Keďže kríza životných nákladov pokračuje vo väčšine európskych krajín, pracovníkom klesajú úspory, a teda aj šance na pokojný dôchodok. Mnohí sú preto nútení zvýšiť svoj vek odchodu do dôchodku, aby sa v čoraz neistejšej ekonomike udržali nad vodou, uvádza euronews.com.
Nová štúdia AgeCalculator.com, ktorá využíva údaje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zozbierané v rokoch 2000 až 2020, ukazuje, že vek odchodu do dôchodku sa v niekoľkých európskych krajinách počas tohto obdobia výrazne zvýšil.
Na prvom mieste skončilo Bulharsko, ktoré vykazuje nárast o 13,26 percenta, pričom vek odchodu do dôchodku pre mužov aj ženy sa zvýšil z 56 v roku 2000 na 63 v roku 2020. Estónsko je na druhom mieste s nárastom o 11,93 percenta (58 rokov v roku 2000 na 65 v roku 2020). V tesnom závese nasleduje Lotyšsko a ďalšie krajiny východnej a strednej Európy ako Maďarsko, Rumunsko a Slovinsko. Výrazne zasiahnuté však boli aj krajiny západnej Európy, kde sa vek odchodu do dôchodku zvýšil: v Portugalsku o 7,92 percenta a v Holandsku o 7,65 percenta.
Hovorca AgeCalculator.com v tlačovej správe uviedol: „Trend zvyšovania veku odchodu do dôchodku v mnohých krajinách je komplexnou súhrou rôznych faktorov. Niektoré z nich zahŕňajú predlžovanie priemernej dĺžky života ľudí, ktorá sa vďaka pokroku v medicíne zvýšila, ľudia nemôžu pohodlne odísť do dôchodku v dôsledku rastúcich životných nákladov a meniacich sa demografických zmien, ako je klesajúca pôrodnosť a starnutie populácie."
Ďalšou kľúčovou otázkou je: Koľko majú Európania na dôchodkových účtoch? V roku 2017 štúdia Schroders Global Investor Study, ktorá skúmala približne 22-tisíc ľudí na celom svete, zistila, že na dôchodok si nešetria dosť ani etablovaní investori, pričom Európania sú na konci rebríčka.
V čase uskutočnenia štúdie si Európania šetrili na dôchodok len asi 9,9 percenta svojich platov, pričom Ázijci si šetrili 13 percent a investori v Spojených štátoch 12,5 percenta svojich platov.