Fakt, že ministerstvo vnútra odmieta zverejniť mená uchádzačov v tendroch, cez ktoré chce za peniaze slovenských aj európskych daňovníkov nakupovať informačné systémy pre štátnu správu, je zarážajúci. No argument, že sa tým iba snažia o hospodárnosť a efektívnosť verejného obstarávania, to je hotová tragikomédia. To na ministerstve Roberta Kaliňáka doteraz naozaj nezaregistrovali, že „efektívnosť výberového konania“ je v tomto kontexte oxymoron ako hrom? Alebo len majú svojský zmysel pre humor?

Normálny človek nemôže takéto vysvetlenie brať vážne. Úradníci sa hrajú na systém šetriaci verejné peniaze, a pritom TREND už niekoľko mesiacov počúva od ľudí z IT brandže o tom, ako sú nové eurofondové zákazky vopred rozhodené. Že sa dávno pred odoslaním oznámenia do obstarávacieho vestníka rozhodlo, kto má komu platiť, kto má koho zobrať do partie. Že v tendroch už ozaj o nič nejde, a ak sa do nich aj prihlási viacero firiem, tak je to fiktívna konkurencia. Od jedného rozhľadeného insidera dostal TREND zábavnú radu: pri vyhlásení tendra zverejniť tip na víťaza.

Skrátka, opäť sa potvrdzuje, že štátne IT sú špinavý biznis. Večná otázka je, kto za to môže. Natíska sa hypotéza, že to celé spískali politici a úradníci, bažiaci po províziách a daroch pre politické strany a hnutia. A že firmy sa len prispôsobili a v duchu väzňovej dilemy púšťajú, aj keď neochotne, desať či dvadsať percent „niekde“. No čo ak ľudia z IT firiem nečakajú na ponuku emisára, ktorý im vybaví kšeft, ale sú proaktívni a sami sondujú, nazvime to, obchodné príležitosti? Samozrejme, nič sa nedá dokázať, lebo všetko sa napokon deje v rámci zákona.

Ale, ako sa vraví, čert to ber, hlavne nech to funguje. Problém je, že ani na toto nikto záruku nedá. Presnejšie, bude zaujímavé sledovať, či ministerstvo do zmluvy s dodávateľom presadí jeho zodpovednosť za výsledok projektu. Samozrejme, chce to najprv stanoviť merateľné ciele, no predpokladajme, že kreatívci na ministerstve vnútra na nejaké prídu. A potom vytrvalo sledovať, či sa ich darí napĺňať. A ak nie, tak náležite penalizovať. Lebo história slovenskej verejnej správy je plná príkladov, keď sa na rôzny hardvér a softvér vynaložili milióny eur, ale efekt ostal na papieri.