V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako ovplyvňuje legislatíva Európskeho parlamentu podnikanie na Slovensku. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 30. mája 2024 a pondelkom 3. júna 2024 celkovo 43 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Vysoko pozitívne, výrazne zlepšuje tunajšie prostredie

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
My sa na to pozeráme z pohľadu malých a stredných podnikov. Pričom konštatujeme, že legislatíva a regulácie Európskej únie majú významný vplyv na malé a stredné podniky v členských štátoch, Slovensko nevynímajúc.

Milan Lempochner, COO, Columbus Energy Slovensko
Legislatíva Európskeho parlamentu ovplyvňuje podnikanie na Slovensku napríklad tým, že určuje pravidlá a ciele pre využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Tieto predpisy podporujú rozvoj fotovoltiky prostredníctvom dotácií, daňových úľav a regulácií, ktoré uľahčujú inštaláciu a prevádzku solárnych panelov. To zvyšuje stabilitu trhu a podporuje investície do udržateľných technológií.

Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton
Naše členstvo v EÚ prispieva významnou časťou k prosperite podnikania aj celého Slovenska. Vďaka voľnému pohybu tovarov a služieb, kapitálu a ľudí môžu naše firmy ľahšie podnikať v rámci EÚ a zahraničné firmy u nás. Významným uľahčením je pohyb pracovníkov v rámci EÚ bez byrokracie v podobe pracovných povolení.

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Legislatíva Európskeho parlamentu má na podnikanie na Slovensku značný vplyv tým, že harmonizuje právne predpisy v rámci celej EÚ. To uľahčuje slovenským firmám obchodovanie v zahraničí bez potreby prispôsobovania sa rôznym národným reguláciám. Európska legislatíva tiež zvyšuje ochranu spotrebiteľa a podporuje spravodlivú hospodársku súťaž, čím vytvára rovnaké podmienky pre všetkých podnikateľov. Okrem toho sa prostredníctvom rôznych smerníc a nariadení zabezpečuje udržateľnosť a ochrana životného prostredia, čo má vplyv na podnikateľské stratégie a prax.

Skôr pozitívne, eliminuje chyby domácich politikov

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
V konečnom dôsledku je to určite pozitívny vplyv. Dôkazom je, ako stúpla životná úroveň Slovákov od roku 2004. Samozrejme, európska legislatíva je nezriedka aj o rôznych nepopulárnych reguláciách, ktorá nemusí prospievať úplne všetkým, ide však o snahu vytvoriť jednotné pravidlá silného ekonomického celku. Netreba zabúdať ani na finančnú podporu slabších členov EÚ, ktorí tak majú skvelú príležitosť ekonomicky napredovať.

Zuzana Kubíková, expertka na ESG, head of management consulting, RSM SK
Aj keď je európska legislatíva veľmi často orientovaná na rôzne regulácie, vo výsledku ide o vytvorenie jednotných pravidiel. EÚ je síce niekedy ťažkopádny, ale určite aj ekonomicky silný celok s výraznou ochranou spotrebiteľov a zamestnancov, s podporou udržateľného rozvoja a s pravidelnou finančnou podporou jej slabších členov. Tí majú potom všetky predpoklady na to, aby dobiehali svojich rozvinutejších partnerov.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Slovensko ako súčasť Eurozóny využíva najmä stabilitu tejto veľkej ekonomickej zóny, keďže ako otvorená, exportne orientovaná ekonomika, je uchránená najväčších turbulencií trhu. Prispieva tomu samozrejme aj euro a prepojenie na viaceré silné európske ekonomiky, najmä na Nemecko.

Elena Kohútiková, podpredsedníčka Dozornej rady, VÚB
Európska legislatíva má jednu výhodu, a to, že platí pre všetky štáty rovnako. Treba však dávať pozor, aby sme pri jej implementácii vylúčili tzv. gold plating. Záleží iba na nás, ako do nej v čase jej prípravy dokážeme presadiť naše návrhy a odporúčania. A to je veľká výzva.

Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, Premium Poisťovňa
Niekedy naopak vzniká problém oneskoreným transponovaním právnych noriem schválených v EÚ do slovenskej legislatívy. To potom spomaľuje procesy, na ktoré domáce firmy čakajú a nie sú okamžite, alebo aspoň v rozumnom časovom horizonte, platné aj Slovensku.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Asi nie vždy pozitívne z perspektívy Slovenska, ale dôležité je si uvedomiť, že sa hľadá kompromis, ktorý bude pozitívny pre väčšinu EU.

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners
Technologický rozvoj a digitálna transformácia prinášajú potrebu novej právnej regulácie. Európska únia disponuje odborným personálom pre zvládnutie zložitých oblastí. Druhá stránka mince je samotná implementácia nových opatrení a tá je už na pleciach členských štátov.

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Robert  Balheim, partner, Expense Reduction Analysts

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Marián Marek, generálny riaditeľ, PosAm

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Skôr negatívne, len obmedzene napĺňa potreby Slovenska

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Sú predpisy, nariadenia, vyhlášky atď., ktoré nás vracajú spôsobmi, ale hlavne obsahom, pred rok 1989.

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Množstvo predpisov z EÚ a miera byrokracie s tým spojená je neúmerná faktickému prospechu pre podnikateľské prostredie.

Ján Palenčár, prezident, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Regulácie ako AML, GDPR, pripadne ESG zásadne zvyšujú byrokraciu a vytvárajú vysoké náklady pre MSP a živnostníkov.

Martin Hošták, tajomník, Republiková únia zamestnávateľov
Nie sú dostatočne zohľadňované potreby a záujmy slovenského priemyslu.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa

Vysoko negatívne, často priamo škodí slovenským podnikateľom

Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Európska komisia a Európsky parlament svojimi krokmi, žiaľ, systematicky zhoršujú podnikateľské prostredie v Európe a zásadným spôsobom prispievajú k znižovaniu konkurencieschopnosti Európskej únie a jej členských krajín na globálnom trhu.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Keď sme sa po roku 1989 tešili z pádu režimu a zániku jeho garanta (Sovietskeho zväzu), ktorý bol aj ekonomickým nezmyslom centrálneho plánovania súdruhov skrytých kdesi v centrálach jedinej správnej strany, asi nik z nás netušil, že sa časom Sovietsky zväz vráti; tentoraz zo západu. Snáď sa kyvadlo dejín opäť vráti do normálu, kde platí zdravý rozum a slobodná pluralitná spoločnosť s trhovým hospodárstvom. EÚ nám nesporne priniesla aj veľa pozitívneho, ale jej súčasný stav nie je zdravý.

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Nadmerná regulácia čohokoľvek, čo niekto považuje bez ďalšieho za správne, nemôže prinášať osoh, ale len rozsiahle a neprimerané ťažkosti pri jej dodržiavaní.

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Iné/Nevyjadrujem sa

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Harmonizácia pravidiel v rámci EÚ prináša mnohé výhody, ako sú napríklad jednotné štandardy či zjednodušenie cezhraničného obchodovania. Na druhej strane, niektoré európske regulácie môžu predstavovať dodatočné náklady a administratívne zaťaženie, čo môže ovplyvniť ziskovosť projektov. Našou úlohou je pomôcť klientom tieto výzvy zvládnuť a zabezpečiť, aby boli ich obchodné aktivity v súlade s aktuálnymi právnymi normami, čím im umožníme sústrediť sa na ich hlavné podnikateľské činnosti.

Martina Slabejová, výkonná riaditeľka, Americká obchodná komora v SR
Rada by som zareagovala z pohľadu Európy, lebo to sa týka na konci dňa aj Slovenska. Čelíme realite dvojročného konfliktu v našom regióne a obdobiu ekonomickej nestability, avšak veríme, že EU musí hrať kľúčovú rolu v medzinárodnom merítku a posilňovať globálnu spoluprácu, taktiež z najdôležitejším partnerom, US. Spolupráca s US je pre Európu kľúčová , ale je potrebný väčší a rýchlejší progres v oblasti konkurencieschopnosti Európy. Európa a US by mali demonštrovať spoločný leadership v globálnom priestore, aby adresovali oblasti bezpečnosti, digitálnej transformácie, udržateľnosti, príležitosti s tým spojené a reprezentovali aj naďalej spoločne transatlantické hodnoty. Súkromné spoločnosti všetkých veľkosti však majú problémy s množstvom regulácii naprieč všetkým sektormi. Nadmerná regulácia v európskom priestore spôsobuje problémy v implementácii a to stavia potenciálne investície do rizika. Na Slovensku však často čelíme ešte prísnejšej traspozícii európskej legislatívy ako je potrebné. Veľa finančných fondov sa presúva smerom k zosúladeniu s reguláciami a nie do vedy a výskumu, ktoré sú motorom konkurencieschopnosti. Pokiaľ Európa nedokáže rýchlo zvrátiť tento trend, nožnice konkurencieschopnosti Európy sa budú stále zväčšovať, aj dopad to bude má aj na Slovensko. Spoločnosti, ktoré operujú svoj biznis globálne len málokedy pracujú na základe rovnakých štandardov. Aby boli konkurencieschopné globálne, potrebovali by inter-operabilitu , nové technické a legislatívne nástroje. Európa tak musí urobiť výrazné kroky, aby sa opäť stala lídrom inovácií a vedela globálne konkurovať. A netreba taktiež opomenúť, že veľa sektorov čelí nedostatku pracovnej sily a nesúlad medzi zručnosťami ktoré spoločnosti majú a ktoré potrebujú sa zvyšuje, Špeciálne v oblasti digitalizácie.

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Európska legislatíva napríklad v oblasti environmentálnej, sociálnej a firemnej zodpovednosti (ESG) získava stále aj na Slovensku väčšiu váhu, keďže spoločnosť sa stále viac zameriava na udržateľnosť a spoločenskú zodpovednosť. Podnikateľské prostredie čakajú zásadné transformácie a zmeny spôsobu, akým firma riadi svoje aktivity a rozhoduje sa o svojich obchodných modeloch. Zohľadnenie kritérií ESG bude v budúcnosti povinnosťou.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Nič nie je len čierne alebo biele. Ochrana zákazníkov môže zdanlivo ísť proti podnikateľom. Ochrana zamestnancov tiež. A predsa vo všeobecnosti profitujeme z toho, že sme členskou krajinou.

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Harmonizácia právnych noriem v rámci EÚ zjednodušuje cezhraničné investície a podnikanie. Na druhej strane, niektoré regulácie môžu prinášať zvýšené náklady na administratívu a prispôsobenie sa novým požiadavkám, najmä pre menšie firmy. To si vyžaduje efektívne riadenie a adaptáciu zo strany podnikateľov. Firmy, ktoré však na tieto faktory dokážu rýchlo reagovať, získavajú značnú výhodu nielen na domácom ale aj európskom trhu.

Karolína Topolová, generálna riaditeľka, AAA Auto
Boli by sme radi, ak by európska legislatíva viac ovplyvňovala transparentnosť trhu ojazdených vozidiel. Už dlho voláme po vytvorení celoeurópskeho systému, ktorý by umožnil overovanie histórie ojazdených vozidiel, predávaných cez hranice. Najmä by malo byť možné overiť históriu najazdených kilometrov, aby sa konečne podarilo odstrániť podvádzanie s ich stáčaním pri dovoze do SR.

Marek Polic, garant projektov, KROS

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

TREND Barometer: Ovplyvní obchodné napätie medzi vyspelými krajinami a Čínou aj Slovensko?