Vedci vyzývajú na zníženie emisií skleníkových plynov otepľujúcich planétu, keďže svet po prvý raz prekonal kľúčovú hranicu otepľovania. Služba EÚ pre monitorovanie zmeny klímy spadajúca pod program Copernicus (C3S) uviedla, že priemerná globálna teplota za 12-mesačné obdobie do januára bola o 1,52 stupňa Celzia vyššia ako predindustriálny priemer z rokov 1850 až 1900 a o 0,64 stupňa vyššia ako priemer z rokov 1991 až 2020. Informuje o tom CNBC.

Cieľom Parížskej dohody je dlhodobo „obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod dva, najlepšie na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami“. Posledný klimatický monitor EÚ však potvrdil, že potreba rýchlo znížiť emisie skleníkových plynov, aby sa predišlo najhoršiemu, zosilnela.

C3S zároveň uviedla, že prvý mesiac roku 2024 bol najteplejším januárom v histórii, s priemernou povrchovou teplotou 13,14 stupňa Celzia – asi o 0,7 stupňa Celzia nad priemerom z rokov 1991 až 2020. Každý zo siedmich mesiacov pred januárom takisto prekonal teplotné rekordy pre príslušné ročné obdobie.

Vedci nedávno označili rok 2023 za najteplejší v histórii. „Rok 2024 sa začína ďalším rekordným mesiacom – nielenže je to najteplejší január v histórii, ale práve sme zažili 12-mesačné obdobie o viac ako 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnym referenčným obdobím,“ uviedla vo vyhlásení zástupkyňa riaditeľa spoločnosti C3S Samantha Burgessová.

Vedci už opakovane varovali, že svet zostáva „výrazne mimo“ cieľa obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia. Táto hranica sa považuje za zásadnú, pretože tzv. body zlomu pravdepodobnejšie nastávajú za touto úrovňou. Body zlomu môžu viesť k dramatickým a nezvratným zmenám v niektorých z najväčších systémov Zeme.

Postdoktorand na Oxfordskej univerzite Matt Patterson opísal zistenia C3S ako „významný míľnik“, ale upozornil, že neznamenajú, že Parížska dohoda zlyhala. „Jeden rok nad hranicou 1,5 stupňa nestačí na porušenie parížskej klimatickej dohody, pretože dohoda sa týka priemerných teplôt za 20 až 30 rokov,“ povedal. Zároveň však toto prekročenie podľa neho skracuje čas, ktorý má ľudstvo na to, aby výrazne znížilo emisie a vyhlo sa nebezpečnej zmene klímy.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Svet trápi tichá pandémia smrtiacich superbaktérií. Globálne otepľovanie problém iba zhoršuje