V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či je potrebné zmeniť súčasné nastavenie veku odchodu do penzie. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 18. januára 2023 a pondelkom 22. januára 2024 celkovo 46 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Výsledky ankety a odpovede:

Áno, ak to umožní pracovať skúseným zamestnancom dlhšie

Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel 
Ale v každom prípade je každá zmena v dôchodkovom systéme veľmi citlivá. A teda mala by byť dobre premyslená, koncepčná a zohľadňovať celkovú dlhodobú udržateľnosť aj požiadavky pracovného trhu, zamestnancov aj zamestnávateľov. 

Oliver Moravčík, rektor, Slovenská technická univerzita v Bratislave 
Je potrebné reagovať na ekonomické trendy spoločnosti s horizontom 10-15 rokov s ohľadom na stabilitu a udržateľnosť dôchodkového systému. 

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko 
Ak to štát neurobí, penzijný systém bude neudržateľný. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen 
Tak ako sa predlžuje dĺžka kvalitného života, tak by sa mal predlžovať vek odchodu do dôchodku. Avšak by sa mal vytvoriť aj nejaký systém, ktorý umožní tým, ktorí pracovali v ťažkých podmienkach alebo manuálne, aby mali skorší odchod do dôchodku. 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments 

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Igor Choma, predseda dozornej rady, Váhostav-sk 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 

Skôr áno, treba len zrušiť zákaz práce popri poberaní predčasnej penzie

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks 
Zmena veku odchodu do penzie na Slovensku by mala byť zvažovaná s ohľadom na demografické zmeny, ako je starnutie populácie a pôrodnosť, ekonomické faktory, ako je finančná udržateľnosť dôchodkového systému, pracovná schopnosť staršej populácie a sociálno-politické dôsledky. Dôležitá je dôkladná analýza a široká spoločenská diskusia na túto tému, pričom by mali byť zohľadnené špecifiká slovenskej spoločnosti a ekonomiky. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Som za zrušenie zákazu práce pri poberaní predčasnej penzie. Jednoznačne. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Skôr nie, štát nemá peniaze na udržanie dôchodkového stropu 64 rokov

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 
Najhoršia demografia a súčasne najslabšia výkonnosť ekonomiky z okolitých štátov nám prikazuje hľadať konsenzus medzi týmito protipólmi. 

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park 
Snahy o znižovanie veku odchodu do dôchodku sú síce pre politikov lákavé, ale súčasné automatické zvyšovanie dôchodkového veku v závislosti od rastu priemernej dĺžky života v penzijnom veku by som nemenila. Vzhľadom na demografický vývoj krajina jednoducho nemá prostriedky, aby zvládla narastajúci počet penzistov. A faktom tiež je, že vo väčšine krajín dosahujú ľudia penzijný vek výrazne neskôr. 

Milan Černák, managing partner, RSM SK 
Myslím si, že súčasný automat naviazaný na strednú dĺžku života je lepším riešením, ako fixný strop. Na znižovanie veku odchodu do dôchodku, o ktorom sa opäť hovorí, štát vzhľadom na demografiu a udržateľnosť verejných financií jednoducho nemá. Už aktuálny vek dosiahnutia penzie na Slovensku je jeden z najnižších spomedzi vyspelých krajín. Keďže žijeme dlhšie, je rozumné, aby sa postupne mierne zvyšoval. 

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko 
Rast odchodu veku do dôchodku podľa priemerného veku dožitia je jeden z logických krokov pre zachovanie udržateľnosti systému do budúcnosti. Avšak minimálne rovnako dôležitým je zásadne väčšia podpora sporenia na dôchodok ako dnes. Len súkromné úspory totiž dokážu odľahčiť štátny systém a zabezpečiť ľuďom slušný život na dôchodku. 

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich 
Žiaľ, demografia, ako aj ekonomika, nepustia a vek pre odchod do dôchodku sa bude musieť zvyšovať. Nepriaznivý demografický vývoj by bolo možné čiastočne vykompenzovať prijímaním cudzincov a znížením emigrácie mladých ľudí do zahraničia. Ani tieto opatrenia však nebudú stačiť a počet obyvateľov v produktívnom veku bude o 10-15 rokov dramaticky klesať. 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex 

Určite nie, ak zmeny spôsobia zvyšovanie odvodov alebo daní

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Dôchodkový systém je na Slovensku predražený a neefektívny. Len politici si plnia vďaka jeho existencii svoje nereálne prísľuby, aby sa dostali a udržali pri moci čo najdlhšie. Bez ohľadu na budúcnosť nás a našich detí... 

Lukáš Kmenta, country manažér pre Česko a Slovensko, HBS 
Je faktom, že dĺžka dožitia je vyššia. Teda sa mierne mení aj doba odchodu do dôchodku. Štát by mal podporovať občanov v individuálnom sporení na vlastný dôchodok. To je jediná udržateľná forma sociálnej podpory. 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Logickejšie nastavenie veku ako previazanie s priemernou dobou dožitia podľa mňa nie je. A hlavne robiť zásahy do dôchodkového systému každé dva roky nedáva žiadny zmysel. Je to čistý populizmus! 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave 

Marek Polic, garant projektov, Kros 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 

Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Martin Mittner, country manažér, Nestlé Slovensko 
Akékoľvek zmeny v dôchodkovom systéme by mali byť vykonané predovšetkým s ohľadom na jeho dlhodobú udržateľnosť osobitne v kontexte nepriaznivého demografického vývoja. Zodpovedne nastavený systém by mal byť schopný plniť záväzky voči súčasným i budúcim generáciám. 

Peter Kubovič, managing partner a advokát, HKP Legal 
Vek odchodu do dôchodku musí zodpovedať demografickej situácii a finančným možnostiam štátu (resp. Sociálnej poisťovne). 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Podľa vývoja starnutia populácie a zanedbateľného rastu ekonomiky sa zmenám, ktoré prinesú zníženie výdavkov, v budúcnosti nevyhneme. Ide ale o dlhodobý proces, ktorý potrebuje stabilitu. Bohužiaľ, zatiaľ v tejto oblasti sa prakticky každá vláda snaží získať rýchle politické body alebo aspoň rozkradnúť 2. pilier bez ohľadu na vzdialenejšiu budúcnosť. 

Michael Hjemgard, generálny riaditeľ, Decodom 
Pre udržateľnosť dôchodkového systému na Slovensku budú zrejme potrebné krátkodobé, ale aj dlhodobé opatrenia, vrátane zmeny súčasného nastavenia veku odchodu do dôchodku. Z dlhodobého hľadiska je však potrebné, aby sa Slovensko pokúsilo zvrátiť negatívny demografický trend aj výraznou podporou mladých ľudí, ktorí si zakladajú rodiny. Jednak by malo ísť o podporou rozvoja nájomného bývania, pomoc pri financovaní vlastného bývania, prípadne ďalšiu finančnú podporu rodín s malými deťmi. O podporu mladých ľudí pri vytváraní domova pre nové rodiny sa usilujeme svojim dielom aj my. 

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group 
Neviem síce, aké konkrétne zmeny vláda plánuje, avšak vzhľadom na demografiu a stav verejných financií prípadné zníženie veku odchodu do dôchodku nepovažujem za udržateľné. Slovensko by, naopak, potrebovalo konsolidáciu verejných financií, čo pri dôchodkoch znamená buď znižovať ich štedrosť, odrádzať ľudí od skoršieho odchodu z trhu práce, alebo zvyšovať dane a odvody, ktoré ich financujú. 

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti 
Každý penzijný systém musí spĺňať základný atribút a to je dlhodobá udržateľnosť systému. Vek odchodu do dôchodku je úzko prepojený s dĺžkou dožitia obyvateľov krajiny, no je potrebné zohľadniť aj iné faktory ovplyvňujúce vek odchodu do penzie. Je ním hlavne možný nepriaznivý zdravotný stav jednotlivcov, ktorý sa spája s istým typom predovšetkým manuálnych povolaní. Pre nich je nárast veku odchodu do starobného dôchodku mimoriadne problematický, musí ho preto zároveň sprevádzať aj prepracovaný systém, ktorý umožní takýmto skupinám obyvateľov aj odchod do predčasného starobného dôchodku. 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit 
Postupne sa vďaka lepšej životospráve predlžuje aktívny vek. Preto, si myslím, je treba pomaly a postupne zvyšovať aj vekový strop dôchodcov. Zlepší to celkové sociálne zabezpečenie krajiny a život dôchodcov v aktívnom veku bude produktívnejší a aktívnejší. Nemali by sme sa toho báť a naopak privítať možnosť aktívne pôsobiť v hospodárstve, pokiaľ to fyziológia človeka bude dovoľovať. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Otázka je v kombinácii s ponúkanými odpoveďami mätúca. V každom prípade si myslím, že systém dôchodkového zabezpečenia by sa mal nastaviť apoliticky, a to na základe faktov a ekonomických zákonitostí (nie ideologických dogiem), s ohľadom na demografickú prognózu na nasledujúce desaťročia. A najmä by sa mala každá zodpovedná politická reprezentácia zdržať nezodpovedného balamutenia občanov, že existuje niečo ako všemohúci štát, ktorý sa dokáže o každého postarať; takéto ohlupovanie ľudí má zničujúce následky v podobe nereálnych očakávaní voličov. 

Peter Vilem, riaditeľ, Vema 
Treba zmeniť nastavenie celého dôchodkového systému tak, aby bol udržateľný. Zároveň treba naučiť ľudí, že sa musia o seba postarať sami. Demografická krivka je nepriaznivá a štát každý rok generuje deficit. Niekedy to musí „prasknúť“ a ešte len potom bude veľký problém. Snažme sa predísť takému problému. Začnime sa aj v štáte správať ako rozumní hospodári a zakrývať sa len takou perinou, akú máme. 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Ďalšie dôležité správy

Aj v seniorskom veku udržujte sociálne kontakty, poďakuje sa vám nielen hlava.
Neprehliadnite

Desať krajín, v ktorých sa dá pohodlne vyžiť so slovenským dôchodkom