Po celom svete sa objavilo už približne 4-tisíc variantov nového koronavírusu, ktorý vyvoláva ochorenie Covid-19. Pre televíziu Sky News to vo štvrtok uviedol Nadhim Zahawi, predstaviteľ britskej vlády poverený distribúciou vakcín.

Zahawi, ktorý pôsobí ako štátny tajomník na britskom ministerstve zdravotníctva, však o zároveň považuje za veľmi nepravdepodobné, že by voči súčasným variantom koronavírusu nezaberali existujúce vakcíny, najmä čo sa týka zníženia pravdepodobnosti vážneho priebehu ochorenia alebo hospitalizácie.

Ubehol presne rok od chvíle, keď ÚVZ začalo budovať diagnostiku na COVID-19. Dnes na Slovensku existuje celá sieť súkromných aj štátnych laboratórií.
Neprehliadnite

Úrad verejného zdravotníctva dostal testy na odhalenie britskej mutácie koronavírusu

Všetci výrobcovia vakcín proti covidu - vrátane konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločností Moderna a AstraZeneca - podľa Zahawiho napriek tomu pracujú na spôsoboch, ako svoje očkovacie látky vylepšiť tak, aby boli účinné voči akémukoľvek variantu vírusu. Podľa štúdie zverejnenej v odbornom lekárskom časopise British Medical Journal však pravdepodobne len veľmi malá časť známych variantov pozmenila koronavírus spôsobom, ktorý by bolo možné považovať za významný.

„Máme najväčšie kapacity v oblasti sekvenovania genómu na svete.. a disponujeme databázou všetkých variantov, aby sme boli pripravení reagovať... na akúkoľvek výzvu, ktorú nám vírus pripraví a aby sme mohli pripraviť novú vakcínu," vyhlásil Zahawi. Na koronavírus SARS-CoV-2 od začiatku pandémie zomrelo vo svete už takmer 2,27 milióna ľudí a vyše 104 miliónov sa nakazilo, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.