Automobilový koncern Stellantis čelí ďalšej kritike zo strany talianskej vlády. Ministrovi priemyslu sa nepáči vplyv, aký má na firmu francúzska vláda, a poukazuje aj na to, že Fiat v decembri prvýkrát takmer po 100 rokoch nebol v Taliansku najpredávanejšou značkou auta. Stellantis úder vracia výčitkami, že vláda v Ríme dostatočne nepodporuje výrobu elektromobilov.

Minister priemyslu Adolfo Urso kritizoval vlastnícku štruktúru skupiny Stellantis a povedal tiež, že podnik má problém so svojimi modelmi áut a s marketingom. Ide zrejme o ďalšiu eskaláciu nevraživých vzťahov medzi talianskou vládou a skupinou, ktorá vznikla okolo talianskej automobilky Fiat. Značka Fiat už je ale dnes iba jednou zo 14 značiek skupiny Stellantis.

Problémy pre akcionársku štruktúru

Urso v severotalianskom Trente povedal, že Stellantis má medzi svojimi francúzskymi a talianskymi akcionármi „nevyváženú, absolútne nerovnú“ akcionársku štruktúru. Minister povedal, že Taliansko je otvorené nákupu podielu v Stellantise, aby sa vyrovnalo francúzskej vláde. Tá prostredníctvom štátom vlastnenej banky vlastní v Stellantise približne šesťpercentný podiel.

Minister priemyslu sa tiež pozastavil nad tým, že Fiat prvýkrát takmer po 100 rokoch nebol v decembri na talianskom trhu najpredávanejšou značkou auta. Na prvej priečke ho tam vystriedal nemecký Volkswagen. Podľa ministra nemožno tvrdiť, že za to môžu nedostatočné vládne dotácie.

„Problém nie je vo vláde, ale v skupine (Stellantis). Je to problém pre firmu, ktorá zjavne potrebuje preskúmať svoju marketingovú politiku aj svoje modely - mala by to urobiť,“ povedal Urso.

Ďalší so sporov kvôli vplyvu štátu

Taliansko rokuje so spoločnosťou Stellantis o dlhodobom pláne pre svoj automobilový sektor. Súčasťou tohto plánu je aj cieľ zvýšiť ročnú produkciu automobilky v Taliansku na jeden milión vozidiel z vlaňajších 750-tisíc.

Spory kvôli vplyvu štátu vo vlastníckej štruktúre dôležitých firiem sa už objavili viackrát. Na začiatku roka 2019 sa do sporu dostali vlády Francúzska a Holandska kvôli vplyvu na leteckú spoločnosť Air France-KLM. Holandská vláda v nej potichu skúpila významný akciový podiel, čo vládu v Paríži nahnevalo.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka.
Neprehliadnite

Taliansko predstavilo plán na podporu ekologickejších áut, čo privítala skupina Stellantis