Ak premiér nepodá demisiu, SaS aj Za ľudí odíde z koalície

Ak premiér Igor Matovič (OĽaNO) neodstúpi zo svojej funkcie premiéra, strany SaS aj Za ľudí z koalície odídu. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka je na ťahu premiér. Informoval, že pokiaľ sa svojho postu nevzdá, jeho strana vystúpi z vlády. „My nebudeme pod Matovičom spolu vo vláde, lebo sa stávame spoluzodpovední za katastrofálne vedenie vlády,“ skonštatoval Sulík. Premiérovi dáva SaS čas najneskôr do 24. marca.

Rovnaké stanovisko uviedla aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá potvrdila, že ak nebude splnená ich požiadavka na zmenu na premiérskom poste, opustia koalíciu. „Naše stanovisko bolo jednotné po predsedníctve strany, a tým bola zmena na poste predsedu vlády. Na tejto požiadavke sa nič nezmení. Čiže je veľmi pravdepodobné, že potom nielen klub, ale celá strana by odišla z vládnej koalície,“ vysvetlila.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) pred rokovaním 77. schôdze vlády SR vo štvrtok 18. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Na ťahu je Matovič, ak neodíde, SaS vystúpi z vlády, vyhlásil R. Sulík

Zatváranie ekonomiky nebude

Epidemiologická situácia okolo Covidu-19 sa za posledný týždeň na Slovensku stabilizovala, dokonca mierne zlepšila, uviedol to Eduard Heger (OĽaNO), ktorý je dočasne poverený riadením ministerstva zdravotníctva. Krajina tak podľa neho nemusí pristupovať k sprísňovaniu opatrení a zatváraniu ekonomiky. Zároveň však upozornil, že čas na uvoľňovanie opatrení ešte neprišiel.

Pandemická komisia sa ale po rokovaniach jednoznačne vyslovila, že je nevyhnutné núdzový stav predĺžiť.

Na snímke poverený minister zdravotníctva SR a minister financií SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii po skončení rokovania Pandemickej komisie Vlády SR 16. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

K zatváraniu ekonomiky nedôjde, núdzový stav je však nevyhnutné predĺžiť

EMA vakcínu AstraZenecy s krvnými zrazeninami nespája

Podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) nič nenasvedčuje, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny. Tie boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. EMA je zároveň presvedčená o prínosoch danej očkovacej látky.

Riaditeľka EMA Emer Cooková priznala, že evidujú 37 hlásení o prípadoch krvných zrazenín po zaočkovaní viac ako 17 miliónov ľudí v EÚ a vo Veľkej Británii. Zároveň uviedla, že agentúra robí všetko pre to, aby Európanov o bezpečnosti očkovacej látky presvedčila. „Dôvera v účinnosť a bezpečnosť vakcíny je prioritou pre EMA,“ konštatovala.

KK15 Miškovec - Na snímke balíky vakcín proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca počas dodávky ďalších vakcín od spoločností AstraZeneca a Moderna na Úrade verejného zdravotníctva v maďarskom Miškolci 2. marca 2021. FOTO TASR/AP
Packets of Oxford/AstraZeneca COVID-19 vaccine are seen at the Public Health Department of the Borsod-Abauj-Zemplen County Government Office in Miskolc, Hungary, Tuesday, March 2, 2021, after the arrival of an another consignment of AstraZeneca and Moderna vac
Neprehliadnite

Nič nenasvedčuje tomu, že vakcína od AstraZeneca môže za zrazeniny, tvrdí EMA

Alena Zsuzsová ostáva vo väzbe

Alena Zsuzsová ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). A. Zsuzsová je obvinená v kauze prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Podľa jej právneho zástupcu Štefana Neszméryho nečakala, že by ju z väzby prepustili. Očakávali však vypustenie dôvodov väzby, a to kolúznej a preventívnej. A. Zsuzsová bola obžalovaná aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. ŠTS ju však spod obžaloby oslobodil, rozsudok ale stále nie je právoplatný.

P7D: SÚD KOČNER - VRAŽDA KUCIAK
Neprehliadnite

Alena Zsuzsová, obvinená z prípravy vrážd troch prokurátorov, zostáva vo väzbe

Francúzsko pomohlo firmám najviac z krajín EÚ

Francúzsko podporilo minulý rok firmy, ktoré zasiahla pandémia Covidu-19, sumou 155,36 miliardy eur. To je o niečo viac ako štvrtina z 544 miliárd eur, ktoré odpolovice marca do konca roku 2020 poskytli vlády v Európskej únii (EÚ) na pomoc firmám počas pandémie.

Taliansko, ktoré patrí medzi krajiny najviac postihnuté pandémiou, poskytlo na záchranu firiem 107,9 miliardy eur. Pomoc predstavuje 19,8 percenta z celkovej vyplatenej pomoci v minulom roku. Dostalo sa tak na druhé miesto.

Nemecko so sumou 104,25 miliardy eur je tretie a Španielsko, ktoré firmám poskytlo 90,8 miliardy eur, je štvrté. Pokiaľ by sa vyplatená pomoc počítala ako percentuálny podiel z HDP krajiny, prvá priečka patrí Španielsku so 7,3 percenta, po ktorom nasledujú Francúzsko so 6,4 percenta a Taliansko so 6 percentami.

JB 37 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pozerá počas video-konferencie s lídrami západoafrického Sahelu G5 počas dvojdňového summitu v N'Djamene, v Elyzejskom paláci v Paríži 15. februára 2021. Francúzsko a lídri piatich krajín západnej Afriky začali v pondelok v Čade rokovať v rámci dvojdňového summitu zameraného na boj proti islamistickému extrémizmu v regióne Sahel, informovala agentúra AP. FOTO TASR/AP

French President Emmanuel Macron looks on during a meeting via video-confer
Neprehliadnite

Najväčší balík pomoci v boji s pandémiou poskytlo vlani firmám Francúzsko