Po období stabilizácie produkcia nových hypoték na Slovensku v druhom štvrťroku 2024 mierne vzrástla. Ide podľa Národnej banky Slovenska o prvý nárast počtu úverov od začiatku sprísňovania menovej politiky v roku 2022, čo sa prejavilo naprieč bankami na trhu. Úroveň produkcie hypoték však stále zostáva podľa centrálnej banky 30 percent pod dlhodobým priemerom.
Úrokové sadzby sa v období od marca do júla 2024 pohybovali v priemere na úrovni 4,6 percenta, pričom pokles bol len minimálny. Rast spotrebiteľských úverov naďalej udržuje stabilné tempo na úrovni osem percent medziročne, čo prevyšuje medián krajín EÚ. Priemerné úrokové sadzby spotrebiteľských úverov sa stále pohybujú tesne pod desiatimi percentami, čím sa radia na horný kvartál eurozóny.
Zlyhanie hypoték dosiahlo historické minimá v druhej polovici roka 2023. V prvom polroku 2024 sa objavili náznaky mierneho zhoršenia, avšak situácia je podľa NBS stále považovaná za priaznivú. Podiel zlyhaných spotrebiteľských úverov ostáva blízko historického minima.
Prechod na vyššie splátky hypoték ide podľa národnej banky takmer bez problémov so splácaním. K polovici roka 2024 zvýšenú splátku absolvovala približne štvrtina hypoték, pričom priemerné zvýšenie predstavovalo 89 eur. Väčšina dlžníkov pokračuje v splácaní bez zmeny, niektorí predčasne splácajú úvery alebo znižujú svoje dlhy, avšak tieto zmeny sa týkajú len malej skupiny hypoték.
Nárast splátok zatiaľ podľa NBS nespôsobuje výraznejšie problémy so splácaním. Výrazné zhoršenie situácie sa neočakáva ani v budúcnosti, pokiaľ sa ekonomická situácia nezhorší, najmä na trhu práce. Štátny príspevok na zvýšené splátky čiastočne zmierňuje vplyv vyšších úrokov. K 31. júlu 2024 túto podporu poberalo 11 754 žiadateľov, čo predstavuje menej ako sedem percent doteraz refixovaných hypoték.