Ultraspracované potraviny (USP) by sa mali posudzovať podobne prísne ako cigarety, tvrdí brazílsky profesor a odborník na výživu Carlos Monteiro. Podľa neho by všetky takéto potraviny mali mať na etikete podobné varovanie ako tabakové výrobky. Okrem toho chce zakázať predaj USP v školách a nemocniciach.

Špecialistka na závislosť Vera Tarmanová s jeho názorom súhlasí. Z dlhodobého hľadiska totiž zomiera viac ľudí na chronické choroby spôsobené vysokou spotrebou ultraspracovaných potravín než na drogy.

Nadmerná konzumácia USP súvisí s rozvojom obezity, cukrovky 2. typu, srdcových chorôb a rakoviny. Špecialista na endokrinológiu a metabolické poruchy Martin Carlsson tvrdí, že politici by mali neodkladne začať pracovať na zlepšení označovania na etiketách a regulovaniu marketingu. „Žijeme vo svete nadbytku, kde sa pohodlnosť v oblasti potravín stala novou normou,“ dodáva pre denník Telegraph.

Tu sú štyri najnezdravšie USP a ich zdravé alternatívy:

Ochutené sladkosti a čipsy

Mnohé z týchto potravín sú navrhnuté tak, aby atakovali všetky zmysly kombináciou intenzívnych chutí, farieb a chrumkavých textúr, ktoré sa v prírode nevyskytujú. Vysoký príjem soli súvisí s rozvojom chronických chorôb, akými sú kardiovaskulárne ochorenia a vysoký krvný tlak. Priemyselné prísady vrátane emulgátorov, stabilizátorov a konzervačných látok narúšajú črevnú mikroflóru a zvyšujú výskyt zápalov v tele.

Náhrada: Zdravšie alternatívy obsahujú olivový olej namiesto olejov zo semien. Kto má chuť na slané, môže si doma spraviť pukance alebo siahnuť po čipsoch vyrábaných zo skutočných plátkov zemiakov.

Reštrukturované mäsové produkty

Medzi takzvané reštrukturované mäsové produkty patria hotdogy, kuracie nugety a šunky, keďže sú často vyrábané z pást alebo tekutého mäsa v kombinácii s emulgátormi a inými potravinárskymi prísadami. „Aj keď si už bez nich grilovačku nevieme predstaviť, spracované červené mäso má súvis so vznikom rakoviny,“ varuje odborník na zdravie a výživu Andrew Isaac. V roku 2015 dokonca Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny klasifikovala spracované mäso ako jednoznačný karcinogén, čo ho radí do rovnakej skupiny ako fajčenie a alkohol.

Náhrada: Nespracované mäso alebo organické produkty, ktoré nemôžu obsahovať chemické emulgátory a konzervačné látky.

Sladené nealkoholické nápoje

Štúdia z dielne Harvardovej univerzity dokazuje, že denná konzumácia nealkoholických nápojov s pridaným cukrom môže významne zvyšovať riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Pravidelné pitie koly a energetických nápojov je spájané so stukovatením pečene či rozvojom cukrovky 2. typu, ako aj s problémami súvisiacimi so zubnou hygienou, akými sú zubný kaz a ochorenia ďasien.

Náhrada: Chuť na limonádu zaženie perlivá voda s nesladeným sirupom.

Raňajkové cereálie

Mnohí výrobcovia síce tvrdia, že ich raňajkové cereálie sú zdravé a plné vlákniny, podľa expertov patria medzi najhoršie USP. „Často obsahujú emulgátory, umelé farbivá a príchute. Dokonca aj cereálie, ktoré vyzerajú byť zdravé, môžu byť ultraspracované,“ varuje Isaac.

Náhrada: Organické cereálie z celozrnnej pšenice s nízkym obsahom cukru, tuku a soli.

Ďalšie dôležité správy

Týždeň vegánskej stravy prinesie viaceré benefity.
Neprehliadnite

Vegánska strava môže znižovať biologický vek. Pomáha aj s chudnutím