Vo svete prevláda presvedčenie, že konzumácia menšieho množstva kalórií môže prispievať k dlhšiemu životu. Podľa niektorých štúdií dokáže 25-percentné zníženie príjmu potravy spomaliť starnutie až o tri percentá. Nový výskum na myšiach však naznačil, že gény môžu hrať v predlžovaní života väčšiu úlohu než redukovanie množstva kalórií. Mohli by totiž zvyšovať odolnosť tela a umožniť mu tým lepšie zvládať nepriaznivé podmienky.
Autori štúdie zistili, že myši, ktoré žili najdlhšie, stratili pri zníženom príjme potravy najmenej hmotnosti. Podľa nich by tak mohol pôst pomáhať niektorým, no nie všetkým jedincom žiť dlhšie. Gény tak zrejme zohrávajú „veľkú úlohu v tom, ako diéty ovplyvňujú zdravotnú trajektóriu jednotlivca“. Tím dodal, že preskúmanie toho, či znižovanie kalorického príjmu prispieva k predlžovaniu života ľudí, si bude vyžadovať ďalšie štúdie.
Nové zistenia však môžu mať vplyv na spôsob, akým sa v rámci stravovania realizujú výskumy na ľuďoch. „Naša štúdia zdôrazňuje význam odolnosti. Najodolnejšie zvieratá si udržia hmotnosť aj napriek stresu či kalorickým obmedzeniam, a práve tie žijú najdlhšie,“ vysvetlil profesor Gary Churchill. Analýzou údajov dospeli vedci k záveru, že genetické faktory majú na dĺžku života oveľa väčší vplyv než diéty.
Myši, ktoré stratili najviac hmotnosti, mávali počas obdobia s nízkym príjmom potravy málo energie, oslabené imunitné i reprodukčné systémy a žili kratšie. Jedince, ktoré si aj vtedy zachovali hmotnosť, rovnaké percento telesného tuku a zdravú imunitu, prežili najdlhšie. „Ak chcete žiť dlho, niektoré veci, akou je strava, dokážete ovplyvniť, no ideálne by ste mali dúfať, že sa vaša stará mama dožije čo najvyššieho veku,“ uviedol Churchill.
Hoci podľa neho všeobecne platí, že znižovanie kalorického príjmu vplýva na dĺžku života priaznivo, strata hmotnosti je pre ňu v týchto prípadoch zlá. „Keď v rámci testovania liekov na dlhovekosť na ľuďoch zbadáme úbytok hmotnosti a lepšie metabolické výsledky, z hľadiska dĺžky života nemusí ísť o priaznivý ukazovateľ,“ dodal profesor.