Káva na prázdny žalúdok je bežnou rutinou mnohých ľudí, či už z dôvodu nedostatku času, alebo preto, že nie sú zvyknutí raňajkovať. Často sa hovorí, že by to mohlo byť škodlivé pre tráviaci systém. Či je to naozaj pravda, vysvetľujú odborníci na portáli yahoo.com.

Dobrou správou je, že pitie kávy na prázdny žalúdok nie je nevyhnutne škodlivé; žalúdok sa zvyčajne dokáže prispôsobiť a chrániť. Môže to však spôsobiť určité nepríjemnosti. Ak sa tak stane, bude potrebné zmeniť každodennú rutinu.

„Konzumácia kávy má mnoho prínosov pre tráviaci trakt,“ vysvetlila gastroenterologička Sunana Sohiová z Louisville v Kentucky. „Káva je často kritizovaná z dôvodu obsahu kofeínu a preto, že ju dnes veľa ľudí pije sladenú, no používa sa už stáročia.“

Odborníčka zdôraznila, že káva ovplyvňuje hladiny žalúdočnej kyseliny rôznymi spôsobmi. Výsledkom môže byť nepohodlie, ako napríklad dyspepsia. Tá sa dá vraj vyriešiť vyhýbaním sa kofeínu alebo pitím kávy spolu s jedlom.

V lete sa vám bude chudnúť ľahšie.
Neprehliadnite

Aj tukové bunky majú pamäť. Vedci konečne objasnili záhadu jojo efektu

Ide o kyslý nápoj. Kofeín stimuluje produkciu hormónu gastrínu, ktorý je zodpovedný za tvorbu žalúdočnej kyseliny, dopĺňa kolegyňa z Bostonu Supriya Raoová. Tento hormón spúšťa proces trávenia, ale zároveň zvyšuje kyslosť v žalúdku. Ďalej, fenoly, ktoré sú zlúčeniny nachádzajúce sa v káve, prispievajú k zvýšeniu acidity v žalúdku. „Náš žalúdok by mal zvládnuť kyselinu, ktorú káva spôsobuje.“

Avšak, ako vysvetlila S. Sohiová, všetko závisí od konkrétneho človeka. „Akýkoľvek pokrm spôsobí tvorbu žalúdočnej kyseliny, ale káva ju produkuje vo väčšom množstve,“ povedala. „Takže ak po vypití kávy na prázdny žalúdok pociťujete nafúknutie, bolesť v hornej časti brucha alebo nevoľnosť, pravdepodobne máte s tým problém.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Pri chudnutí netreba ani tak uberať, skôr do jedálnička pridať týchto 10 potravín