Už siedmy rok po sebe vyhralo Fínsko titul najšťastnejšej krajiny sveta. Udelili mu ho autori Správy o šťastí vo svete, v rámci ktorej respondenti hodnotia svoju životnú spokojnosť na stupnici od nula do desať, pričom desať znamená najlepší výsledok. Škandinávske krajiny sa ako obvykle umiestnili na popredných miestach. Spojené štáty a Nemecko z prvej dvadsiatky vypadli.
Rovnosť pohlaví, dôvera v národné inštitúcie a nízka miera korupcie sú dôležité faktory, ktoré prispievajú k šťastiu Fínov, povedal pre Economist fínsky veľvyslanec v Nemecku Kai Sauer. Fínsko sa napríklad v roku 1906 stalo prvou krajinou sveta, ktorá ženám poskytla plné právo voliť a kandidovať v parlamentných voľbách. Podľa najnovšieho ročného indexu organizácie Transparency International je zas z globálneho hľadiska druhým najmenej skorumpovaným štátom.
Fínsko je známe aj vynikajúcim bezplatným školstvom, univerzálnou zdravotnou starostlivosťou a efektívnymi rodinnými politikami. Fínsky systém vzdelávania je podľa Úradu pre svetovú populáciu OSN ôsmym najlepším na svete.
Niektorí experti majú podozrenie, že dôvod fínskeho šťastia pramení v tom, že obyvatelia dokážu negatívne myšlienky z organizmu jednoducho vypotiť v jednej z početných sáun. Nachádza sa ich tu dokopy až zhruba 3,5 milióna a možno ich nájsť dokonca aj vo všetkých vládnych budovách.