Svetové ceny potravín v júli ožili a vzrástli potom, ako mesiac predtým dosiahli dvojročné minimum. Prispelo k tomu obnovenie napätia na trhu s rastlinnými olejmi pre problémy s exportom z vojnou zničenej Ukrajiny. Ukázali to údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Podľa FAO sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v júli 2023 zvýšil na 123,9 bodu z revidovaných 122,4 bodu v júni (122,3 bodu pri rýchlom odhade).

Júlová hodnota indexu bola aj napriek nárastu takmer o 12 percent nižšia ako pred rokom a 22 percent pod historickým maximom, ktoré dosiahla v marci 2022 po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Z údajov FAO ďalej vyplýva, že index cien rastlinných olejov v júli vzrástol, prvýkrát za osem mesiacov, a to o 12,1 percenta. Spôsobili to vyššie ceny slnečnicového, palmového, sójového a repkového oleja.

Na druhej strane ceny cukru klesli o 3,9 percenta vďaka dobrej úrode cukrovej trstiny v Brazílii v sezóne 2023/24 a dažďom, ktoré prospievajú pôdnej vlhkosti vo väčšine pestovateľských oblastí v Indii.

Aj index cien cereálií sa v júli znížil, o 0,5 percenta, v dôsledku poklesu cien obilnín o 4,8 percenta.

Ceny mlieka a mliečnych výrobkov v júli klesli siedmy mesiac po sebe, a to o 0,4 percenta, vďaka nižším cenám sušeného odstredeného mlieka a masla. Index cien mäsa klesol o 0,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Vranovčanka Katka strávila niekoľko týždňov na rely v Afrike.
Neprehliadnite

Chudobnejšie krajiny pre vysoké ceny obmedzia dovoz potravín, tvrdí FAO