Stovky tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v mestách po celej Európe, Blízkom východe i Ázii, aby preukázali podporu Palestínčanom v čase, keď Izrael rozširuje svoj vzdušný a pozemný útok na pásmo Gazy.
Protesty v Británii a Nemecku
Jeden z najväčších pochodov na podporu Palestínčanov sa konal v Londýne, kde veľké davy ľudí pochodovali smerom do centra mesta a žiadali britskú vládu, aby vyzvala na prímerie. Vláda britského premiéra Rishiho Sunaka totiž podobne ako Spojené štáty nevolá po prímerí a namiesto toho žiada zavedenie tzv. humanitárnych prestávok, počas ktorých by sa ľudom v Gaze mohla doručiť pomoc.
Išlo v poradí už o tretí víkend, počas ktorého sa v britskej metropole konali takéto zhromaždenia. Londýnska metropolitná polícia očakávala, že sa na proteste v sobotu zúčastní približne 100-tisíc ľudí, pričom naň dohliadalo asi tisíc policajtov a protesty boli zakázane v okolí izraelského veľvyslanectva v Londýne. Sobotňajší protest bol pritom pokojný, no polícia počas neho zadržala dve osoby.
Niekoľko stoviek ľudí sa na podporu Palestínčanov zišlo v sobotu aj v Berlíne. Mnohí tam niesli plagáty s nápismi odsudzujúcimi útok Izraela na pásmo Gazy alebo kritizujúcimi podporu, ktorú Izraelu preukazuje nemecká vláda. V piatok pritom policajti rozháňali niekoľko nepovolených protestov v Berlíne i v Hamburgu, pripomína agentúra DPA.
Podporu vyjadrili aj ďalšie štáty
Malé zhromaždenie na podporu Palestínčanov sa v sobotu konalo i v Paríži napriek tomu, že v niektorých mestách vo Francúzsku sú propalestínske demonštrácie zakázané. Niekoľko stoviek ľudí pochodovalo aj v Marseille na juhu Francúzska.
Podobné protesty sa okrem toho konali aj v Kodani, Ríme či Štokholme.
Veľký protest sa v sobotu konal napríklad aj v Turecku, kde turecký prezident Tayyip Erdogan označil Izrael za okupanta. Demonštrácie sa okrem toho konali napríklad aj v irackom Bagdad či na západnom brehu Jordánu. V Malajzii zase veľký dav ľudí protestoval pred budovou amerického veľvyslanectva v Kuala Lumpur.