Svetový dopyt po rope porastie viac, ako sa očakávalo, a to v dôsledku lepších hospodárskych vyhliadok USA a rastúcej spotreby palív v prípade lodí presmerovaných z Červeného mora na alternatívne trasy, oznámila vo Medzinárodná agentúra pre energetiku.

Obchodné lode preferujú dlhšie a nákladnejšie cesty okolo južného cípu Afriky, aby sa vyhli útokom jemenských povstalcov v Červenom mori, ktoré je dôležitou medzinárodnou obchodnou trasou.

Agentúra uviedla, že svetový dopyt po rope by mal v tomto roku vzrásť v priemere o 1,3 milióna barelov denne, čo je o 110-tisíc barelov viac, ako predpokladala vo svojej skoršej prognóze.

„Narušenie medzinárodných obchodných trás v dôsledku nepokojov v Červenom mori predlžuje prepravné vzdialenosti a vedie k vyššej rýchlosti plavidiel,“ uviedla agentúra.

Iránom podporovaní jemenskí povstalci od novembra podnikajú útoky na lode v Červenom mori, pričom tvrdia, že tak robia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde prebieha vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Globálny dopyt poháňa aj „relatívne dynamická ekonomika“ Spojených štátov, kde spotreba ropy naberá na obrátkach vďaka rastúcej petrochemickej prevádzke.

Ročný nárast dopytu však zostáva výrazne nižší ako v roku 2023, keď dosiahol 2,3 milióna barelov denne, a to v dôsledku zvyšovania energetickej efektívnosti a používania elektrických vozidiel, uviedla agentúra so sídlom v Paríži.

Ďalšie dôležité správy

Ropné zásovníky v rafinérii spoločnosti Marathon Petroleum Corporation v Detroite.
Neprehliadnite

Ropa výrazne zdražuje. Za rastom stoja útoky na ruské rafinérie a známky silného dopytu