Psychológovia iba zriedka identifikujú nový populárny povahový archetyp. Preto sa nemožno čudovať, že ľudia na sociálnych sieťach sú dnes doslova posadnutí „temnými empatmi“. Obzvlášť dobre sa tejto téme darí na TikToku, kde sa ňou používatelia zaoberali už v 2,6 milióna príspevkoch. Príkladom temného empata je podľa Guardianu napríklad politický kandidát, ktorý predstiera záujem o voličov, len aby vo voľbách získal ich hlasy. Môže ním byť aj sused, ktorý sa s vami vždy dá do reči, no v skutočnosti od vás chce len získať zaujímavé klebety.

Temných empatov vedci po prvý raz opísali v štúdii z roku 2021 publikovanej v časopise Personality and Individual Differences. Podľa nich sú novým psychologickým konceptom, ktorý sa vzťahuje na osoby s vysokým stupňom empatie v kombinácii s charakterovými vlastnosťami takzvanej temnej triády, kde patrí psychopatia, narcizmus a machiavelizmus. V praxi sa títo ľudia zdajú byť citliví a starostliví, no v skutočnosti im ide iba o dosiahnutie vlastného cieľa.

Noví majstri pretvárky

Dá sa empatia vôbec predstierať? Vedci zistili, že existuje viacero typov empatie. Tou najznámejšou je „afektívna empatia“, v rámci ktorej sa človek naozaj dokáže vcítiť do kože toho druhého. Ďalším druhom je kognitívna empatia.

V tomto prípade ide o vedomý proces, pričom človek chápe emočné rozpoloženie ostatných, no vôbec ho nezaujíma. „Tieto informácie sú pre temného empata dôležité, aby mohol predvídať vaše správanie. Keď pochopí, ako premýšľate, bude vás vedieť lepšie kontrolovať,“ vysvetlila Nadja Heymová, docentka osobnostnej psychológie a psychopatológie na Univerzite Nottingham Trent.

Bohužiaľ, temní empati si dokážu rýchlo získať dôveru svojich obetí. „Dokážu racionálne identifikovať slabé stránky a komplexy druhej osoby. Tieto informácie potom využívajú na to, aby ich mohli manipulovať,“ dodala terapeutka Wendy Beharyová. Podobne ako narcisti bývajú aj temní empati teritoriálni. Bežne sa preto snažia svoje obete izolovať od priateľov, rodiny a kolegov. Chcú sa uistiť, že im nikto nebude kaziť plány. Bez názorov okolia dokážu temní empati na obeť lepšie vplývať a skresľovať jej realitu.

Najzaujímavejšie je, že tento typ osobnosti začína byť v spoločnosti čoraz rozšírenejší. „Identifikovali sme ho ako kombináciu vlastností, ktorú vykazuje 19,3 percenta z tisíc ľudí, ktorých sme preskúmali," dodala Heymová.

Ako ich rozpoznať

Temných empatov nie je také ľahké ihneď rozpoznať. Väčšina ľudí totiž nie je zvyknutá pochybovať o prejavenom súcite. Podľa Heymovej možno tento typ osobnosti oveľa ľahšie identifikovať v romantickom alebo priateľskom vzťahu než na pracovisku. Napriek tomu existujú určité varovné signály, na ktoré si treba dávať pozor. „Všímajte si, či používajú láskavosť a súcit, aby tým len niečo dosiahli. Zamyslite sa, či nemajú nejaké skryté motívy," zdôraznila Heymová

Na škodu nie je rozpamätať sa, či ste už boli svedkom toho, ako sa k niekomu správali zle. Všímajte si, ako sa správajú napríklad k čašníkom, predavačkám či taxikárom alebo ako hovoria o priateľoch za ich chrbtom. Ak vtipkujú na ich úkor s cieľom ponížiť ich, zrejme máte dočinenia s temným empatom.

Ďalšie dôležité správy

Možno žijete s NARCISTOM a ani o tom NEVIETE! Toto sú hlavné ZNAKY! Dajte pozor najmä na...Fúú
Neprehliadnite

Narcisti sú okúzľujúcimi kráľmi pretvárky. Ich pravú povahu prezradí pár nenápadných návykov