ECA International zverejnila výsledky prieskumu zameraného na výšku životných nákladov cudzincov. Firma analyzovala náklady na spotrebiteľské tovary a služby, pričom zohľadnila výšku nájmov v oblastiach, v ktorých typicky žijú expatrioti. Vďaka týmto údajom bola schopná vytvoriť rebríček 207 najdrahších miest zo 120 krajín sveta, píše agentúra Bloomberg.
Tu je top 20 najdrahších miest pre život cudzincov pre rok 2023:
- New York, Spojené štáty (umiestnenie pre rok 2022: 2)
- Hongkong, Čína (1)
- Ženeva, Švajčiarsko (3)
- Londýn, Spojené kráľovstvo (4)
- Singapur (13)
- Zürich, Švajčiarsko (7)
- San Francisco, Spojené štáty (11)
- Tel Aviv, Izrael (6)
- Soul, Južná Kórea (10)
- Tokio, Japonsko (5)
- Bern, Švajčiarsko (16)
- Dubaj, Spojené arabské emiráty (23)
- Šanghaj, Čína (8)
- Kuang-čou, Čína (9)
- Los Angeles, Spojené štáty (21)
- Šen-čen, Čína (12)
- Peking, Čína (14)
- Kodaň, Dánsko (18)
- Abú Zabí, Spojené arabské emiráty (22)
- Chicago, Spojené štáty (25)
Podľa novej štúdie sa najdrahším mestom pre život cudzincov stal New York, ktorý z trónu zosadil Hongkong. Môžu za to najmä rastúca inflácia a stúpajúce náklady na ubytovanie.
Ženeva a Londýn zostali na treťom a štvrtom mieste. Vysoké nájmy vystrelili Singapur po prvý raz do prvej päťky. Tento posun je v rozpore s všeobecným trendom ázijských miest, ktoré zvyčajne v rebríčkoch klesajú. Čiastočne za to môžu nižšie úrovne inflácie v porovnaní s inými regiónmi.
Vzostup tohto finančného centra juhovýchodnej Ázie „bol v podstate spôsobený výrazným nárastom nákladov na ubytovanie“, uviedol Lee Quane, regionálny riaditeľ ECA International pre oblasť Ázie. Skoršie uvoľňovanie covidových opatrení v porovnaní s ostatnými významnými lokalitami v regióne viedlo k zvýšeniu dopytu po prenájme, ktorý nezodpovedal ponuke.
Podľa prieskumu zaznamenal najvýraznejší posun Istanbul. Ten sa posunul o 95 miest na 108. miesto v dôsledku 80-percentného nárastu cien spôsobeného hospodárskou politikou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Prílev ruských prisťahovalcov spôsobil, že ceny nájomného v Dubaji vzrástli takmer o tretinu, čo posunulo mesto na 12. miesto. Zatiaľ čo sa väčšina európskych miest posunula v rebríčku nahor, nórske a švédske mestá klesli vinou oslabených mien. Francúzske mestá klesli z dôvodu nižšej inflácie v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Umiestnenie pre všetky americké mestá vzrástlo vďaka silnému doláru a vysokým úrovniam inflácie.