Taliansko priznalo, že Európska únia je pripravená uplatniť proti nemu svoju procedúru pre nadmerný deficit verejných financií. Trvá však na tom, že jeho budúce plány výdavkov sú už dostatočné na to, aby splnili požiadavky Bruselu.
Vláda Giorgie Meloniovej odhaduje, že pomer deficitu k HDP v tomto roku dosiahne 4,3 percenta, ako si dala za cieľ vlani v septembri. To je však vysoko nad stropom troch percent HDP, ktorý určujú fiškálne pravidlá európskeho bloku.
Minister hospodárstva a financií Giancarlo Giorgetti počas vypočúvania v parlamente priznal, že EÚ pravdepodobne uplatní proti Rímu svoju procedúru nadmerného deficitu . Ale povedal tiež, že to platí aj pre ďalších približne 10 štátov bloku vrátane Francúzska.
V rámci procedúry sa Taliansko bude musieť zaviazať, že zníži svoj štrukturálny deficit, bez jednorazových faktorov a výkyvov hospodárskeho cyklu, minimálne o 0,5 percenta HDP ročne.
Podľa Giorgettiho súčasný rozpočtový plán, ktorý Rím zverejnil minulý rok v septembri, a ktorý má Komisia preskúmať čoskoro, už bude v súlade s požiadavkami EÚ na postupné zníženie rozpočtového schodku.
Najnovšia reforma dve desaťročia starých fiškálnych pravidiel bloku stanovuje pomalé, ale stabilné tempo znižovania deficitu a dlhu od roku 2025 počas štyroch až siedmich rokov. Je pritom možné aj dlhšie obdobie, ak krajina prijme reformy a investuje v oblastiach, ktoré EÚ uprednostňuje.
Uplatnenie procedúry by zároveň chránilo Taliansko pred požiadavkou EÚ, aby znížilo svoj dlh minimálne o 1 percentuálny bod ročne. V súčasnosti vláda predpokladá zníženie pomeru dlhu k HDP v rokoch 2023-2026 len o 0,6 percentuálneho bodu.
Na druhej strane krajiny, proti ktorým sa vedie procedúra, nemusia mať nárok na pomoc z programu Európskej centrálnej banky na nákup dlhopisov štátov, ktoré čelia útokom na trhu.
Giorgetti načrtol v parlamente plány na udržanie napätých štátnych financií pod kontrolou a dodal, že by bolo vhodné, aby štátom kontrolované firmy ponechali svoju likviditu na bežnom účte v talianskej štátnej pokladnici.