Obchodné bariéry a klimatická kríza spôsobujú nedostatok ponuky, pričom hrozia „vojny o potraviny“, varoval zakladateľ a šéf obchodnej spoločnosti Olam Agri Sunny Verghese. Narastajúce obmedzenia v obchode podľa neho zvyšujú ceny potravín, čo vedie k výraznej nerovnováhe medzi dopytom a ponukou.
„Viedli sme mnoho vojen o ropu. Budeme viesť ešte väčšie vojny o potraviny a vodu,“ uviedol podľa Business Insider. Obchodníci s poľnohospodárskymi komoditami vraj nenesú vinu za rastúce náklady na potraviny po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Hlavným dôvodom boli skôr bezcolné obchodné bariéry, ktorých počet sa v danom roku zvýšil na 1 266.
Výmena komodít nefungovala, pričom dopyt rástol v bohatších ekonomikách, ktoré sa sústredili na vytváranie nadbytočných zásob. V chudobnejších oblastiach vládol nedostatok. K tomu sa pridali nečakané klimatické krízy, ktoré nabúrali poľnohospodársku produkciu. To spôsobilo rast cien mnohých komodít vrátane kakaa, kávy a cukru.
Podľa S. Vergheseho situácia vedie vlády po celom svete k tomu, aby preferovali protekcionizmus s cieľom ochrániť domáce trhy. Príkladmi sú indonézsky zákaz exportu palmového oleja a indické obmedzenie vývozu ryže. „Bolo to nesprávne,“ povedal. „Uvidíme toho čoraz viac.“