Sto rokov po tom, ako sa najznámejšia loď na svete potopila po zrážke s ľadovcom, sa zozbierané predmety pasažierov a posádky dostanú do dražby. Zbierka viac ako 5 500 artefaktov vylovených z morského dna obsahuje vzácny porcelán, šperky, bežné predmety posádky, ale aj kúsky samotnej lode. Jej súčasťou budú aj práva na ďalšie záchranné práce a videozáznam lode.

Bude to prvýkrát v histórii, čo sa najrozsiahlejšia zbierka dostane do akucie. Pri poslednom ohodnotení sa jej cena odhadovala na približne 189 miliónov dolárov. Blížiacim sa výročím potopenia lode sa však môže zvýšiť. V apríli ubehne sto rokov od potopenia slávneho zaoceánskeho parníka.

„Je práve vhodný čas,“ citovala CNN hovorcu firmy RMS Titanic Briana Waingera. Firma už osemnásť rokov vlastní oficiálne práva na záchranné práce v mieste potopenia lode. V súčasnosti spoločnosť registruje približne 20 vážnych ponúk. Aj po predaji zbierky by ale predmety mali ostať dostupné verejnosti. Nový kupec sa podľa rozhodnutia amerického súdu musí zaručiť, že sa o zbierku bude adekvátne starať a aj v budúcnosti ju sprístupní pre širokú verejnosť. Medzi hlavných záujemcov budú pravdepodobne patriť múzeá, výskumné ústavy či samosprávy.

Vrak Titanicu objavili v roku 1985 a vydalo sa k nemu už osem záchranných expedícií. Záujem o loď oživil v roku 1997 film Titanic, ktorý celosvetovo zarobil približne 1,8 miliardy dolárov. S blížiacim sa výročím sa na akcie chystajú aj viaceré americké múzeá. Mesto Halifax v Novom Škótsku, kde je pochovaných približne 120 obetí havárie lode, chystá špeciálny pripomienkový obrad. „Snažíme sa svetu pripomenúť, že sme na obete nezabudli,“ povedal pre New York Times Marcel McKeough z miestneho úradu pre ochranu historického dedičstva.

Titanic ide do aukcie

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP