Britský premiér Keir Starmer v stredu zagratuloval Donaldovi Trumpovi k jeho „historickému víťazstvu vo voľbách“. Britsko-americké vzťahy budú podľa neho naďalej prosperovať. Posilnenie vzťahov s USA vo svojej gratulácii spomenula aj talianska premiérka Giorgia Meloniová či nemecký kancelár Olaf Scholz. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dúfa v ukončenie kríz a vojen.
„Ako najbližší spojenci stojíme bok po boku pri obrane našich spoločných hodnôt slobody, demokracie a podnikania,“ oznámil Keir Starmer po tom, čo sa Donald Trump vyhlásil za víťaza volieb. Dodal, že osobitný vzťah medzi Britániou a USA bude prosperovať aj v nasledujúcich rokoch“. Giorgia Meloniová v príspevku na svojej sociálnej sieti napísala, že Taliansko a Spojené štáty majú pevné spojenectvo. „Je to strategické puto, ktoré teraz určite ešte viac posilníme,“ uviedla Giorgia Meloniová.
Olaf Scholz tvrdí, že „Nemecko a USA dlhodobo spolupracujú na podpore prosperity a slobody na oboch stranách Atlantiku,“ a dodal, že v prospech občanov budú v tomto úsilí pokračovať.
Premiér Holandska Dick Schoof v gratulácii Donaldovi Trumpovi povedal, že sa teší na úzku spoluprácu v oblasti spoločných záujmov oboch krajín. „Spojené štáty sú dôležitým spojencom Holandska, na bilaterálnej úrovni a aj v medzinárodnom kontexte, ako je NATO,“ dodal Schoof.
„Gratulujem, pán prezident Donald Trump,“ napísal poľský prezident Andrzej Duda na sociálnej sieti. „Dokázali ste to,“ dodal.
Indický premiér Naréndra Módí nazval Trumpa svojím priateľom a jeho víťazstvo vo voľbách označil za historické. Zároveň vyhlásil, že sa teší na obnovenie spolupráce s Trumpom s cieľom posilniť „komplexné globálne a strategické partnerstvo“ medzi krajinami. Vyzval na podporu celosvetového mieru, stability a prosperity.
Donalda Trumpa označil za priateľa aj turecký prezident Erdogan, ktorý vyjadril nádej, že v tejto „novej ére, ktorá sa začína voľbou amerického ľudu“, sa okrem posilnenia bilaterálnych vzťahov skončia regionálne a globálne krízy a vojny, predovšetkým palestínska otázka a vojna Ruska a Ukrajiny. „Verím, že sa vynaloží viac úsilia na vytvorenie spravodlivejšieho sveta,“ dodal.
O záujme pokračovať či posilniť spoluprácu s USA vo svojich gratuláciách hovorili aj nórsky premiér Jonas Gahr Stoere, švédsky premiér Ulf Kristersson, premiérka Dánska Mette Frederiksenová, austrálsky premiér Anthony Albanese, španielsky premiér Pedro Sánchez, či predseda vlády Rumunska Marcel Ciolac. Ten uviedol, že pod Trumpovým vedením verí v mier a prosperitu pre všetkých občanov.