V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či dokážu peniaze kúpiť človeku šťastie. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 18. júla 2024 a pondelkom 22. júla 2024 celkovo 37 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Určite áno, čím viac peňazí má, tým je šťastnejší

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Áno, peniaze ľuďom na začiatku doprajú plniť si sny. Neskôr, čím viac peňazí, tým menšia radosť z ďalších.

Michal Janči, CEO/konateľ, Bosen Group 
Mať peniaze rozhodne neznamená automaticky byť šťastným. Avšak môžu veľmi zjednodušiť život. Zabezpečiť kvalitnejšie zdravotné služby a lepšie vzdelanie pre deti vďaka peniazom jednoznačne napomáha k pocitu bezpečia, celkového šťastia.

Áno, ale od určitého príjmu už šťastie nerastie

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Rád by som napísal, že nedokážu. Ale pri aktuálnom stave zdravotníctva, školstva a verejných služieb sú peniaze jedinou možnosťou, ako zabezpečiť sebe a svojim blízkym normálny a šťastný život adekvátny 21.storočiu.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

Nie, ak má primeraný príjem, je šťastie len na ňom

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Myslím si, že pre mnohých ľudí je definícia šťastia trochu odlišná. Šťastie má viac rozmerov, pričom každý jednotlivec to môže vnímať rozdielne. Peniaze sú určite jedným zo zdrojov šťastia. Zabezpečujú istotu, pocit bezpečia, vzdelanie, zážitky a pod. Som presvedčený, že pre človeka, ktorý nie je úplný egoista a ignorant, peniaze nemôžu kúpiť šťastie. Kvalitné vzťahy, lásku, rešpekt alebo zmysel života v podobe konania dobra sa jednoducho kúpiť nedajú. Ja aspoň o takom prípade neviem.

Martin Cígler, CEO , Seyfor Slovensko
Peniaze môžu život zjednodušiť. Ale ani omylom nie sú receptom na šťastný život. Niekedy je to skôr naopak. Stretol som ľudí, ktorí žijú na hranici chudoby a žijú šťastne. Poznám veľa ľudí, o ktorých môžem povedať, že sú veľmi bohatí, ale šťastní nie sú ani trošku.

Daniel Abrahám, Group CEO, Effectivity POWERED BY PUBLICIS, Relations consulting
Základom zdravého pocitu „šťastia“ je podľa mňa hlavne pokora a nesúťaženie s ostatnými. Spokojnosť so svojím výkonom a uspokojením sa so zdolávaním svojich cieľov a ambícii. Prestať sa porovnávať. Porovnávanie je okamžitá záruka pocitu nešťastia.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Šťastie je viac v hlave než v peňaženke. Je viac o spokojnosti s tým, čo mám, než o rozmýšľaní o tom, čo nemám. Súvisí veľmi úzko s pocitom šťastia u ľudí, na ktorých nám záleží. Vedieť byť šťastný nie je samozrejmé.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Dostatok peňazí prináša pokoj a stabilitu do života, ale nie nutne aj šťastie.

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Peniaze môžu prispieť k šťastiu tým, že zabezpečia základné potreby ako bývanie, zdravotná starostlivosť a vzdelanie. Zvyšovanie príjmu môže zvýšiť pocit spokojnosti do určitého bodu, ale po dosiahnutí finančnej stability ďalšie bohatstvo už nemusí mať významný vplyv na šťastie. Skutočné šťastie často pramení z vecí, ako sú silné vzťahy, zmysluplná práca a duševná pohoda, ktoré peniaze samy o sebe nedokážu zabezpečiť.

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Chcete mať za peniaze šťastie? Kúpte si psa!

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita
Celkový pocit šťastia sa skladá z viacerých zložiek, ako sú napríklad rodina, priatelia, práca, životné prostredie, zdravie a aj peniaze a možno aj niečo iné. Každý jedinec má svoj rebríček hodnôt. V zásade sa dá konštatovať, že peniaze k šťastiu prispejú, ale iba, keď sa použijú rozumne.

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Určite nie, peniaze nehrajú v šťastnom živote rolu

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Dôkazom, že šťastie nie je závislé na príjme, sú ľudia z primitívnych kmeňov, ktorí nemajú žiaden majetok a predsa sú šťastní. Peniaze sú nevyhnutné na zabezpečenie životných potrieb a dokážu zvýšiť životný komfort. Ich nedostatok však môže spôsobovať stres.

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Šťastie sa nedá kúpiť. Pocit šťastia je veľmi subjektívny stav, ktorý možno zažívať krátkodobo, ale aj dlhodobo - veľa však závisí od inteligencie človeka. Pocit šťastia si môžeme vyvolať a tu vzniká domnelá predstava, že si ho zabezpečíme peniazmi - krátkodobo možno, ale je to prízemné.

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Šťastie sa nedá peniazmi kúpiť, ale je pesnička od Müllera, že „štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš”. Šťastný človek nerobí zle druhým ľuďom, lebo je spokojný s tým, čo má a je šťastný.

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Iné/Nevyjadrujem sa

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Peniaze môžu zlepšiť životnú úroveň a štandard, predsa len lepšie sa plače v limuzíne ako v autobuse mestskej dopravy. Ale šťastie samy o sebe neprinesú. Sú oveľa dôležitejšie hodnoty v živote.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Peniaze môžu zjednodušiť riešenie mnohých problémov, ale samotné šťastie nezabezpečia. Ľudská bytosť je príliš komplikovaná na to, aby sa všetky jej problémy dali vyriešiť nejakým jednoduchým spôsobom (nástrojom), napr. masou peňazí. Ale určite mať viac peňazí prináša príjemnejšie starosti, ako mať málo peňazí.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Skôr by som to definoval opačne - prílišný nedostatok peňazí spôsobuje aj nedostatok šťastia v živote ľudí. Najmä pokiaľ ide o základné potreby.

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Samotné peniaze šťastie neprinesú. Aspoň nie z dlhodobého hľadiska. Môžu však zabezpečiť pokojnejší život bez starostí o dennodenné výdavky.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Niekomu áno, niekomu nie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nová investícia závodu spoločnosti Nestlé Slovenko v Prievidzi do robotizácie.
Neprehliadnite

TREND Barometer: Do akej miery dokáže automatizácia a robotizácia pomôcť slovenskej ekonomike?