V kúte západnej Afriky, v štáte Guinea, objavili rozsiahle ložiská železnej rudy a najväčší ťažobný projekt na svete by mal odštartovať ešte tento rok, píše spravodajský web Pravdy. Oblasť čakajú okrem výstavby bane aj investície do železnice dlhej stovky kilometrov a veľkého prístavu na brehu Atlantiku. Do projektu sa naleje približne 20 až 30 miliárd dolárov.
„Ťažiť bude svetový gigant Rio Tinto, ktorý v minulosti investoval aj do slovenského výrobcu batérií spoločnosti InoBat,” dodáva portál. Obrovský projekt ťažby kvalitnej železnej rudy čakal na svoju realizáciu 27 rokov, štart odďaľovali nielen neúspechy, ale aj škandály či falošné nádeje.
„Postaviť novú baňu na železnú rudu je, samozrejme, drahé, pretože musíte vybudovať aj infraštruktúru, ale ide o železnú rudu výnimočnej kvality, pravdepodobne najvyššej kvality na svete,” vyhlásil Jakob Stausholm, generálny riaditeľ Rio Tinto pre Bloomberg, pričom železnú rudu z Guiney označil za železnú rudu budúcnosti.
Projekt aj napriek tomu môže stopnúť Čína, keďže veľké čínske firmy majú podiel v Rio Tinto. „Ak štátni čínski partneri dostanú na svoju zahraničnú investíciu súhlas z Pekingu, tak môže anglo-austrálsky ťažiar realizovať najkomplexnejší projekt vo svojej histórii,” podotýka webový portál a dopĺňa, že najväčší podiel akcií v Rio Tinto má aj spoločnosť BlackRock.
Železná ruda z Guiney, konkrétne z oblasti Simandou, má podľa Bolda Baatara z Rio Tinto, vo vyjadrení pre Financial Times, potenciál dekarbonizovať čínsky oceliarsky priemysel. „Ak chceme dekarbonizovať oceliarsky priemysel, bez Číny to nepôjde,” vyhlásil Baatar.