V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či je dobrou stratégiou mať nadpriemerne veľa prostriedkov investovaných v realitách. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 22. februára 2024 a pondelkom 26. februára 2024 celkovo 65 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Určite áno, reality nikdy výraznejšie nestratia na hodnote
Milan Lempochner, COO, Columbus Energy Slovensko
Súvisí to zrejme s našou národnou mentalitou. Začiatkom tohto roka výskumní pracovníci NBS M. Cesnak a A. Cupák vo svojom blogu uviedli, že pocit šťastia slovenských domácností je vyšší, ak vlastnia nehnuteľnosť. Na základe mojich skúseností z komunikácie s našimi klientmi dodávam, že najmä vtedy, ak vlastnia rodinný dom. Ak sú schopní svoju nehnuteľnosť zhodnocovať a jej hodnota rastie, sú ešte spokojnejší a ich investícia ešte lepšie chránená. Dobrým príkladom zhodnotenia nehnuteľnosti je aktuálny trend inštalácií fotovoltických panelov na strechy rodinných domov na celom Slovensku podporený avizovanými štátnymi dotáciami na osadenie fotovoltiky.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Určite áno, reality si napriek neraz turbulentnému vývoju držia svoju cenu. Je však potrebné dbať na diverzifikáciu rizika. Upnúť sa len na jeden typ investovania nemusí byť rozumné. Je to tiež veľmi individuálne. Niektorí investori môžu mať v nehnuteľnostiach väčšiu časť svojho portfólia, zatiaľ čo pre iných by to mohlo byť menej vhodné.
Michal Janči, CEO, Bosen Group
Z dlhodobého hľadiska je investícia do nehnuteľností jedna z najbezpečnejších foriem investovania.
Peter Augustinič, executive director, DGT factory
Ako pri každej stratégií, diabol je vždy v detailoch ukrytý, pri realitách najmä v lokalite a správnom úsudku. Za mňa áno.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Realitné trhy stále kopírujú trh, takže vždy je to dobrá investícia. Dôležité je však to, že je to asi stále najvyššia istota hodnoty investovaných peňazí.
Jozef Bojčik, konateľ, Medi Cool
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Skôr áno, v porovnaní s alternatívami to má stále zmysel
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Investovanie do nehnuteľností je na Slovensku často považované za jeden z najstabilnejších a najlukratívnejších typov investícií, pričom prenajímanie je jeho kľúčovou súčasťou. Pri iných formách investovania musíme brať do úvahy rôznych Magulov, ktorí vyhláškami a inými kľučkami pomáhajú kamarátom ovplyvňovať kredibilitu a výnosnosť minoritných podielnikov.
Raymond Kopka, viceprezident predaja investičných produktov, Proxenta
Je dobré si zvážiť, či v rámci investovania do realít ide o komerčné alebo rezidenčné projekty. Na Slovensku, aj napriek tomu, že realitný trh minulý rok stagnoval, je stále v rámci rezidenčného bývania výrazný deficit a na trhu chýbajú tisícky bytov. Na druhej strane, ceny komerčných nehnuteľností klesajú a trh je aktuálne presýtený. Realitné fondy nie sú z pohľadu investovania krátkodobou investíciou a je potrebné počítať s korekciami trhu. Netreba zabúdať, že investovanie je v prvom rade o vhodnom nastavení portfólia a je nevyhnutné ho správne diverzifikovať.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Premeniť nehnuteľnosť na peniaze však nie je také jednoduché. Z dlhodobého hľadiska nehnuteľnosti ponúkajú zaujímavú príležitosť, ako majetkové portfólio rozširovať a budovať. Najväčšie riziko sa ukrýva vo vytvorení cenovej bubliny a jej následného prasknutia, ktoré môže vyústiť do výrazného poklesu hodnoty nehnuteľnosti na trhu, do zníženia kúpyschopnosti aj schopnosti úverového splácania obyvateľstva.
Patrik Kunzo, expert na financie, ekofinancie.sk
Pri nehnuteľnostiach máme vždy minimálne dve možnosti. Napríklad kúpu nehnuteľnosti a jej následné využitie na komerčné účely, ako je nájom alebo predaj. Táto možnosť je vhodná najmä pre ľudí, ktorí už majú skúsenosti s investovaním a diverzifikujú riziko na tomto trhu. Druhou možnosťou je investovanie do vybraných slovenských realitných fondov, ktoré síce nie sú ziskové ako akciové aktíva, ale z historicky prinášajú kontinuálny rast a stabilitu portfólia.
Michael Hjemgard, generálny riaditeľ spoločnosti Decodom
Naše dáta potvrdzujú to, čo vieme z dát Eurostatu a síce, že obyvatelia Slovenska vlastnia až 93 percent nehnuteľností, v ktorých aj bývajú. Do týchto nehnuteľností väčšinou investujú, a to prostredníctvom splácania úverov na bývanie či investíciami do zhodnotenia a modernizácie svojich domov a bytov. Počet tých, ktorí investovali do kúpy investičných nehnuteľností, v minulom roku však klesol. Na začiatku tohto roka sme však na našich predajoch zaznamenali mierne oživenie trhu.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Nadpriemerné investovanie Slovákov do nehnuteľností môže byť atraktívne vďaka pocitu bezpečia, príležitosti na pasívny príjem a potenciálu kapitálového zhodnotenia. Avšak, nedostatok diverzifikácie, nižšia likvidita a riziká spojené s trhom nehnuteľností môžu predstavovať aj riziká. No v porovnaní s inými alternatívami je toto riziko menšie.
Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
To, že Slováci inklinujú k realitám je dané tým, že investovanie je u nás stále v plienkach. Sme konzervatívni, navyše máme zlé skúsenosti s rôznymi podvodnými investíciami. Preto ľudia najviac dôverujú „tehle a malte“. Na tej stratégii nie je nič zlé, pokiaľ ľudia investujú do kvalitných nehnuteľností v dobrých lokalitách a pri realistickej hodnote alebo do kvalitne spravovaných realitných fondov. Pri dodržaní týchto podmienok môžu reality v portfóliu fungovať ako spoľahlivá kotva.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre Česko a Slovensko
Reality sú tradične bezpečnou investíciou v dlhodobom horizonte. Podiel investovaných prostriedkov v realitách skôr ukazuje nedôveru v kapitálové trhy a ich volatilitu v dôsledku nepriaznivej ekonomickej situácie.
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Samozrejme treba špecifikovať konkrétne prípady od prípadu. Či sa jedná o nehnuteľnosti so všetkými špecifikáciami, alebo o pozemky, o pôdu atď.
Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa
Dlhodobo by to nemala byť ani teraz zlá stratégia. Ale základné investičné pravidlo platí aj tu. Diverzifikovať, diverzifikovať a diverzifikovať. A nekoncentrovať všetok svoj majetok len v nehnuteľnostiach.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Oproti mnohým iným typom investícií sú nehnuteľnosti hmatateľné, pochopiteľné a majiteľ môže mať dobrý pocit, že stále vidí, čo vlastní. Okrem tých, ktorí investujú milióny je nehnuteľnosť málokedy zdrojom veľkého investičného sklamania.
Dušan Eľko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
Akýkoľvek pokles ceny nehnuteľností je vždy len prechodný. Druhá vec je, či nie sú napríklad nadhonotené.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Hlavne je to dobrá informácia, že majú alokované finančné prostriedky v investíciách (v ekonomike). Samozrejme, druhá vec je, ako majú rozložené riziko. Treba povedať, že doteraz sa tieto investície vyplácali a vyzerá to, že po krátkom poklese budú znovu zarábať.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Dobrá nehnuteľnosť v dobrej lokalite je vždy dobrá dlhodobá investícia.
Roman Kučák, managing partner, Proxiuss
Investovanie do realít môže byť dobrá stratégia pre Slovákov, ale vyžaduje dôkladné zváženie rizík a individuálnych cieľov. Diverzifikácia a nezávislý finančný poradca sú kľúčové.
Borek Simandl, riaditeľ, Finep SK
Kúpa bytu na investíciu je stále vhodnou alternatívou pre skupinu ľudí, ktorí preferujú vlastniť niečo hmatateľné, uvažujú v dlhodobom horizonte a často v tomto horizonte premýšľajú aj nad riešením bytovej situácie členov vlastnej rodiny. Okolnosti ako prakticky stále neexistujúca výraznejšia alternatíva ponuky nájomného bývania, teda dostatočný dopyt na trhu taktiež hrajú pre investíciu do nehnuteľností. Je fér spomenúť aj negatíva takej investície, ktorými sú najmä nižšia likvidita v porovnaní s inými produktmi či v krátkodobom horionte nižší výnos. Každý investor tak musí zvážiť svoju stratégiu, ale som presvedčený, že rozumným rozložením v rámci celkového portfólia je stále investícia do nehnuteľností výhodná.
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni
Marcel Vrátný, generálny riaditeľ, MH Teplárenský holding
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Martina Mundierová, CEO, MST Partners
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Skôr nie, po prudkom raste môže nasledovať stagnácia
Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte
Zastávam názor, že aj v prípade investovania je vhodné nespoliehať sa iba na jednu alternatívu a je vhodné rozumne diverzifikovať.
Martin Choleva, CEO, Gardeon
Správnych príležitostí na investovanie do aktívnych realít je málo, ich návratnosť je aj tak dlhodobá. Ostatné pasívne nehnuteľnosti pri drahých energiách a zvyšujúcich sa nákladoch na údržbu sa už z hľadiska výnosov neoplatia tak ako kedysi…
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Už rok 2008 ukázal, že realitná bublina môže byť prázdna pasca a môže prasknúť. Ale v tomto prípade sa asi len z časti jedná o vlastníkov, ktorí k aktívam prišli úplne čistým neprivatizačno-províznym spôsobom. Reality sa asi všeobecne považujú za menej podozrivé ako tehličky zlata v garáži. A bežný slovenský občan je veľmi rád, ak má vlastné bývanie a prípadne chatu na víkendy. Asi ťažko vlastní 15 bytov, tri apartmány pri mori a ďalšie tri v lyžiarskych strediskách...
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Určite nie, mať veľa vajíčok v jednom košíku je chyba
Jaroslav Havel, riadiaci partner, advokátska kancelária Havel & Partners
Diverzifikácia investícií je kľúčová pre zníženie rizika a dosiahnutie optimálneho zhodnotenia. Pre Slovákov, ktorí majú nadpriemerne veľa prostriedkov investovaných v realitách, je vhodné zvážiť diverzifikáciu portfólia do iných investičných nástrojov, ako napríklad globálnych private equity (s významne nižšou volatilitou, zároveň ale s výrazne vyšším výnosom než akciový trh) a hedžových fondov či medzinárodných venture kapitálových fondov a do aktív mimo Európy. Trend starnutia populácie v Európe bude mať vplyv na verejné financie a regulácie. Investori, ktorí sa uzavrú v lokálnom rybníku a budú sa spoliehať len na investície do nehnuteľností, riskujú, že budú v budúcnosti zaťažení rastúcou mierou rôznych verejnoprávnych odvodov a regulácií. Zároveň je nutné zdôrazniť, že už bude chýbať významná podpora historicky rekordne nízkych úrokových sadzieb. Medzinárodnú flexibilitu a diverzifikáciu portfólia dokážu investorom vytvoriť nadačné a holdingové štruktúry.
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Slováci historicky realitám veria, lebo si ich vedia chytiť, sú zrozumiteľnou investíciou pre široké masy a zároveň, mohli využiť pákový efekt vďaka lacným hypotekárnym úverom. Stačil iba zlomok vlastných zdrojov na získanie nehnuteľnosti. V súčasnej situácii na realitnom trhu sa ukazuje, aká je diverzifikácia investičných aktív dôležitá. Reality majú však v rozumnej miere svoje miesto v každom portfóliu. Má to aj svoje riziká. Musíte byť pripravený na zmenu úrokových sadzieb a myslieť na náklady spojené s hľadaním nájomcov a údržbou nehnuteľnosti.
Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Reality boli dlhú dobu „istota“, žiaľ, aj pre ne platí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich. A teda ešte pravidlo „location, location, location“. Pri očakávanom vývoji demografie umiestnenie nehnuteľnosti získa ešte viac na dôležitosti.
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Reality alebo vhodné realitné fondy má mať každý investor vo svojom portfóliu. Nad výškou podielu realít na majetku investora sa vedú často diskusie, ale ja osobne som presvedčený, že ten podiel by mal byť aspoň 50 percent z majetku (mimo vlastného bývania, ktoré sa bežne nepočíta do investovaného majetku), zvyšok by mali tvoriť rôzne ďalšie nástroje ako akcie, hotovosť, podielové fondy, alternatívne investície, crypto a ďalšie.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Určite neodporúčam dávať všetko na jednu kartu. Svoje investičné portfólio mám diverzifikované a rovnako to budem odporúčať aj všetkým ostatným.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Osobne som za stratégiu diverzifikácie, v ktorej majú nehnuteľnosti svoje miesto - zároveň by ale určite nemali byť jedinou súčasťou portfólia.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Je rozumné sa pozrieť aj na iné druhy aktív, ktoré v stredno a dlhodobom horizonte predstavujú rovnakú, ak nie vyššiu návratnosť pri rovnakom a menšom riziku a menšej starostlivosti o aktíva. Prirodzene je nutné si to naštudovať a nespoliehať sa na rôznych poradcov, ktorí profitujú bez ohľadu na návratnosť vašich investícií.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Tá odpoveď je veľmi výstižná; je to vlastne už zažitá (dlhodobo overená) pravda. Takže reality určite áno, ale okrem toho akcie, dlhopisy, iné aktíva. Najvzácnejšie a pritom dobre likvidné a ľahko prenosné (napr. v prípade potreby úteku pred náhlou krízou spoločnosti), aktívum sú však vlastné schopnosti; takže tá najlepšia investícia je vzdelanie (pritom viac to, čo viem, ako to, na čo „mám papier“).
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
Základné pravidlo investovania znie diverzifikácia, čiže rozloženie rizika. Prílišná koncentrácia majetku v jednej oblasti resp. jednom druhu investičného aktíva je vždy riziková. Okrem toho, nehnuteľnosti rozhodne nepatria k tým druhom investičných aktív, ktoré z dlhodobého hľadiska prinášajú investorom nadpriemerne zhodnotenie.
Marek Polic, garant projektov, KROS
Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné
Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Záleží od toho, čo chcú investíciou dosiahnuť. Pokiaľ je to kúpa nehnuteľností a zhodnocovanie peňazí voči rastu ceny nehnuteľností je to dobrá dlhodobá stratégia pokiaľ nechýbajú peniaze na financovanie vyšších úrokových sadzieb, poprípade pokiaľ boli nehnuteľnosti kupované s väčším podielom vlastných prostriedkov. Pokiaľ je stratégia prenájom, tak žiaľ na SR nie je spravená dobrá legislatívna klíma na dlhodobé podnikanie v tomto sektore. Ak ľudia sledovali krátkodobý trend, resp. nemajú väčšiu finančnú rezervu, môžu na to doplatiť.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Slováci sú v investovaní konzervatívni, majú radi tradičné spôsoby zhodnocovania peňazí. Samozrejme, sú investičné možnosti, ktoré môžu priniesť väčšie výnosy, avšak sú s tým spojené iné riziká. Dôležité je, aby si každú investíciu – či už do realít alebo inde, dobre premysleli, zvážili svoje finančné možnosti a v neposlednom rade sa poradili s relevantnými odborníkmi.
Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Na Slovensku sú investície do realít veľmi obľúbené najmä pre značnú konzervatívnosť slovenských investorov. Vo všeobecnosti však platí, že riziko investičného portfólia by malo byť rozložené a naviac, vzhľadom na geopolitickú nestabilitu či spomaľujúcu sa ekonomiku, je potrebné aktívne manažovať svoje portfólio.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Nemyslím si že v tejto oblasti sa dajú stratégie škatuľkovať na dobré alebo zlé. Niektoré sa časom ukážu ako menej úspešné. Ale neznamená to, že sú zlé.