Hodnota svetových aktív v roku 2023 vzrástla na 441 biliónov eur, čo oproti roku 2022 predstavuje 4,3-percentný nárast. Vyplynulo to z tohtoročnej správy o globálnom bohatstve od firmy Boston Consulting Group (BCG). Hodnota finančného bohatstva vlani takisto vzrástla, a to o takmer sedem percent. Čisté bohatstvo najviac stúplo v Latinskej Amerike (7,9 percenta), po ktorej nasledovali Blízky východ a Afrika (7,8 %). Napriek týmto výsledkom však ani zďaleka nejde o najbohatšie regióny.
Väčšina bohatstva je koncentrovaná prevažne v Severnej Amerike, ázijsko-tichomorskom regióne a západnej Európe. „Finančné bohatstvo v rozvinutých ekonomikách Severnej Ameriky a západnej Európy utrpelo v roku 2022 obzvlášť tvrdú ranu, no oba regióny sa v roku 2023 zotavili. Severná Amerika sa v roku 2023 zaradila medzi najrýchlejšie rastúce regióny, pričom tvorila viac ako polovicu všetkého nového finančného bohatstva,“ citoval zo správy BCG portál Euronews.
UBS v stredu vydala vlastnú správu o globálnom bohatstve. Banka v jednej zo štúdií analyzovala 56 krajín z hľadiska priemerného rastu bohatstva na dospelého obyvateľa od roku 2022 do roku 2023. Najvýraznejší pokles s vyše 30 percentami zaznamenal Cyprus. Za ním nasledovalo Mexiko s takmer 20 percentami. Tretie miesto od konca obsadil Kazachstan s poklesom na úrovni viac než 17 percent. Spomedzi západoeurópskych ekonomík sa najhoršie darilo Švajčiarsku (šesť percent) a Taliansku (štyri percentá).
Na opačnom konci spektra sa ocitlo Turecko, ktoré výrazne prekonalo ostatné krajiny obsiahnuté v štúdii. Hodnota bohatstva na dospelého obyvateľa tu vzrástla o vyše 157 percent.
UBS si takisto posvietila aj na koncentráciu milionárov vo svete. Najviac ich žije v Spojených štátoch a po nich nasledujú pevninská Čína a Spojené kráľovstvo.