Podľa predbežných záverov štúdie vedcov z Juhoafrickej republiky je účinnosť očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech v prípade omikronu 25-násobne nižšia v porovnaní s pôvodným variantom koronavírusu čo sa týka počtu neutralizujúcich protilátok. Tento výsledok sa zakladal na krvnej vzorke ľudí, ktorí boli dvakrát očkovaní.
Avšak, keď sa skúmali krvné vzorky ľudí, ktorí dostali aj tretiu dávku vakcíny, počet neutralizujúcich protilátok vzrástol 25-násobne. Úroveň ochrany tohto typu imunitnej reakcie tak dosiahla podobné úrovne ako v prípade prechádzajúcich variantov pri dvoch zaočkovaniach. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Objavili nový variant omikronu, podľa vedcov je však ťažšie rozlíšiteľný
Z uvedeného vyplýva, že dve dávky očkovania nemusia byť dostatočné pre ochranu pred omikronom.
,,Predbežný prvotný súbor dát naznačuje, že tretia dávka môže stále poskytnúť dostatočnú úroveň ochrany v prípade každej závažnosti ochorenia vyvolaného variantom omikron," povedal výkonný riaditeľ firmy BioNTech Ugur Sahin pre agentúru Reuters.
Chráni pred ťažkým priebehom
Šéf Pfizeru Albert Bourla uviedol, že z predbežných dát vyplýva, že tretia dávka zvyšuje ochranu pred ťažkým priebehom nákazy koronavírusovým variantom omikron.
,,Je potrebné zabezpečiť, aby bolo čo najviac ľudí kompletne zaočkovaných dvoma dávkami vakcíny a podpornou dávkou, čo naďalej zostáva najlepším prostriedkom k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19," uzavrel A. Bourla.
Čakanie na štúdie
Krátko po vedcoch z JAR zverejnili svoje závery z podobného výskumu malého rozsahu aj vedci zo švédskej lekárskej univerzity Karolinska Institutet. Tí taktiež zaznamenali v prípade variantu omikron pokles úrovne protilátok, ale len zhruba sedemnásobný.
Podľa švédskych vedcov je omikron v tomto smere ,,určite horší než (variant) delta, ale nie taký zlý, ako sme očakávali", píše server Science Alert.
Štúdie ešte nie sú konečné, budú musieť preveriť rozsiahlejšie výskumy. Zatiaľ neboli publikované ani v žiadnom odbornom časopise.