V Taliansku sa vďaka zmene klímy darí mangu a iným exotickým plodinám, ktorých pestovanie sa v posledných rokoch znásobilo. Skôr sú oberačky hrozna a viac na sever sa presúva výsadba olivovníkov.
Na Sicílii napríklad začala žatva manga. Počet hektárov vysadených týmto tropickým ovocím sa na ostrove zvýšil na viac ako tisíc, oznámila asociácia farmárov Coldiretti. V juhotalianskych oblastiach na Sicílii, v Puglii a Kalábrii sa čoraz viac pestuje ovocie pôvodom z Ázie a Latinskej Ameriky, vrátane banánov, manga, avokáda a liči.
Vplyv klimatických zmien pociťuje aj poľnohospodárstvo v severnom Taliansku. Časom sa výrazne zmenili tradičné oblasti pestovania niektorých plodín. Na úrodnej Pianura padana, nížine rieky Pád, je čoraz častejšie vysádzajú typické stredomorské produkty, ako je pšenica a paradajky určené na výrobu omáčky.
Vinobranie je o mesiac skôr, teraz sa začína začiatkom augusta oproti tradičnému začiatku septembra. Teplé počasie tiež zmenilo rozmiestnenie viníc po celej krajine. Teraz majú tendenciu presúvať sa do vyššej nadmorskej výšky, pričom niektoré vinice sa nachádzajú aj v takmer 1 200 metroch nad morom, napríklad v obciach Morgex a La Salle v alpskej provincii Aosta.
Časom sa tradičná pestovateľská oblasť niektorých plodín, ako sú napríklad olivy, posunula výrazne bližšie k severu a teraz dosahuje až k pohoriu Álp. Najsevernejšou hranicou pre taliansku produkciu olivového oleja je teraz lombardská alpská oblasť Sondrio. Za posledných desať rokov sa pestovanie olív na najslnečnejších hrebeňoch údolia Valtellina pri hraniciach so Švajčiarskom zvýšilo z nuly na takmer 30-tisíc štvorcových metrov pôdy.
„Poľnohospodárstvo je odvetvie hospodárstva, ktoré viac ako ktorékoľvek iné denne pociťuje dopady klimatických zmien. Klimatické zmeny predstavujú novú výzvu pre poľnohospodárske podniky, ktoré musia rešpektovať zmeny, ako naznačujú meteorológovia, a ich dopad na cyklus plodín, hospodárenie s vodou a zabezpečenie pôdy,“ uviedla asociácia Coldiretti.