Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Ghebreyesus vyzval v stredu medzinárodné spoločenstvo na spravodlivú distribúciu vakcín proti novému koronavírusu. Podľa generálneho riaditeľa WHO sa musia vakcíny dostať aj do rozvojových krajín, a to prostredníctvom programu COVAX, ktorého cieľom je zaistiť prístup k budúcej očkovacej látke proti chorobe Covid-19 aj chudobnejším krajinám. Zároveň však pripomenul, že na tento účel stále chýbajú asi štyri miliardy dolárov (zhruba 3,2 miliardy eur). Dofinancovanie programu označil za veľkú výzvu do nového roka.

WA 29 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 5. októbra 2020 šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus s ochranným rúškom počas zasadnutia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou v Ženeve. Ghebreyesus v pondelok 12. októbra 2020 varoval pred návrhmi niektorých predstaviteľov, aby sa ochorenie COVID-19 nechalo voľne šíriť medzi ľuďmi v nádeji, že sa tým dosiahne tzv. kolektívna imunita. Tedros dodal, že takýto prístup by bol
Neprehliadnite

WHO upozorňuje, vakcíny nie sú zázračným liekom na pandémiu koronavírusu

„Vakcíny predstavujú nádej na zastavenie pandémie. Ale aby sme ochránili svet, musíme zaručiť, že všetci ľudia, ktorí sú vystavení riziku - nielen v krajinách, ktoré si môžu vakcínu (finančne) dovoliť -, budú imúnni," vyjadril sa Tedros. Vedenie COVAX sa 18. decembra vyjadrilo, že už uzavrelo dohody o dodávkach približne dvoch miliárd dávok vakcíny. Všetkých 190 štátov, zapojených do programu COVAX, má mať prístup k vakcíne v prvej polovici roka 2021.

Vo štvrtok 31. decembra uplynie rok, odkedy Čína oficiálne priznala šírenie koronavírusovej nákazy v meste Wu-chan v strednej časti krajiny. Odborníci medzinárodnej misie pod vedením WHO plánujú vycestovať prvý januárový týždeň do Číny, kde majú skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2. Od začiatku pandémie sa vo svete nakazilo už viac ako 82 miliónov ľudí. Ochorenie Covid-19, ktoré koronavírus spôsobuje, si doteraz vyžiadalo takmer 1,8 milióna obetí.