V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako hodnotia konsolidačné opatrenia, ktoré predstavila vláda. Elektronicky hlasovalo medzi stredou 6. decembra 2023 a pondelkom 11. decembra 2023 celkovo 53 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Výsledky ankety a odpovede:

Veľmi pozitívne. Navrhnutý model je nastavený dobre

Skôr pozitívne. Štát by však mal nájsť odvahu zvýšiť DPH

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Rozporuplne. Slovensko potrebuje daňovú reformu a zlepšenie podnikateľského prostredia

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park 
Hodnotím ich rozporuplne. Pozitívom je, že si vláda uvedomuje potrebu konsolidovať, na druhej strane sa však zdá, že sa zamerala len na príjmovú časť, kým štát na sebe bude šetriť len minimálne. Najväčšiu konsolidačnú záťaž majú opäť niesť podnikatelia, ktorým sa zase zhorší konkurencieschopnosť. Pomoc s cenami energií či s hypotékami je opäť plošná, a tak ju zbytočne získajú aj tí, ktorí ju vôbec nepotrebujú. Konsolidačný balíček by bolo potrebné prerobiť. 

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments 
Chýba mi plán vlády, ako využiť extra zdroje na štrukturálne zmeny, úspory na strane štátu a nie len, ako odmenu verným voličom. Aj podnikateľský sektor má za sebou ťažšie roky a potrebuje zdroje. Odobrať ich a roztrúsiť v neadresnej pomoci bez ohľadu na skupinu obyvateľov je nesprávna cesta. 

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group 
Jednoznačným víťazom vládneho balíčka konsolidačných opatrení „lex konsolidácia“ sú slovenskí seniori. Očakával som, že vláda aspoň na začiatku volebného obdobia pristúpi aj k nepopulárnym opatreniam a bude šetriť. Nestalo sa. Pre skutočnú konsolidáciu verejných financií je potrebné pristúpiť aj k masívnemu zefektívneniu hospodárenia rozsiahlym reformám naprieč viacerými sektormi hospodárstva. 

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, Wood&Company 
S konsolidáciou to nemá nič spoločné. Ide o pokračujúcu kampaň a rozdávanie peňazí. Vláda asi žije vo virtuálnom svete hospodárskeho blahobytu. A namiesto toho, aby konsolidovala verejné financie, zaťažuje novými daňami produktívnu časť obyvateľstva a podnikateľov, na ktorých pleciach stojí rast ekonomiky. Je to krok úplne zlým a neudržateľným smerom. 

Jan Hlavsa, CEO, Fondee 
Zníženie odvodového percenta do druhého piliera starobného dôchodku je jasným signálom, že je potrebné hľadať spôsoby, ako dosiahnuť stabilný dôchodok bez závislosti na štátnom systéme. Mali by sme aktívnejšie spravovať svoje finančné zázemie pre budúcnosť a viac sa angažovať pri tvorbe vlastného dôchodkového plánu. Trh našťastie ponúka niekoľko efektívnych spôsobov, ako si sami môžeme zabezpečiť uspokojivý dôchodok. 

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks 
Vláda potrebuje nateraz splniť predvolebné sľuby, v čom by im takto nastavená konsolidácia mala pomôcť. Tu sa však nemyslí na budúcnosť. Vláda Roberta Fica pokračuje vo valení problémov pred už jeho 4. mocenským zoskupením. Zdanenie bánk si, samozrejme, v konečnom dôsledku zaplatia občania a aj podniky. Znižovanie dostupnosti bankových produktov, ako aj investícií do firiem bude mať za dôsledok spomaľovanie ekonomiky. Siahanie na dôchodkové piliere nie je pre túto vládu nič neobvyklé a dalo sa to očakávať. 

Marek Polic, garant projektov, Kros 
Ja mám pocit, že sa ide opäť komplikovať a sťažovať podnikanie. Hlavne v malých a stredných podnikoch. To je obrovská chyba. 

Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton 
Napriek niektorým kladným krokom hodnotím celkové nastavenie konsolidačných opatrení ako škodlivé. Namiesto krokov pre uľahčenie podnikania, vyššiu konkurencieschopnosť Slovenska a prechod na znalostnú ekonomiku sa deje pravý opak. Zásadným problémom je ďalšie zvýšenie ceny práce, ktorá je na Slovensku dlhodobo najvyššia v porovnaní s V4, Rakúskom aj Nemeckom. Firmy aj slovenskú ekonomiku čakajú náročné časy. 

Lukáš Kmenta, country manažér pre Česko a Slovensko, HBS 
Sľuby sú prácou politikov, ich realizácia je však často problém. Tento návrh považujem skôr za kozmetickú zmenu. 

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory 
Súhlasím s opatreniami, ktoré zvyšujú dane na zdraviu škodlivé produkty, ako napríklad alkohol a cigarety, naopak nesúhlasím so zvýšením dane z dividendy, odvodov do zdravotných poisťovní a k úprave druhého piliera. Štát by mal zároveň nájsť priestor aj na úsporu v nákladovej časti a v zefektívnení fungovania. 

Branislav Klocok, generálny riaditeľ, OFZ 
Zvyšovanie daňového zaťaženia je neúmerné k šetreniu výdavkov. Pre skutočne udržateľný postup by mal byť tento pomer aspoň 1:1. 

Martin Kostič, riaditeľ, Emark 
Zvýšenie daní samo o sebe je opatrením rozpočtovej politiky, ktoré môže mať svoje miesto v ekonomike. Avšak neverím tejto vláde, že získané prostriedky dokáže použiť pre zlepšenie podnikateľského prostredia tak, aby Slovensko v najbližších rokoch výrazne ekonomicky pokročilo. Predpokladám skôr pravý opak (a bodaj by som sa mýlil). Peniaze sa opäť prejedia a rozdajú, premrhá sa ďalší čas, kedy sme sa mohli ako krajina posunúť. Ospravedlňujem sa za negatívny podtón. 

Martin Choleva, CEO, Gardeon 
Nesúhlasím, evidentné snahy o uspokojenie aktuálnych voličov... V takýchto závažných rozhodnutia by sa mali počúvať najmä odborníci, nie prijímať opatrenia „pocitovo“... 

Milan Drahoš, country manažér pre Česko a Slovensko, Pepco 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 

Erik Vicena, zástupca generálneho riaditeľa pre obchod, PPA Control 

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave 

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department 

Martin Guttman, managing director, tuli.sk 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak&Co 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas 

Michal Rybárik, predseda, Telekomunikačná únia SR 

Veľmi negatívne. Treba viac šetriť a nezavádzať celoplošnú pomoc

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy 
Asi kráčame v ústrety bankrotu alebo úsporné opatrenia vlády na výdavkovej strane rozpočtu vykonané neskôr budú veľmi bolieť obyvateľov SR. 

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich 
Chýbajú mi opatrenia na zvýšenie hospodárskeho rastu, naopak niektoré zmeny (napr. zvýšenie odvodov) budú negatívne vplývať na podnikateľské prostredie. 

Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko 
Nie je vôbec zrejmé, prečo by sa vlastne masívne zvyšovanie daní, väčšie prerozdeľovanie a ďalší silný rast štátneho dlhu mali nazývať konsolidáciou. Pod týmto názvom by sme si asi mali predstaviť najmä zásadné zjednodušenie a zefektívnenie štátnej správy, a to sa rozhodne nekoná, takže sa nekoná ani žiadna konsolidácia... 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 
Neadresné, plošné a megadrahé subvencovanie cien energií, zosekanie druhého piliera, nezmyselná pomoc hypotekárnym dlžníkom a na ten účel vytvorenie 300 dobre platených úradníckych miest, rast ceny práce, rast zdravotných odvodov... Ani slovo o investovaní do školstva, do vzdelávania, žiadna reflexia živoriaceho zdravotníctva. 

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 
Ak sa nám nepodarí postupne, ale razantne znížiť výdavkovú časť rozpočtu, budeme sa stále točiť v kruhu. 

Gabriel Balog, CEO, 365.invest 
S ohľadom na stále narastajúci deficit rozpočtu je nevyhnutné podniknúť odborné opatrenia. Diskutabilný je však spôsob, akým sa tieto opatrenia uskutočňujú. Som úprimne znepokojený rozhodnutím vlády, ktorá sa rozhodla zrušiť niektoré ustanovenia v zákone o dani z príjmov pred ich vstupom do účinnosti. Daňové výhody, ktoré boli plánované pre bežných investorov v podielových fondoch od januára budúceho roku, tak majú byť zrušené ešte predtým, než sme sa mohli vidieť ich výsledky. Zrušenie výhod, ktoré mali oslobodiť investorov od dane z príjmov, vrátane odstránenia trojročného časového testu, je absolútne nepochopiteľné a kruté voči klientom, ktorí vkladajú svoje peniaze do podielových fondov. Týmto spôsobom sa podielové fondy na Slovensku opäť dostávajú do nevýhodného postavenia oproti ETF fondom. Takéto rozhodnutia ohrozujú finančnú stabilitu klientov. Vážne sa dotknú obyčajných ľudí, ktorí sa snažia budovať si finančnú rezervu. To má jednoznačný negatívny dopad na ich budúcnosť a na ich úspory. Je preto dôležité, aby sme sa zamerali na udržanie spravodlivého a motivujúceho prostredia pre investície a aby sme brali do úvahy dlhodobé dôsledky rozhodnutí pre občanov a podnikateľov. 

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T 
Populistické rozhadzovanie peňazí nevedomým občanom nie je konsolidácia, ale úplatok za beztrestnosť. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Pochybujem, že zvyšovanie daní a odvodov (a zdá sa, že nie veľmi nápadité) a súčasne pokračovanie v rozhadzovaní na strane výdavkov možno označiť za konsolidáciu verejných financií. Chýba mi napr. šetrenie v štátnej správe a súčasne investovanie do budúcnosti, lebo investície dnes zvyšujú hospodársky výkon v budúcnosti a tým aj výnos z daní. Brať bezhlavo tam, kde sa javí, že je (práve teraz) čo brať (banky, Slovnaft ...) je krátkozraké a dobehne nás to. Obávam sa teda, že sa o pár rokov bankrotu nevyhneme. 

Peter Patek, konateľ, Plastix 
Tieto opatrenia bude musieť konsolidovať niekoľko ďalších vlád. 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 
Bez výraznejšieho šetrenia vo výdavkoch štátu, selektívnej podpory v oblasti sociálnych opatrení, ale hlavne bez výraznejšej podpory ekonomického rastu to nepôjde. Slovensko sa zase zabrzdí v konvergencii v rámci EU. 

Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi 
Konsolidácia verejných financií je rozhodne nevyhnutná, no ekonomiku by mala podporiť a nie decimovať. Rovnako by mala obyvateľstvo motivovať k ekonomickej aktivite a na strane druhej k šetreniu energie. Pomoc musí byť adresná a zmysluplná. 

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko 
V tom, čo ponúkla vláda, žiadnu konsolidáciu nevidím. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 

Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts 

Karol Ponesz, country manažér pre Slovensko, Mattoni 1873 

Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit 
Je potrebné urobiť viac. Ale takým spôsobom, aby sme podporili podnikanie, zamestnanosť, export a konkurencieschopnosť Slovenska! 

Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com 
V súvislosti s opatreniami vlády nadobúda: „v krajine, kde sa piesok lial a voda sypala“ úplne iný rozmer … 

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti 
Som presvedčený, že dnes v odbornej, ale aj v laickej verejnosti existuje zhoda na absolútnej nevyhnutnosti prijatia konsolidačných opatrení, ktoré vedú k úsporám vo verejných výdavkoch. Aj keď na hodnotenie ich dopadov je priskoro, pri prvotnom posudzovaní je treba vychádzať z toho, či je proces konsolidácie verejných financií v súlade s existujúcimi právnymi predpismi. Dôležité bude sledovať aj to, akým spôsobom sú tieto opatrenia implementované a aké sú ich dôsledky na rôzne odvetvia a skupiny obyvateľstva. 

Ďalšie dôležité správy

Peter Pellegrini.
Neprehliadnite

Peter Pellegrini: Konsolidačné opatrenia by nemal bežný občan pocítiť