V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či by mala vláda riešiť vysoký podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 26. októbra 2023 a pondelkom 30. októbra 2023 celkovo 53 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Výsledky ankety a odpovede:

Určite áno, je potrebné im výrazne ubrať výhody

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy 
Riešením problému rozdielneho daňového zaťaženia živnostníkov a zamestnancov, ako aj tzv. fiktívnych živnostníkov, by mohla byť aj zmena systému paušálnych výdavkov. S rastom príjmu by mohli postupne klesať. Zlým riešením tretej Ficovej vlády v roku 2017 bolo zvýšenie limitu paušálnych výdavkov zo 40 na 60 percent z dosiahnutých príjmov. Daňovo-odvodový systém na Slovensku bol týmto zlým riešením nastavený v neprospech pracovných pomerov. 

Michal Janči, konateľ, Bosen Group 
Vláda by rozhodne mala riešiť vysoký podiel fiktívnych živnostníkov. Súčasný daňovo-odvodový systém je nastavený v neprospech pracovných pomerov, čo je jeden z hlavných dôvodov vzniku fiktívnych živnostníkov. Pokiaľ by sme chceli znížiť ich počet, nevyhnutnosťou je zrovnoprávnenie nielen daňového, ale aj odvodového zaťaženia. 

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners 
Určite a začať by mali od seba. Závislá práca poslaneckých asistentov je najviditeľnejší spôsob obchádzania Zákonníka práce. Viacero otázok súvisiacich s novými formami tzv. gig economy už rieši európska legislatíva. 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Skôr áno, no iba zladením ich postavenia v rámci EÚ

Milan Černák, managing partner, RSM SK 
Na Slovensku majú živnostníci dlhodobo nadpriemerne výhodné podmienky daňového zaťaženia, živnosť sa preto najčastejšie využíva ako efektívnejšia alternatíva závislej činnosti najmä u mladých ľudí. Živnosť by však mala slúžiť ako simplifikovaný spôsob výkonu podnikateľskej činnosti a nie ako spôsob získavania daňových výhod. 

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group 
Súčasný daňovo-odvodový systém je nastavený v neprospech pracovných pomerov. Podľa môjho názoru je nutné uvažovať o možno zrovnoprávnení daňovo-odvodového zaťaženia, avšak s ohľadom na osobitosti nákladov živnostníka. V zahraniční je dobrou praxou posilnenie kapacít a kompetencií zodpovedných inštitúcií, ako aj prenesenia ťarchy dokazovania na stranu zamestnávateľa. Slovenským fenoménom sú živnostníci vysielaní do zahraničia. V rokoch 2015 až 2020 malo Slovensko najvyšší počet vyslaných živnostníkov z krajín EÚ. Tým sa stalo vysielanie slovenských živnostníkov hneď európskym problémom. 

Lukáš Kmenta, country manžér pre Česko a Slovensko, HBS 
Pomohlo by jasné stanovenie práv a povinností, aby sa obmedzila šedá ekonomika. 

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T 
Takzvaných živnostníkov využívajú najviac veľké firmy, ktoré tým šetria na mzdových nákladoch. Doplatia na to samotní živnostníci pretože po odchode do dôchodku budú na tom biedne, nehovoriac aj o tom, že štát stráca zdroje do Sociálnej poisťovne. 

Daniel Dobrovič, marketingový špecialista, DB Shenker 
V mnohých odvetviach je zamestnanecký pomer schovávaný za živnosť. Dokonalým príkladom takéhoto prístupu je reklamný priemysel, kde veľké množstvo kreatívnych a reklamných agentúr zamestnáva živnostníkov, čím všetku administratívnu, odvodovú a daňovú povinnosť necháva na samotných „zamestnancoch“. Okrem toho takýto pracovník nemá istotu dĺžky spolupráce a nechráni ho ani žiadna výpovedná lehota či iné platformy ochraňujúce zamestnanca. 

Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry 
Daňová a odvodová priepasť medzi zamestnancami a živnostníkmi je neudržateľná, hlavne v časoch nutnej konsolidácie. Riešiť by však bolo treba aj daňové a odvodové náklady na zamestnancov a nájsť konvergenciu. 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas 

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR 

Skôr nie, byť živnostníkom prináša aj mnoho nevýhod

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart 
Treba v prvom rade znížiť odvodové zaťaženie zamestnávateľov, ktoré v tejto chvíli jednoznačne motivuje zamestnávateľov aj pracovníkov na hľadanie nezmyselných riešení vrátane fiktívnych živností. 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit 
Vláda by mala všemožne podporovať samostatne zárobkové osoby, ktoré idú s kožou na trh a rozhodnú sa pre podnikanie. Práve malí podnikatelia sú pre hospodárstvo krajiny veľmi prínosní. Štát im má vytvárať podmienky, aby im ich podnikanie zjednodušil a motivoval. Pozitívne efekty sa rýchlo dostavia. 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 
Je plno iných problémov, ktoré je prednostne potrebné riešiť. 

Martin Hošták, tajomník, Republiková únia zamestnávateľov 
Ak toto považuje vláda za hlavný problém Slovenska, potom by sa mala pozrieť na príčiny tohto stavu. Domnievam sa, že jednou z nich je aj totálna zastaranosť a nepružnosť pracovnej legislatívy. Mám však za to, že naša krajina momentálne čelí aj dôležitejším výzvam... 

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta 
Vláda by sa mala zamyslieť a riešiť dôvody, prečo sa to deje. Zvyšuje sa daňové zaťaženie firiem a zamestnancov v oblasti ceny práce. 

Jozef Hrabina, analytik a zakladateľ, GeopoLytics 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts 

Vôbec nie, ekonomika si vyžaduje aktuálne nastavenie živnosti

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management 
Štát by sa mal skôr sústrediť na konštruktívne riešenia a podmienky, ktoré budú pomáhať menším podnikateľom, a celkovo tak pomohli podnikateľskému prostrediu. Aktuálne aj tí poctiví hľadajú skratky a riešenia, keďže dostávajú od štátu polená pod nohy. 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Ľudia vždy pragmaticky reagujú na daňové a odvodové zákony, tomu sa nedá zabrániť. Je podľa mňa veľmi odvážne definovať, že máme veľa „fiktívnych“ živnostníkov. Dlhodobo naše zákony zaostávajú za realitou trhu práce. Sú tu odvetvia - napríklad IT (a určite nie len), kde je živnostník/freelancer úplne štandardná forma spolupráce. Iste, využívajú daňové a odvodové nastavenie v rámci zákona, ale typicky ich hlavná požiadavka je možnosť samostatnosti a flexibility, ktorý im táto forma prináša. 

Branislav Delinčák, konateľ, Ardsystém 
Vysoký počet živnostníkov nijako nezaťažuje štát. Naopak, vytvára možnosť pre ľudí dynamicky využiť pracovné príležitosti a pomôcť tak ekonomike. Štát by mal maximálne zjednodušiť a sprístupniť možnosti legálne podnikať, či už krátkodobo, alebo jednorazovo. Čím viac bariér a obštrukcií, tým horšie pre štát a ekonomický rast. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Nechajme, prosím, ľudí, v rámci možností, podnikať. Neberme stále niečo. Počkajme aspoň, kým sa ozdraví ekonomika, tí ľudia sú pohonom ekonomiky. Sú malí, ale je ich veľa. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen 
Ja by som nerýpal do systému, ktorý beží a prináša osoh ako živnostníkovi, tak aj podnikateľom. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Hlavne štát by mal riešiť to, čo je nutné riešiť. Nemali by sa vyrábať zástupné problémy. A toto vnímam ako zástupný problém. Chápem, k čomu smerujú iniciatívni kritici: práca na živnosť tam, kde ide zjavne z povahy veci (materiálne) o pracovný pomer a najmä z toho vyplývajúce dôsledky sociálneho zabezpečenia... Lenže problémy sociálneho zabezpečenia sa nevyriešia, ak bude štát nútiť ľudí do pracovného pomeru, hoci ho nechcú. Ľuďom treba nechať slobodnú voľbu. Sociálny systém dnes aj do budúcnosti ohrozuje všeličo iné (napr. „riešenie“ pseudoproblémov), len nie živnostníci. Vždy znervózniem, keď počujem podobné reči sociálneho inžinierstva. 

Peter Augustinič, executive director, DGT factory 
Podľa mňa nikto v skutočnosti netuší aký je podiel tzv. fiktívných, resp. živnostníkov z donútenia zamestnávateľmi. A veľmi záleží na odvetví. Pokiaľ napríklad v IT alebo architektúre nepracujete aj s dlhodobými živnostníkmi, ktorí tak fungujú na základe vlastného rozhodnutia, oberáte sa o 30-40 percent možnej pracovnej kapacity. Treba sa na tému pozrieť detailne a veľmi cielene, že kde je vlastne problém, koho trápi a ako sa mu dá pomôcť. Či riešime ľudí alebo daňové príjmy. 

Peter Papanek, managing partner, Neuropea 
Pre rozvoj podnikania a ekonomický rast je dôležité vytvoriť prostredie, ktoré podporuje inovácie a zároveň minimalizuje nadmernú byrokraciu a reguláciu. Len to môže prispieť k lepšej konkurencieschopnosti a prosperite podnikateľského sektora. 

Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti 
S problémom fiktívnych živnostníkov sú spojené viaceré riziká. Vláda by mala pri riešení vysokého podielu fiktívnych živnostníkov myslieť aj na možné negatívne dôsledky, ako sú neoprávnené zásahy do práv občanov, ekonomické a sociálne následky, a všetky opatrenia dobre zvážiť. Je dôležité, aby sa našlo vyvážené riešenie, ktoré ochráni daňovú spravodlivosť a verejný rozpočet, pričom zároveň rešpektuje potreby podnikateľov a občanov. 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Štát vytvoril nerovnaké odvodové podmienky, ktoré využíva mnoho živnostníkov a firiem a teraz to chce začať riešiť. A ako zvyčajne zatiaľ chýba seriózna analýza, prečo a ako meniť podmienky. Cieľom by nemalo byť len zvýšenie odvodov, ale aj v priblížení európskym pravidlám a tiež podmienkam zamestnancov. Zatiaľ sa musíme rýchlej realizácie tohto zámeru skôr obávať. 

Martin Mittner, country manager, Nestlé Slovensko 
Myslím si, že je potrebné zamerať sa na podporu živnostenského podnikania, na zlepšovanie podnikateľského prostredia ako takého, znižovanie administratívnej záťaže a digitalizáciu štátnej správy. 

Marián Janočko, generálny riaditeľ, Eximbanka SR 
Štát má legitímne právo regulovať zdaňovanie aj preferenciu právnych vzťahov pri práci, avšak oveľa dôležitejšie ako to, či podiel živnostníkov má byť väčší alebo menší je to, že by táto otázka bola zrozumiteľne, jednoducho a presne zadefinovaná, aby nedochádzalo k šedým zónam pri ich výklade a aby sa takáto regulácia pri pochybeniach aj efektívne vymáhala. 

Tibor Boťánek, riaditeľ, Simplea Financial Services 
Vláda by mala v prvom rade riešiť vysokú cenu práce/systém odvodov pri TPP a taktiež akútny nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorý sa prejavuje v mnohých odvetviach hospodárstva. Keď zlacnie cena práce/odvodov, trvalý pracovný pomer sa stane pre ľudí výhodnejší a prirodzene sa zníži aj počet živnostníkov. 

Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton 
Trh sa môže vyčistiť aj jednoduchým opatrením, a to platením minimálnej ročnej dane. Môže ísť o jednoduché opatrenie, ktorého plnenie sa dá bezproblémovo kontrolovať. Naopak, ťažké je kontrolovať neevidovanie reálne dosiahnutých príjmov zo živnosti. 

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments 
Pre krajinu je dôležité byť konkurencieschopnou. Daňové a odvodové zaťaženie máme jedno z najvyšších v Európskej únii. Flexibilita pracovného a podnikateľského prostredia a zjednodušenie výberu rôznych odvodov a daní môže priniesť oveľa väčší prospech. 

Marek Polic, garant projektov, Kros 

Ďalšie dôležité správy

Prázdna peňaženka – smutná realita mnohých dôchodcov. Pokiaľ dnešní štyridsiatnici nezoberú zodpovednosť do vlastných rúk, môžu na tom byť na starobu ešte horšie.
Neprehliadnite

TREND Barometer: Očakávate, že nová vláda pristúpi v rámci konsolidácie ku škrtom v penziách?