Jedna z finančných inovácií, ktorá si na Wall Street získala obľubu a má pomáhať znižovať emisie skleníkových plynov podnikov, nefunguje podľa plánu. Vyplýva to z nového výskumu neziskovej organizácie Climate Bonds Initiative (CBI) zameraného na investorov. Viac ako 80 percent zo 768 dlhopisov spojených s udržateľnosťou vydaných od roku 2018 do novembra minulého roka nie je v súlade s globálnymi klimatickými cieľmi. Informuje o tom Bloomberg.
Dlhopisy dosahujú hodnotu približne 280 miliárd dolárov a podľa výkonného riaditeľa CBI Seana Kidneyho môžu „zohrať významnú úlohu pri prechode svetovej ekonomiky k zelenšej budúcnosti“. Problém, uviedol S. Kidney vo vyhlásení, je v tom, že trh „funguje ako na divokom západe“.
Ide o dlhopisy podobné tým bežným, avšak s jedným kľúčovým rozdielom: Obsahujú stimuly pre emitentov, aby dosiahli stanovené ciele udržateľnosti. Ak emitent tieto ciele nesplní, bude čeliť zvýšeniu úrokovej sadzby.
Emitenti majú radi tieto dlhopisy, pretože ich výnosy možno použiť na všeobecné účely na rozdiel od konkrétnych projektov v iných prípadoch. Výsledkom je, že trh je prístupný pre veľkých znečisťovateľov, ako sú výrobcovia cementu alebo ocele, ktorí by inak mohli mať problémy s identifikáciou projektov vhodných na zelené dlhopisy.
Prvý dlhopis s cieľom dosiahnutia udržateľnosti vydala čínska spoločnosť v decembri 2018. Medzi najväčších emitentov teraz patrí taliansky energetický gigant Enel. Objem týchto emisií vyvrcholil v roku 2021 na úrovni približne 110 miliárd dolárov.
Výskum CBI zistil, že iba 14 percent vydaných dlhopisov s cieľom udržateľnosti je v súlade s cieľom Parížskej klimatickej dohody z roku 2015 udržať nárast priemernej globálnej teploty výrazne pod dvoma stupňami Celzia oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou. Existuje „vysoký podiel nekvalitných obchodov, ktorým chýba primerané zverejnenie, ambície a dôveryhodnosť“, uvádza CBI s tým, že hlavné problémy dlhopisov spočívajú v dizajne a realizácii, nie v základnej koncepcii.