Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívi Saudskú Arábiu na niekoľko dní, počas ktorých sa zúčastní na regionálnom summite so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmánom a ďalšími arabskými lídrami, uviedla štátna tlačová agentúra kráľovstva SPA. V rámci toho sa majú uzatvárať dohody v hodnote približne 30 miliárd dolárov. Bloomberg uvádza, že podľa dvoch ľudí, ktorí boli informovaní o plánoch, budú na prvom mieste dohody o energetike a infraštruktúre.
Summit dá Si Ťin-pchingovi aj princovi Mohammedovi šancu zviditeľniť prehlbujúce sa vzťahy medzi Perzským zálivom a Pekingom a podčiarknuť, ako hlboko klesli americko-saudskoarabské vzťahy.
„Táto návšteva je vyvrcholením alebo korunou hlbokého posilnenia vzťahov za posledných niekoľko rokov,“ povedal Ali Shihabi, saudský komentátor a člen poradnej rady pre megaprojekt Neom v kráľovstve. „USA to znepokojuje, ale nemôžu naštrbiť tento už aj tak silný vzťah.“
Zhoršenie vzťahov nastalo v októbri, keď J. Biden obvinil Rijád zo spojenectva s Ruskom pri znižovaní produkcie ropy a sľúbil „následky“. Vzťahy sú však už nejaký čas naštrbené, keďže USA presúvajú svoje globálne zameranie na boj s Čínou.
Roky spolupráce sú preč
Ubehlo už desaťročie, čo boli USA najväčším obchodným partnerom Rijádu. V tom čase nielenže Čína pokorila Ameriku, ale aj India a Japonsko. Celkový obchod medzi USA a Saudskou Arábiou klesol zo 76 miliárd v roku 2012 na 29 miliárd dolárov v minulom roku.
Teraz je však najväčším zákazníkom Saudskej Arábie Čína a regionálni vývozcovia ropy budú mať záujem o informácie o čínskych plánoch na zrušenie covidových obmedzení.
Washington však svojimi pokusmi poburoval Saudov – teraz už takmer zabudnutými – vrátiť sa k jadrovej dohode s Iránom, regionálnym saudským rivalom, zatiaľ čo silné spojenectvo Rijádu s Ruskom a ďalšími vývozcami ropy v OPEC+ je ďalším trecím bodom.
„Je najvyšší čas, aby sme to prestali vnímať ako čisto ekonomické a obchodné vzťahy,“ povedala hosťujúca členka Európskej rady pre zahraničné vzťahy, ktorá sa zameriava na Perzský záliv Cinzia Bianco. „Pre arabské štáty je to o alternatívach všetkými možnými spôsobmi.“
Rozhovory o dohode o voľnom obchode medzi Čínou a Radou pre spoluprácu v Perzskom zálive šiestich krajín vstupujú do „konečnej fázy“, povedal minulý mesiac čínsky veľvyslanec v Spojených arabských emirátoch Zhang Yiming. Dokonca spomenul memorandum o prieskume Mesiaca podpísané so Spojenými arabskými emirátmi.
Nespoľahlivý partner
Štáty Perzského zálivu považujú USA za čoraz nespoľahlivejšieho partnera a „chcú využiť novú globálnu multipolárnu krajinu, ktorá predstavuje nové príležitosti,“ povedal Elham Fakhro, výskumník z Centra pre štúdie o Perzskom zálive na Exeterskej univerzite. Mohli by tak „posilniť svoju vlastnú vyjednávaciu silu so Spojenými štátmi.“ Napriek tomu si USA udržiavajú významnú prítomnosť vojakov v Saudskej Arábii a v celom regióne.
Považuje sa za nepravdepodobné, že Saudská Arábia pokročí vpred s myšlienkou akceptovať platby v jüane namiesto dolára za ropu, uviedli dvaja ľudia informovaní o prípravách s odvolaním sa na správy zo začiatku tohto roka. Diplomati a analytici v tom čase uviedli, že správy by sa mali považovať za politické posolstvo pre USA, a nie za plány kráľovstva.
Zatiaľ čo Donald Trump si vybral Rijád pre svoju prvú zahraničnú cestu ako prezident, J. Biden prišiel do úradu s prísľubom, že bude s korunným princom zaobchádzať ako s vyvrheľom za jeho podiel na vražde publicistu Jamala Khashoggiho. Tvárou v tvár vysokej inflácii prehltol svoju hrdosť a v júli navštívil kráľovstvo, keď hľadal pomoc pri znižovaní globálnych cien ropy.
Saudskoarabský korunný princ, ktorý sa môže popýšiť vyššími príjmami z ropy vyvolanými ruskou vojnou, dostal kráľovstvo do pozície rastúcej mocnosti, schopnej postaviť sa tlaku USA. A viac sa orientovať na Čínu. „Vo vzťahu existuje skutočná synergia,“ povedal Jonathan Fulton, vysokopostavený člen Atlantickej rady zameraný na vzťahy Číny s Perzským zálivom.
Vyrábajú aj balistické rakety
Odkedy Čína viedla svoj posledný dvojročný dialóg s arabskými štátmi v júli 2020, Saudi Aramco oživilo diskusie o vybudovaní rafinérskeho a petrochemického komplexu v Číne v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
Saudská Arábia začala spolupracovať s Huawei na vývoji systémov umelej inteligencie a pomocou čínskych odborných znalostí kráľovstva na výrobu vlastných bezpilotných lietadiel. Podľa hodnotenia amerických spravodajských služieb sa dokonca uvádza, že s pomocou Číny vyrába balistické rakety.
Nejde však všetko jedným smerom. Vysoké ceny ropy poškodzujú Čínu aj USA a Peking udržiava úzke vzťahy s Iránom, kľúčovým saudskoarabským rivalom. Čína nemôže len zopakovať americkú vojenskú podporu regiónu.
USA nepožadujú od krajín, aby si vybrali medzi Washingtonom a Pekingom, ale žiadajú ich, aby si „pamätali“ vzťahy, ktoré rozvíjajú, povedal poradca ministerstva zahraničia USA Derek Cholle na brífingu v Kuvajte pred návštevou čínskeho prezidenta. „Naše hodnotenie je, že Čína vo svojom úsilí vybudovať vzťahy v tomto regióne nemá záujem budovať vzájomne výhodné partnerstvá,“ povedal.