Po rozpade vládnej koalície v Nemecku a jej strate väčšiny sa udial podobný scenár aj vo Francúzsku, kde vládu krátko po jej zlepení prezidentom nepodporil parlament. Dve najväčšie krajiny Európskej únie sa politicky otriasajú, pričom v tomto dianí hrajú významnú úlohu strany označované ako krajná pravica. Nestabilita a zmeny politickej mapy sú však širším trendom v celej Európe.
V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či podľa nich hrozia Európskej únii väčšie politické turbulencie. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 5. decembra 2024 a pondelkom 9. decembra 2024 dovedna 40 vybraných osobností slovenskej ekonomiky, biznisu a inštitúcií. Z nich takmer dve tretiny predpokladajú, že EÚ bude musieť zmeniť svoje fungovanie, prípadne vidia až hrozbu jej rozbitia. Odpovede a komentáre respondentov ankety publikujeme.
Určite áno, nacionalizmus môže EÚ rozbiť
Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel
A nielen nacionalizmus, ale aj uprednostňovanie domácej agendy bez zváženia dôsledkov Európskej únii dlhodobo škodia. V kombinácii s presadzovaním záujmov Ruska, Číny a USA – na pozadí či priamo – to môže byť dosť nebezpečná situácia.
Martin Šmigura, local partner, Wood & Company
Radikalizácia a populizmus sú dlhodobo prítomné aj v mnohých stredoeurópskych krajinách – vidíme to v Maďarsku a napokon aj na Slovensku. Súčasná situácia vo Francúzsku a Nemecku je o to nebezpečnejšia, že ide o najväčšie európske ekonomiky.
Áno. Únia bude musieť zmeniť svoje fungovanie
Rastislav Podhorec, generálny riaditeľ, Eximbanka SR
Zhodneme sa na fakte , že Únia je v hospodárskom útlme, s predzvesťou protekcionizmu spoza Atlantiku a s vyostrením vzťahov k Číne. V takto definovaným hospodárskom prostredí znamenajú každé voľby v kľúčových krajinách určité zmeny. Predvolebná rétorika vždy vygeneruje záväzky vládnucich strán, ktoré musia následne plniť. A v krízových situáciách sa vynárajú neštandardné riešenia. Nazdávam sa, že aj nasledujúce voľby v kľúčovej krajine prinesú riešenia, ktoré jemne upravia fungovanie EÚ. Obávam sa, že protekcionizmus a prednostné chránenie vlastného trhu sa začnú presúvať aj do vnútorného trhu EU.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Západný svet zasiahla kríza, ktorú prehlbuje neriešenie problémov, chýbajúce plánovanie, nacionalizmus a populizmus. Neustále odpútavanie pozornosti od riešenia skutočných problémov k psedoproblémom naprieč politickým spektrom, ktoré navyše polarizujú spoločnosť, určite nie je cestou, ako sa z tej krízy dostať.
Radomír Vozár, CEO, Resco
Sme tam, kam sme sa sami nasmerovali. Začíname platiť vysokú daň za nepremyslenú zelenú politiku, keď si mocní stavali svoje pomníky pre budúcnosť bez akejkoľvek diskusie a reflexie reality. Rovnako je to daň za blokujúcu prebyrokratizáciu, a teda stratu zmyslu pre voľný trh. Prichádzajúci dosah na ľudí prinesie tieto politické otrasy do celej Európy. Nie je otázkou len to, či, ale aj aké silné budú a ako ich dokážeme ustáť. Držím nám palce!
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Pokiaľ to bude ozdravný proces, môže to byť len dobre.
Igor Hornák, CEO, Factory 4 Solutions
Elity sa vzdialili problémom väčšiny ľudí, vnášali do spoločenskej diskusie témy, ktoré boli obyvateľstvu cudzie. Masové prisťahovalectvo kultúrne nekompatibilných ľudí, ideologické témy kultúrnej vojny, sociálnej rovnosti, apokalyptické strašenie klimatickými zmenami vytvárajú frustráciu a priestor aj pre kvázipolitikov loviacich v temných vodách. A nepomáha ani Rusko, ktoré je v otvorenej hybridnej vojne proti demokracii. EÚ vyžaduje zmeny, tie ale nedokážu priniesť populisti a proruskí agenti. Barbari sú pred bránami, chce to skutočné líderstvo, oprášenie starej hrdosti na Európu a oprášenie starého dobrého kapitalizmu.
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
EÚ (predtým EHS) bola pôvodne založená za účelom ekonomickej integrácie v Európe. Podľa môjho názoru by sa mala vrátiť k svojmu pôvodnému účelu a zaoberať sa predovšetkým hospodársko-ekonomickými témami s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť Európy namiesto riešenia zástupných nepodstatných problémov.
Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Nespokojnosť spočíva v neschopnosti riešiť dôležité problémy spoločnosti. Ľudia vidia viac osobné záujmy politikov ako skutočné riešenia na zlepšenie fungovania bežného života. Okrem toho rastie počet externých hrozieb a neschopnosť vlád reagovať na ne.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Aj keď z krátkodobého hľadiska je to skôr želanie. Členské štáty však musia zásadne prehodnotiť spôsob fungovania Únie; čím ďalej, tým viac sa totiž podobá na Sovietsky zväz. Ani jej prípadný rozpad nemusí byť katastrofou, ak sa udeje kultivovane (ako napríklad rozdelenie Československa). Treba mať na zreteli, že Únia nie je cieľ ani modla, ale nástroj spolužitia štátov Európy. Ten nástroj môže byť aj iný, oveľa funkčnejší.
Marek Polic, garant projektov, KROS
Určite áno. Celkovo spoločnosť v celej EÚ je viac a viac rozdelená na x smerov. Bude veľmi ťažké udržať jasnú a spoločnú líniu za celú EÚ.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Všeobecné výhody spoločenstva stále prevažujú chyby systému vystupujúce do popredia. Tolerovanie najagresívnejších a najdeštrukčnejších hlasov spôsobí veľa napätia a škôd. Únia ako celok stratila schopnosť reagovať racionálne a nedokáže spraviť ani minimálne korekcie rozhodnutí, ktoré sa ukázali ako nesprávne alebo medzičasom neaktuálne.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave
Slávka Miklošová, generálna riaditeľka a členka predstavenstva, Komunálna poisťovňa
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Ján Majerský, výkonný riaditeľ, Proma
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool
Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Nie. Súčasný stav je udržateľný a nezvratný
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Ja som zástanca Európskych spojených štátov, a verím, že tieto turbulencie nejako zvládneme a posilníme EÚ na nový level, na silné ekonomické a mocenské zoskupenie, ktoré bude spolu s USA silnou protiváhou Čine a rozpadajúcemu sa Rusku.
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
EÚ musí oveľa viac bojovať s jej rozvracaním Ruskom, vlastnými občanmi-kolaborantami a ich hlúposťou. Tiež musí zapracovať na zvýšení jej obrany a akcieschopnosti.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS
Vlády sa ustanovujú a padajú. Pokiaľ fungujú demokratické princípy, je to prirodzený spôsob fungovania demokratickej spoločnosti.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Ivan Štefanec, čestný prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Iné/Nevyjadrujem sa
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Môžeme len dúfať, že áno. Európska únia postupne a systematicky stráca svoje pozície a potrebuje prebudenie, a to výrazné. Od Európskej komisie, ktorá je hlavným strojcom škodlivých iniciatív, dotačno-korupčných mechanizmov i celkového zaostávania, sa nič pozitívne čakať nedá, prebudenie a zmena k lepšiemu musí prísť od členských štátov a ich lídrov.
Ivan Paule, partner, TPA Audit
Určite môžeme očakávať politické turbulencie lebo v Európe prebieha vojna veľkých rozmerov na Ukrajine, a preto sa nedá očakávať pokoj v politike ani na úrovni EÚ, ani na úrovni jednotlivých štátov.
Gabriela Homolová, konateľka, Homola
Pre občanov v Európe boli veľkou výzvou pandémia covidu, vojna na Ukrajine a s ňou spojená energetická kríza. Neistotu vyvolanú týmito udalosťami zneužívajú na hybridnú vojnu tí, ktorých záujmom je zánik Európskej únie. Veríme, že si kompetentní uvedomia, že výhody EÚ značne prevyšujú nedostatky .
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Pád vlád v Nemecku a Francúzsku môže naznačovať narastajúcu politickú nestabilitu v Európe. Tieto dve krajiny sú jadrom Únie a ich politické zmeny môžu spôsobiť vnútorné napätie. Najmä ak ide o nesúlad v kľúčových témach ako migrácia, energetická politika, klimatické zmeny alebo hospodárske otázky. Blížiace sa voľby v Nemecku možno považovať za skúšku ohňom pre celú Európu. Nasledovať bude Francúzsko. Aj keď v prípade týchto krajín ide skôr o výsledok vnútropolitických problémov, ak sa rozšíria na ďalšie členské štáty EÚ, mohli by nastať väčšie politické turbulencie.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Európska únia sa momentálne ocitla na neprebádanom území, keďže dve krajiny, ktoré sú najviac zodpovedné za určovanie smeru, sú bez vlád. Uvedené otrasy v EÚ už podľa mňa nemohli prísť v horšom čase. Nemecko, druhá polovica motora EÚ, nie je dnes dostatočne vybavené na to, aby prevzalo opraty, zatiaľ čo zápasí s vlastným politickým neporiadkom a naštrbenou ekonomikou. V mnohých krajinách EÚ dochádza k polarizácii a nárastu populistických a extrémistických strán. To môže sťažovať tvorbu koalícií a viesť k častejším politickým krízam. Keď členské štáty čelia politickým krízam, môže to oslabiť ich schopnosť aktívne prispievať k rozhodovaniu v EÚ. To môže skomplikovať rokovania o kľúčových otázkach, ako sú klimatické politiky, migrácia či ekonomické reformy. Ak sa vlády krajín menia na menej proeurópske alebo euroskeptické, môžu narušiť konsenzus v rámci Únie.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Politické zmeny sú prirodzeným prejavom demokratického procesu a dynamiky v členských štátoch EÚ. Aj keď môžu krátkodobo spomaliť rozhodovanie na úrovni EÚ, tieto situácie obvykle neohrozujú jej dlhodobú stabilitu. Európska únia má pevné mechanizmy spolupráce a právneho rámca, ktoré zabezpečujú, že aj v časoch politických zmien dokáže pokračovať v plnení svojich cieľov a záväzkov.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolil aj:
Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Ponúknutá odpoveď bez odozvy
Zároveň v ankete TRENDU žiadny z respondentov nevyznačil ako svoju voľbu najoptimistickejší variant odpovede na otázku, či EÚ hrozia politické turbulencie, ktorý znel: „Určite nie, problémy len posilnia zjednocovanie“.