Svetové ceny potravín klesli v júni opäť klesli, sú najnižšie od apríla 2021. Spôsobili to hlavne nižšie ceny cukru, rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov. Vyplýva to zo správy Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.
Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, v júni klesol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,7 bodu na 122,3 bodu.
Index je teraz 23,4 percenta pod rekordným maximom, na ktoré vystúpil v marci 2022 po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Hodnotu indexu za máj organizácia revidovala na 124 bodov z pôvodných 124,3 bodu.
Index cien rastlinných olejov sa znížil medzimesačne o 2,4 percenta a dosiahol najnižšiu úroveň od novembra 2020. Prispel k tomu pokles svetových cien palmového a slnečnicového oleja, ktorý prevážil nad zdražením sóje a repkového oleja.
Ceny obilnín sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížili o 2,1 percenta. Pokles cien zaznamenali kukurica, jačmeň, cirok, pšenica a ryža.
Ceny cukru sa oproti máju znížili o 3,2 percenta, čo znamenalo prvý pokles tohto čiastkového indexu po štyroch po sebe nasledujúcich mesačných nárastoch. Pomohol tomu dobrý priebeh zberu cukrovej trstiny v Brazílii a nízky svetový dopyt po dovoze.
Cenový index mliečnych výrobkov oproti máju klesol o 0,8 percenta, zatiaľ čo cenový index mäsa sa prakticky nezmenil.
Organizácia tiež predpovedala, že produkcia obilnín bude tento rok predstavovať 2,819 miliardy ton, čo je mierne viac ako v odhade z minulého mesiaca a o 1,1 percenta viac ako v roku 2022. Vyššia prognóza je podľa organizácie takmer výlučne spôsobená lepšími vyhliadkami svetovej produkcie pšenice, ktorej odhad sa zvýšil o 0,9 percenta na 783,3 milióna ton.