V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako riešiť technologickú a ekonomickú zaostalosť Európy za zvyškom sveta. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 12. septembra 2024 a pondelkom 16. septembra 2024 celkovo 54 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Výrazne sa spoločne zadlžiť a prostriedky investovať

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Vykonajme analýzu, nájdeme riešenie. Nakoľko v Európe nedokážeme vyprodukovať takmer nič nové a inovatívne. Ale zlý Ficov nominant Maroš Šefčovič ako podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad sa od 1. októbra 2009 zaoberá iba tvorbou zbytočných a inováciám škodiacich regulácií a nariadení. Preto by mal skončiť. Už nič dobré pre Európu nevyprodukujú, len nás zadlžujú a byrokratizujú.

Milan Cák, konateľ, AMCEF
Najväčší potenciál na to, aby sme sa posunuli ekonomicky aj technologicky, vnímam v postupnej zmene súčasného fungovania mnohých firiem ako aj štátnej správy. Mali by sme začať oveľa viac využívať výdobytky moderných technológií a nebáť sa ich. A nehovorím len o umelej inteligencii, aj keď aj jej správne aplikovanie dokáže firme alebo organizácii ušetriť desaťtisíce eur ročne. Problém je už samotná digitálna úroveň firiem a štátnych organizácií. Denne sa stretávam s tým, ako mnohí zamestnanci väčšinu pracovného času strávia manuálnym prepisovaním dokumentov, kopírovaním dát medzi rôznymi systémami a rôznymi „papierovačkami", ktoré by za nich mohol kľudne urobiť systém. Takto ušetrený čas by nakoniec títo pracovníci mohli venovať oveľa kreatívnejším činnostiam, ktoré ich firmu alebo štátnu organizáciu posunú na lepšiu úroveň. Zo skúseností viem, že to ani nie je náročný proces. Ani peniaze obvykle nie sú problém, lebo investícia do digitalizácie sa vie vrátiť do pár mesiacov, ak sa robí správne. Hlavným problémom je, že ľudia nie sú ochotní zmeniť svoje zmýšľanie. Bojíme sa prijímať nové veci a vymoženosti modernej doby a radšej ostávame ukrytí v našich starých dobrých zošitoch a papieroch. Aj napriek tomu, že sa denne stretávam s tým, ako sa na to zamestnanci sťažujú, častokrát nie sú ochotní prijať nové riešenie. Mentálne sme príliš zleniveli, presviedčame sa, že sa nám takto žije dobre, tak prečo by sme mali vystupovať zo svojej komfortnej zóny a meniť zaužívané fungovanie, keď sa radšej môžeme donekonečna sťažovať? Preto ako najrýchlejšie riešenie tejto situácie vidím v zvyšovaní efektivity práce. Postupne by sme teda mali začať digitalizovať naše skostnatelé procesy, aby sme mali viac času na činnosti, vďaka ktorým budeme konkurencie schopnejší.

Zvrátiť smerovanie k politickému zjednocovaniu kontinentu

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Na túto zložitú otázku sa nedá odpovedať stručne. V každom prípade, ak okamžite nezačneme investovať do technologického výskumu a inovácií, tak nemáme šancu. Čo najviac by mali štáty EÚ navzájom spolupracovať a vytvárať lepšie podnikateľské prostredia vo svojich krajinách. Dôležité sú aj investície do zelených technológií a obnoviteľných zdrojov energie. Možno najdôležitejšie sú investície do vzdelávania. Jednotný postup v spomínaných oblastiach je však podľa mňa kľúčový.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Ja by som osobne bol najradšej, keby sme fungovali ako USA – jedna veľká krajina EÚ a osobitné štáty. Myslím, že by to pomohlo naštartovať výskum a vývoj.

Branislav Delinčák, konateľ, ARDSYSTÉM
Európa zaspala na vavrínoch. Technologicky aj produkčne nás svet dobehol a aj predbehol. V Európe sa vedú dlhé diskusie o skrátení pracovného času, sociálnych dávkach/podporách namiesto podpore podnikania, investícií, inovácií. Blahobyt, ktorý tu máme nevybudovali naši predkovia 4-dňovým pracovným týždňom a ani obrovskými sociálnymi istotami. Bola to poctivá a tvrdá práca.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
A hlavne menej Karola Marxa a jeho pohrobkov (ideálne ho poslať do zabudnutia) a viac Adama Smitha.

Zmierniť paternalizmus a znížiť reguláciu a byrokraciu

Karin Zápalová, majiteľka realitnej kancelárie, KARIN&PARTNERS
Budúcnosť je v mladej generácii, ktorá má výborné myšlienky a nápady, avšak inovácie častokrát zastaví byrokracia a nedostatok financií. Určite by sa mala znížiť byrokracia a zlepšiť finančná podpora startupom.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Riešenie ekonomického a technologického zaostávania Európy si vyžaduje koordinovaný prístup zo strany vlád, priemyslu a občianskej spoločnosti. Kľúčové bude zvýšiť investície do inovácií, zlepšiť digitálnu infraštruktúru, vzdelanie a vytvoriť priaznivejšie prostredie pre podnikanie a startupy. A je najvyšší čas pozrieť sa na zbytočné regulácie a priveľa byrokracie, ktoré pretrvávajú napriek legitímnym snahám o ich zmiernenie.

Filip Tichý, audítor a partner, Grant Thornton
Ide o veľký problém strategického významu, ktorý aj mňa ako zarytého pro-EUrópana veľmi trápi. Európa v každom prípade má ekonomickú aj intelektuálnu kapacitu na to, aby aj v budúcnosti ostala relevantnou svetovou veľmocou. Musíme ale vedome a aktívne zlepšiť našu konkurencieschopnosť a byť oveľa viac pragmatickí v ekonomických a regulačných otázkach

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Anglosasky ekonomicky model je zjavne vyčerpaný, Európa v ňom, žiaľ, najviac zdegenerovaná. Môžeme už len zmierňovať náš pád.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Administratívne postupy v EÚ sú zdĺhavé a komplikované. To spomaľuje procesy, ako je zakladanie nových podnikov alebo získavanie povolení na inovácie. EÚ je stratená v množstve smerníc a nariadení, ktoré musia členské štáty zložito implementovať. Pomôže len zníženie regulácie, zjednodušenie a zrýchlenie postupov.

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Potrebujeme zvýšiť konkurencieschopnosť investíciami do technológií a výskumu. Zároveň je dôležité znížiť byrokraciu a zvýšiť produktivitu aj za cenu sociálnych reforiem, ktoré budú v krátkodobom horizonte bolestivé. A taktiež treba hľadať zdravý kompromis medzi udržateľnosťou životného prostredia a udržateľnosťou priemyslu. Inak Európe hrozí, že sa stane len turistickou destináciou pre bohatých Ázijčanov a Američanov.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Ak niečo regulovať a riadiť na úrovni celej Európskej únie, tak najmä rozvojové aktivity, modernizácie a nové technológie. Ale nie byrokratickými nariadeniami, ale stimulovaním rozvoja a vytváraním priaznivých podmienok pre začínajúcich podnikateľov a startupy.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Treba sa vrátiť ku koreňom modernej európskej civilizácie, zvýšiť osobnú zodpovednosť každého za svoj život a svoje šťastie a odstrániť prekážky kladené do cesty podnikavosti a vynaliezavosti.

Martin Wiedermann, generálny riaditeľ, Centrálny depozitár cenných papierov SR
Európa je preregulovaná, ťažkopádna a neflexibilná. Narastajúce byrokratické nároky sú pre malé a stredné podnikanie neprimerane zaťažujúce, čo neprirodzene zvýhodňuje v hospodárskej súťaži veľké firmy, oligopoly a monopoly. To, okrem iného, zvyšuje tlak na ceny, takže život v Európe bude čoraz drahší a Európa voči svetu menej konkurencieschopná.

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Byrokracia a prehnaná politická korektnosť vedie k zvyšovaniu nákladov, nekonkurencieschopnosti a straty trhových podielov. Odchod výroby do lacnejších krajín pôsobí zvýšenie nákladov na dovoz a celkové zdraženie, čo ešte viac prehĺbi úpadok Európy. Bohužiaľ, v tomto smere nečakám lepšie zajtrajšky.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
V Európe sa máme dobre, preto často vymýšľame nezmysly. Dookola všetko regulujeme. Najlepšie riešenia pritom prináša buď nadšenie, alebo núdza. V Európe nám chýba oboje.

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita
Európa zaostáva pri digitalizácii za Amerikou a Áziou. Je závislá na dovoze čipov. EÚ je príliš preregulovaná, čo brzdí rast niektorých strategických odvetví. Priorita musí byť digitalizácia, podpora výskumu a vývoja a podpora podnikateľského prostredia, aby napríklad mohla vzniknúť Európska fabrika na čipy.

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
Chcelo by to zobudiť sa a nečakať na vedro studenej vody, nakoľko to bude tzv. zobudenie šokom a bude to viac bolieť. Európa sa schováva za vzletné myšlienky, ktoré nereflektujú fakty, dobu a svet. Deregulácia, zrušenie dotácií a voľné + flexibilné ruky sú cestou ako zmenšiť následky. Zabrániť následkom skorších rozhodnutí sa už nedá.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Branislav Rentka, CEO, m:zone

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Ivan Štefanec, čestný prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska

Nijako, život v Európe je dobrý, niet čo meniť

Iné/Nevyjadrujem sa

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Európa musí situáciu riešiť komplexne a vo viacerých rovinách. Jednoznačne by mala znížiť administratívnu záťaž, zjednodušiť a zefektívniť podnikanie, revidovať niektoré svoje politiky a predovšetkým výrazne navýšiť investície do inovácii a technológii s cieľom posilniť konkurencieschopnosť výrobcov.

Michal Kľučár, associated partner, ONE FAMILY OFFICE
Európa sa musí vyrovnať špičkovým ekonómiám v podpore investícií, vedy a výskumu a celkovej atraktivite podnikateľského prostredia, ako pre veľké zabehnuté spoločnosti, tak pre mladé a inovatívne spoločnosti a odvetvia. Nutnou súčasťou diskusie o verejných rozpočtoch musia byť výdaje investičného charakteru, podporujúce budúci rast HDP, ako jediná dlhodobo udržateľná cesta k vyrovnanému rozpočtu a pro-investičnej, pro-podnikateľsky ladenej ekonómií pri starnúcej európskej populácií.

Martin Melišek, CFO, Softec
Neviem riešenie. Keby bolo riešenie problému také jednoduché, že sa dá obsiahnuť v jednej vete už dávno by ho niekto zrealizoval.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Európa, vrátane Slovenska, čelí výzve, ako udržať krok s rýchlo sa rozvíjajúcimi ekonomikami. Jedným z riešení je aj vzdelávanie a rozvoj talentov, pretože kvalifikovaní pracovníci sú základom konkurencieschopnosti. Zároveň považujem za dôležité vytvárať legislatívu, ktorá podporuje digitálnu transformáciu, inovácie a tiež chráni práva zamestnancov a podnikateľov.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Hlavným nepriateľom Európy sú extrémisti v jednotlivých jej krajinách. Až na druhom mieste sú extrémni regulátori v Bruseli.

Tibor Gregor, výkonný riaditeľ, Klub 500
Jednoducho: zrušiť zelené šialenstvo v podobe Greendealu, namiesto úradníckych priorít ako elektromobilita, podporovať inovácie smerujúce k znižovaniu emisií, budovať stabilné a cenovo dostupné zdroje elektriny (OZE môže byť doplnkový zdroj, jadro by malo byť základom), je potrebné sústrediť sa na podporu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu. Dalo sa očakávať, že ak napríklad ceny energií (plynu aj elektriny) sú v EÚ niekoľkonásobne vyššie ako napríklad USA a iných regiónoch sveta a ak k tomu pridáme opatrenia greendealu, tak sa to nemá kde inde prejaviť ako v úpadku európskeho priemyslu a v raste čínskeho a amerického.

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Stávka Európy na zelené technológie nás nakoniec vohnala do náručia komunistickej Číny. Žiadna veľká technologická európska firma nepatrí do svetovej špičky. Únia má zastúpenie len vďaka tradičným automobilkám. To, že je Európa pozadu za vyspelým svetom, sme pred dvomi rokmi mohli jasne vidieť napríklad pri nedostatku polovodičov. Obmedzené dodávky následne brzdili priemyselnú výrobu v ďalších odvetviach. Únia sa musí výrazne zamerať na digitalizáciu ako prioritu svojej legislatívy, ako aj zvyšovanie kapacít a podporiť revíziu podnikateľského prostredia vo svojich krajinách. Európske krajiny potrebujú naplno využiť súčasnú situáciu na naštartovanie svojich transformačných procesov. Je tiež dôležité uprednostňovať EÚ výrobky tak, ako to robia iné štáty. Dôležité je tiež zvýšiť ochranu vnútorného trhu pred dumpingom z Ázie a zároveň zvýšiť percento hrubého domáceho produktu investovaného do výskumu, vývoja a inovácií.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Riešením nie je rozhadzovanie peňazí bez merania výsledkov. Prečo USA predbehli EÚ? USA majú výsledky, výsledky generujú spoločnosti a ľudia, ktorí sú motivovaní pôsobiť v USA a nie v EÚ. Treba im vytvoriť také prostredie (politické, spoločenské, ekonomické, kariérne a bezpečnostné) , aby si zvolili ako miesto pôsobenia EÚ.

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Predovšetkým nechať spravovať krajinu slušným, vzdelaným a pracovitým odborníkom a nie politickú mafiu.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Veľa sa hovorí o tom, ako EÚ technologicky zaostáva, ale z môjho pohľadu to môže byť príležitosť, ako sa znova naštartovať. Máme GreenDeal, máme Plán obnovy, ak by sa správne tieto investície realizovali, môžeme sa posunúť výrazne ďalej ako naši konkurenti. Bráni nám v tom rôznorodosť a pestrosť Európy, asi by prospela vyššia forma federalizácie na úroveň Spojených európskych štátov.

Martin Guttman, managing director, Tuli.sk
Zvýšením investícií do školstva a vzdelávania, aby vzdelávanie bolo kvalitnejšie a následne, aby absolventi boli vzdelanejší, tvorivejší aj motivovanejší. Sústredením investícií, ale aj strategického zamerania na inovácie a vývoj. Kde začíname zaostávať sú práve inovácie, patenty, vývoj nových produktov, služieb, riešení, dizajnov. Cesta cez silnú podporu pre vzdelávanie a inovácií je síce dlhá, ale rozhodujúca pre budúci vývoj krajiny alebo Európy.

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Ďalšie dôležité správy

žena - dom - hypotéka
Neprehliadnite

TREND Barometer: Aké drahé je bývanie na Slovensku?