnosťou 500 gramov a viac v Číne by sa potom mal zvýšiť o 40 percent na 188-tisíc uncí. Dopyt z klenotníckeho sektora bude vyšší o sedem percent.
Vyšší má byť aj záujem o platinu z priemyslu, ktorý má hlavný podiel na celkovom dopyte. Dopyt automobilového sektora vzrastie o jedno percento na sedemročné maximum 3,2 milióna uncí. Dôvodom je rast predaja hybridných vozidiel, prísnejšia emisná legislatíva a náhrada platiny za paládium.
Celkové dodávky by sa tento rok mali znížiť o jedno percento na 7,09 milióna uncí. Pri ťažbe sa potom očakáva pokles o dve percentá na 5,51 milióna uncí, hlavne pre nižšiu produkciu v Juhoafrickej republike. Na ťažbu má negatívny vplyv relatívne nízka cena kovu. Dodávky recyklovanej platiny by sa ale mali v tomto roku o dve percentá zvýšiť.
Na pokrytie deficitu sa využijú nadzemné zásoby. Tie by tento rok mali klesnúť o 25 percent na tri milióny uncí, čo zodpovedá zhruba štvormesačnému globálnemu dopytu. Zásoby budú najnižšie za štyri roky.