V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či je zavedenie dane zo sladených nápojov správny krok. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 30. novembra 2023 a pondelkom 4. decembra 2023 celkovo 53 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Výsledky ankety a odpovede:
Určite áno. Daň pomôže rozpočtu aj zdraviu spotrebiteľov
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park
Určite áno, pomôže to rozpočtu a aj zdraviu spotrebiteľov. Viacero krajín v Európskej únii už takúto daň má. V čase, keď sú verejné financie v zlom stave a vyššiemu zdaneniu sa nedá vyhnúť, sú nápoje so značným obsahom cukru vhodný cieľ.
Michal Janči, konateľ, Bosen Group
Som názoru, že daň zo sladených nápojov bude viesť ku zníženiu ich spotreby a zároveň pomôže k zlepšeniu zdravotného stavu obyvateľstva.
Stanislav Verešvársky, managing director, DanubiaTel
Považujem za legitimnú právomoc vlády rozhodovať o daňových otázkach. Na druhej strane dúfam, že sa takto získané prostriedky aj správne využijú, keďže sú to prostriedky získané od občanov, spotrebiteľov.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Určite, plne so zavedením podobnej dane súhlasím. Taktiež podporujem prípadné ďalšie zvýšenie daní pre produkty, ktoré sú preukázateľne škodlivé pre ľudské zdravie.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Vo všeobecnosti vnímam sladené nápoje ako zdraviu škodlivé, aj keď pre telo sú pomerne prijemné až návykové. Je dobré tento zlozvyk zdaniť u menej zodpovedných spotrebiteľov.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Plne súhlasím, ja pijem Cola Zero.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
V ideálnom prípade by zaplatená daň mala byť použitá na osvetu, ktorá ľuďom vysvetlí, prečo sú sladené nápoje návykové a nebezpečné úplne rovnako ako iné škodliviny.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group
Pravdepodobne áno, ale treba väčšiu odbornú diskusiu
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Cieľom zavedenia tejto dane by malo byť, popri zvýšení príjmov štátneho rozpočtu, aj podpora zdravého životného štýlu. Dôležité je adekvátne zvýšiť aj dane na alkoholické nápoje, aby sa nestalo, že napríklad pivo bude lacnejšie ako sladený nealkoholický nápoj.
Erik Maxin, zakladateľ Maxin´s Group
Slovenské verejné financie sú podľa dostupných informácií v katastrofálnom stave. Nová daň zo sladených nápojov môže priniesť do štátneho rozpočtu viac peňazí, hoci ich konzumácia postupne klesá. Daň z cukru, samozrejme, automaticky neznamená zdravší životný štýl, napriek tomu vládny návrh aj s týmto ráta.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Zavedenie dane zo sladených nápojov je diskutovaným opatrením, ktorého prínosy zahŕňajú potenciálnu účinnosť pri znížení konzumácie nezdravých nápojov a získanie príjmov pre verejné financie. Toto opatrenie však vyvoláva otázky týkajúce sa sociálnej spravodlivosti a efektívnosti, ako aj možných alternatívnych spôsobov ovplyvnenia stravovacích návykov a verejného zdravia. Rozhodnutie o jeho zavedení by malo byť vyvážené a zohľadňovať rôzne perspektívy a dôsledky.
Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Táto daň sa zaviedla, zavádza, alebo sa o nej diskutuje vo viacerých krajinách. Či to zníži spotrebu sladených nápojov, uvidí sa až po jej zavedení. V každom prípade štátny rozpočet tým získa nové zdroje.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
My vodári upozorňujeme, že na Slovensku máme kvalitnú pitnú vodu z vodovodu a teda kupovať a vláčiť plastové fľaše so stolovou vodou je pre nás nepochopiteľné. Čo sa týka minerálnych vôd, bolo by potrebné, tak isto ako pri vode z vodovodu, znížiť daň na 10 percent, pretože ide o základnú potravinu. Sladené nápoje v rámci zdravia našej populácie nie sú základnou potravinou, a preto by mala ostať daň na 20 percentách.
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Na prvý pohľad to vyzerá na WIN-WIN, teda menej cukru v slovenskom obyvateľstve a viac peňazí v štátnej kase :)
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Znižovanie spotreby cukru u občanov je pozitívna vec. Horšie je, že sa takto získané prostriedky použijú nie tam, kde je to najviac potrebné.
Marek Polic, garant projektov, Kros
Osobne by som bol rád, ak by to pomohlo zdraviu ľudí, lebo klesne spotreba týchto nápojov. Či sa to stane, to ukáže čas.
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Anna Hudáková, business & HR consultant
Pravdepodobne nie, jej zavedenie neprinesie väčšie benefity
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Skúsenosti z krajín, ktoré už podobnú daň zaviedli, neukazujú zníženie obezity. Takže v podstate je to len vyrubená selektívna daň na naplnenie daňových príjmov.
Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, Premium Poisťovňa
V zásade je to zase nesystémové opatrenie. Daňové zaťaženie je na Slovensku všeobecne jedno z najvyšších. Keď sa začne selektívne dodaňovať z akéhokoľvek dôvodu akýkoľvek produkt, vytvárame precedens a otvárame dvere budúcemu zavádzaniu ďalších daní na iné produkty. O rok si vymyslíme daň nie zo sladených nápojov, ale zo solených potravín, daň zo zemiakových lupienkov, z chrumiek (to by asi neprešlo 😆), alebo daň z cukríkov? Alebo daň z červeného mäsa? Lebo je menej „zdravé“ ako biele? Hmmm?! Nesystémové riešenia sú účelové záplaty a kazia systém ako celok.
Lukáš Kmenta, country manažér pre Česko a Slovensko, HBS
Je to len nevýznamná sektorová daň, ktorej náklady na sprocesovanie budú stáť približne toľko, ako jej prínos do štátneho rozpočtu. Jediné pozitívum vidím v možnom obmedzení konzumácii presladených nápojov a tým ochranu zdravia spotrebiteľa.
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Návrhu chýba koncepčné riešenie. Prečo nápoje áno a cukrovinky alebo iné produkty obsahujúce cukor nie? Zároveň chýba mi účelné použitie nad-výberu daní na liečenie chorôb spojených s cukrom.
Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
Zníženie objemu príjmu cukru by našej krajine prinieslo zásadné priame a nepriame ekonomické benefity, kde majoritne ich vnímam v zlepšenom zdraví a tým znížením záťaže pre zdravotný systém. Ale ako pri tabaku tak pri cukre to daň nevyrieši. Umožnili sme potravinovým monopolom spraviť z nás závislých na cukre a výsledok je tu. Zásadným riešením je edukácia od útleho veku so zmenou legislatívy. Cesta, ako môžu korporáty profitovať, by mohla byť iná ako na úkor civilizácie.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Myslím si, že kto na ne bude mať chuť, kúpi si ich – rovnako ako cigarety a alkohol.
Určite nie. Daň je kontraproduktívna pre spotrebiteľov aj firmy
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Určite nie pretože zdravšiu mládež ale aj dospelých pomôžu vytvoriť najmä komplexné a dlhodobé verejno-zdravotnícke riešenia zamerané na podporu zdravších stravovacích návykov. Zdravie verejných financií vyrieši len optimalizácia verejnej správy. Maximálne 7 ministerstiev, tri samosprávne kraje, 30 štatutárnych miest, elektronickou komunikáciou efektívne zlúčenie malých obcí. Tu nech hľadá koaličná rada zbytočne vyhodené peniaze.
Karol Ponesz, country manažér pre Slovensko, Mattoni 1873
Nesprávny – špeciálne tak, ako je navrhovaný. Daň zo sladených nápojov považujem za selektívnu a diskriminačnú. Zameranie sa iba na nápoje je absolútne nelogické. Kde sú cukry a cukrovinky (napr. stolový cukor, čokolády, tyčinky, sirupy, alkohol a pod.), ktoré podľa odborníkov najviac prispievajú k príjmu pridaných a voľných cukrov? Návrh dane na sladené nápoje ignoruje skutočnosť, že nealkoholické nápoje nie sú hlavným prispievateľom k dennému príjmu cukrov. Rozumiem tomu, že vláda potrebuje niekde získať prostriedky na konsolidáciu. Tak nech sa to deje férovejším spôsobom. Obezita je vážnym, komplexným celosvetovým zdravotným problémom a odborníci, vrátane WHO, OECD či Európskej komisie sa zhodujú, že hlavnou príčinou nadmernej telesnej hmotnosti je nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Tento problém nevyriešime zameraním sa iba na jeden segment nápojov.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave
Pokiaľ má byť cieľom redukcia spotreby, potom existujú aj efektívnejšie cesty. Pokiaľ má byť cieľom ďalší daňový príjem pre štát, je to cesta do pekla (vytvorí sa precedens, keď sa spustí lavína zdaňovania všetkého, čo má masovú spotrebu).
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Argumenty v prospech tejto dane sú viac-menej spojené s podporou zdravého životného štýlu. Do toho sa ale nemá štát starať. Negatívne následky zlého životného štýlu sa majú riešiť úplne inak - a to zvýšením zodpovednosti občanov.
Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Podľa môjho názoru to odporuje zmyslu daní, ktoré znamenajú presun finančných prostriedkov od súkromného k verejnému sektoru a ktoré by mali slúžiť na výkon funkcií štátu, ktoré mu zverili jeho obyvatelia. Nie je mi známa žiadna funkcia štátu, pre ktorú by mala byť opodstatnene zavedená daň zo sladených nápojov.
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media
Odporučila by som namiesto zvyšovania dane sústrediť sa na osvetu a propagáciu slovenských minerálnych vod.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Zavedenie tejto dane nemá žiaden vplyv na zdravie obyvateľov, na to existuje množstvo vedeckých dôkazov. Otázkou teda je, ako získať do rozpočtu okolo 250 miliónov eur. A tu som presvedčený, že cesta zavádzania nových daní nie je správna. Ak sa už musia (?) zvyšovať príjmy rozpočtu, efektívnejšie je zvyšovať výnos z existujúcich daní.
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Ján Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Zavedenie dane zo sladených nápojov je legitímnym nástrojom na ovplyvnenie spotrebiteľského správania. Zároveň aj dobrým nástrojom, ako získať príjmy pre verejný rozpočet. Myslím, že tento krok môže mať aj viac pozitívnych vplyvov ako negatívnych, a preto jeho zavedenie podporujem.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Dane vnímam ako nutné zlo, keďže ide o formu núteného vyvlastnenia, pričom tí, ktorí takto nadobudnutý majetok následne spravujú, tak nerobia vždy so starostlivosťou riadneho hospodára. Ale, samozrejme, chápem, že dane a smrť ... Ak už teda dane, tak radšej takéto - nepriame, zaťažujúce spotrebu. Hoci sa mi zas nepáči, že nejaká vrchnosť má rozhodovať o tom, čo je pre mňa zdravé a čo nie; zaváňa to komunizmom.
Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton
Primárny cieľ tejto dane chápem ako získanie nového príjmu od spotrebiteľov na krytie budúcich výdavkov pri liečení chorôb spôsobených nadmernou spotrebou cukru, napríklad obezity. Ide o podobný efekt ako pri spotrebnej dani na tabak a lieh, ktorá by mala pokrývať časť výdavkov na liečenie následkov dlhodobej konzumácie. Či zavedenie spotrebnej dane bude mať vplyv na pokles spotreby sladených nápojov je však otázne.
Marcela Tokošová, riaditeľka, Kovotvar
Nie je to správny krok, pretože spotrebitelia a výrobcovia nájdu ešte oveľa horšiu, nekvalitnejšiu a zdraviu oveľa škodlivejšiu cestu v rôznych iných náhražkách sladkých nápojov, ktoré sa budú snažit kopírovať chute pôvodných nápojov.